Reklama

Reklama

Ruróni Kenšin: Meidži kenkaku romantan

(seriál)
  • Japonsko Rurouni Kenshin: Meiji Kenkaku Romantan (více)
Animovaný / Akční / Historický / Komedie
Japonsko, (1996–1998), 37 h 36 min (Minutáž: 24 min)

Předloha:

Nobuhiro Wacuki (komiks)

Hrají:

Majo Suzukaze, Miina Tominaga, Hirotaka Suzuoki, Mika Doi, Miki Fudžitani, Júdži Ueda, Akio Ócuka, Ikue Ótani, Ken'iči Ogata, Kendžiró Cuda, Majumi Tanaka (více)
(další profese)

Epizody(94)

Jen díky jedinému muži se imperialistům podařilo sesadit shoguna a dosadit na trůn císaře Meijiho. Byl jím nejsilnější z nich - zabiják s jizvou na tváři ve tvaru X, Kenshin Himura, zvaný Battôsai (mistr tasení meče). Po revoluci ale Battôsai zmizel a nikdo nevěděl kam ani proč. A tak se postupně ze jména Battôsai stala legenda, ale nikdo nevěděl jestli je samotný Kenshin naživu ani co dělá. Kenshin totiž litoval krve, kterou prolil v rámci revoluce a chtěl tento svůj hřích odčinit. Zřekl se jména Battôsai a složil slib, že už nikdy nezabije, a že bude vždy chránit slabé. Tak se toulal japonskem přes 10 let a dokonce si opatřil meč s obráceným ostřím, aby s ním nebylo možné zabít. Osudová chvíle nastává (a zde i začíná seriál), když Kenshin potká majitelku doja Kaoru. Ta hledá legendárního Battôsaie a chce ho zabít, protože po městě masově vraždí někdo, kdo se za něj vydává, a prohlašuje, že používá styl zabíjení vyučovaný právě v jejím doju. Po vysvětlení nedorozumění a následném ztrestání nepravého Battôsaie, Kaoru Kenshinovi nabídne pobyt v jejím doju a ten se rozhodne na chvíli přestat být tulákem (Rurôni) a její nabídku přijme.

Dnes již klasický anime seriál, čerpající ze stejnojmenné mangy s komediálními, ale i vážnými prvky, se řadí k mezi fanoušky nejpopulárnějším a nejúspěšnějším anime sériím vůbec. (Genryuusai)

(více)

Recenze (20)

Hromino 

všechny recenze uživatele

Jen hodně málokdy se mi stává, že bych si dokázal užít epizodický seriál s více než dvaceti díly právě tak, jako jsem si užil Kenšina. Je sice fakt, že celý seriál není tvořen epizodickými příběhy (jen do 26. dílu), ale myslím, že je to věc, kterou bych ve svém komentáři měl určitě zmínit nejdříve. Příběhy do 26. dílu jsou totiž zajímavé nejen co se jejich obsahu týče, ale navíc netrpí takovou tou "představovací příběhovou impotencí" dlouhým sériím často tak vlastní (např. Reborn nebo Bleach) – hlavní postavy jsou představeny přirozeně; necítil jsem tedy z úvodních dílů fillerový zápach. Pokud bych měl ohodnotit jen část do 26. dílu, bylo by to něco mezi 4* a 5* . . . Od 26. dílu však začíná přes třicet dílů trvající příběh o Kenšinově cestě do Kjóta za účelem poražení bývalého "kolegy" z dob revoluce. V této části se značně sleví ze zábavnosti, šklebení se a ksichtíkovaní na úkor vyprávění, což je jedině dobře. Děj této části se mi velmi líbil, nepřátelé byli hodně zajímaví (Sódžiró ftw!) a závěrečný boj byl vynikající – přesto z ní mám o něco malinko horší pocit než z části do 26. dílu. Část v Kjótu totiž i přes zajímavý děj trpí občasnou roztahaností a pomalým tempem, což mě v určitých chvílích opravdu hodně iritovalo. Za tuhle část bych tedy udělil čisté 4*. . . Poslední část je bohužel – jak už tady mnozí zmínili – oproti předchozím dvěma znatelně slabší. Opět přichází epizodkovité schéma, tentokrát už však v podobě regulérních fillerů, jejichž kvalita je ale neskutečně vrtkavá (některé jsou tak za 1*, jiné se zas kvalitou blíží až k 4*) a mám z nich příšerně rozporuplné pocity. Filleroidní část suma sumárum přibližně za hodně slabé 3*. . . Celkově tedy za 4*. Získané poznatky: Kenšin má jeden z nejkouzelnějších úsměvů anime postav, Jahiko je jeden z nejsnesitelnějších a nejsympatičtějších spratkovských postav (s takovým Lambem z Reborna naprosto nesrovnatelný) a silné podezření na Kišimota, že při psaní postavy Hakua vykradl charakter Sódžira a... no, tamtoho druhého z Džuppongatany, co měl dívčí rysy (toho především!). A samozřejmě nějaké ty získané poznatky o období Bakumacu a Meidži. . . Doporučuji bez výjimky všem. Btw, soundtrack je neskutečná pastva pro uši. ()

