Pražská 5

Pražská pětka

Povídkový / Komedie / Drama

Československo, 1988, 97 min

Tomáš Vorel st.

Michaela Pavlátová, Eva Holubová, Vlastimil Zavřel, David Vávra, Tomáš Vorel st., Marek Vašut, Radim Vašinka, Milan Šteindler, Tomáš Hanák, Jaroslav Dušek, Martin Dejdar, Jan Čenský, Šimon Caban, Karel Fiala, Jiří Krytinář, Aleš Najbrt, Radomil Uhlíř, Tomáš Vorel ml., Jiří Fero Burda, Jan Slovák, Jana Kušiaková, Luboš Xaver Veselý, Otakáro Maria Schmidt, Jiří Vorel, Václav Koubek, Věra Víchová, Martina Riedelbauchová, Petra Zelenková, Zuzana Fišerová-Svátková, Miloslav Štibich, Jiří Růžička ml., František Jákl, František Stupka, Petr Drozda, Pavel Švec, Olga Michálková, Lenka Vychodilová, Martin Zbrožek, Alena Augustová, Jiří Bauer, Tereza Kučerová, Jana Smrčková, Bára Dlouhá, Jaroslav Vaculík, Pavel Hrdlička, Ondřej Trojan, Hana Vávrová-Heřmánková, Jindra Kvardová, Pavel Havránek, Martin Faltýn, Madla Křenková, Andrea Sedláčková, Ivona Nováková, Marek Najbrt, Vanda Hybnerová, Jaroslav Tomsa, Ladislav Lahoda, Karel Vávrovec, Dimo Lipitkovský, Jaroslav Vlk, Petr Koutecký, Zdeněk Marek, Lumír Tuček, Miroslav Maruška, Simona Rybáková, Jana Tučková

Nebýt poslední povídky Na brigádě, která je dokonalou parodií s vynikajícími písničkami, těžko bych hodnotil nějak lépe. Taneční kreace rovnou pomíjím, s těmi jsem se minul, a Cesta na Karlštejn i Oldův večírek jsou toho druhy střelené komiky, již jsem nikdy nechápal. Ona je sice částečně použita i v Kouři, který se mi líbí, ale tam nějak ústrojně funguje, zde je jen bláíznovstvím pro bláznovství.(20.6.2013)

Pro mě obrovské překvapení. Rozšířil jsem si obzory. Netušil jsem, co všechno se dalo za komunismu natočit. Také jsem netušil že celovečerní film Skřítek, je vlastně jakýmsi druhým dílem, protože za jeho předchůdce se dá považovat první povídka "Cesta na Karlštejn". Na taneční část jsem hleděl také nechápavě. Relativně tvrdá hudba a polonahé tanečnice a tanečníci s bizarními kostýmy - skvělé. O poslední povídce, dobírající si zřízení už naprosto okatě, ani nemluvě. Celkově hodně povedený slepenec různých forem umění slepený originálním Milanem Šteindlerem a jeho karafiáty.(20.11.2006)

• duddek

Úvodní groteska je sice vyvedená parodie, ale ten skřet je neskutečně protivná postava. Následují jen občas zábavné optické hrátky a sestupnou tendenci dovršuje údržbář ve 3. povídce. Pak přicházejí barvy, opět působivé jen sem tam. Zavěrečná "Na brigádě!" divadla Sklep je bezkonkurenčně nejlepší - a za celou pasáž s písničkou "Strom kýve pahýly" dávám hvězdu navíc, Hanák s Kušiakovou tvoří nádhernou dvojici a celá ta procházka lesem... radost pohledět i poslouchat. Toho Šteindlera si ale už potom mohli odpustit, je čim dál víc otravnej a jeho výstupy jsou pořád na jedno brdo.(17.3.2013)

Tohle jsem viděl před revolucí dvakrát v kině. V kinech se to dlouho neohřálo, ale musím říct, že na velkým plátně byla jednoznačně nejlepší Křeč. V televizi už to tak nevynikne, takže sklepáci nemají konkurenci. Tenkrát bych rozhodně neváhal s plným počtem, ale po těch skoro dvaceti letech už to trochu ztrácí dech.(18.12.2008)

Výborná prvá poviedka-groteska "Směr Karlštejn". Potom trošku toho umenia. Medzitým pár recesistických vstupov v podaní komentátora Milana Šteindlera. No a na záver neprekonateľná spomienka na socialistické brigády. A našlo sa miesto aj na jednu moc pjeknú písničku: "strom kýve pahýly, chtěl bych jen na chvíli......"(11.10.2007)

• - Na filme spolupracovali pražské súbory divadelnej zostavy Sklep, baletná jednotka Křeč, výtvarné divadlo Kolotoč, recitačná skupina Vpřed a pantomimická skupina Mimóza. (Raccoon.city)

• - Původně za filmem stálo schválení režiséru Vorlovi natočit pět videoklipů na Barrandově. Z těch následně vzniklo 5 videopovídek, z nichž se stal celovečerní film. (meryl)