Jhershaw 

všechny recenze uživatele

Konečně jsem viděl všech 95 dílů a můžu hodnotit celý seriál. ___Hodnocení jsem nezměnil. Ovšem "kvalita" jednotlivých dílů je různá. Prvních cca 25 dílů slouží jako rozjezd, seznámíme se s Kenshinem, poznáme jeho schopnosti. Díly jsou to většinou nevážné, veselé, max. 3 až 4 díly na sebe navazují. 4*. ___ Pak následuje prostřední část, kdy Kenshin odchází do Kyota, aby se utkal s Makotem Shihiem, který stejně jako Kenshin pracoval během revoluce jako zabiják. Tyto díly jsou nejlepší - Kenshin našel důstojného soupeře, nic není lehké. Navazuje tu na sebe asi 35 dílů a jen těžko se odlepíte od obrazovky. 5*. ___ A teď přichází ten problém - Kyotská část je vyvrcholení, ale poněkud předčasné. Nic, co pak následuje, nemůže překonat prostřední díly. Protivníci již nejsou tak charismatičtí (možná s výjimkou "Božího syna"), navíc ani nemají dost prostoru. Epizoda s Černými rytíři mi přišla jako parodie na Indiana Jonese. V závěrečných dílech musí Kenshin opět bojovat o osud samotného Japonska, proto jsou po Kyotské epizodě asi "nejvýpravnější". 4* ___A samotný poslední díl? - o tom nic neprozradím. Jen že je moc krátký a že jsem si zoufale přál, aby to ještě neskončilo. ___Takže jak jsem již psal: Pozdějšímu OAV "Tsuioku Hen" se to sice nevyrovná, ten je působivý, plný krásy a emocí. Seriál je oproti tomu spíš zábavný. Vtípky sice jsou dětinské, ale přesto se mi líbí a dobře se bavím:) Krve se v seriálu sice dočkáte, ale Kenshin se rozhodl, že již nikoho nezabije, proto ta katana s obráceným ostřím." ()

Reklama

quelhar 

všechny recenze uživatele

Kdyby seriál neměl třetí část "Tales of Meiji", bylo by pět hvězdiček jasných. Ovšem posledních cca 30 dílů až příliš znehodnocuje předchozí snahu. V prvních dílech poznáváme hlavní postavy - prakticky všichni jsou to sympaťáci. Přijde pár soubojů s několika drsňáky, z nichž minimálně Shinomori Aoshi dá Kenshinovi pořádně zabrat. V druhé třetině pak přijde absolutní vrchol seriálu, jediný příběh roztažený na 30 dílů s finálovou bitvou proti záporákovi, ze kterého charisma přímo čiší. Předtím však musí trojka hlavních hrdinů překonat tři (vlastně čtyři) top záporáky (i když většina z nich si vlastně označení záporák nezaslouží, takový Seta "Tenken" Sojiro je vlastně vyloženě sympaťák). Kromě hlavní bitvy dojme také vedlejší bitva Yahika a spol. v Kyotu proti několika slabším zabijákům, především pak zjevení "deux ex machina" v podobě Hika Seijoura, kterého prostě musíte mít rádi. To vše doprovází několik velmi chytlavých hudebních motivů. Poslední třetina seriálu klesá do podprůměru, záporáci jsou divní a nesahají Shishio Makotovi ani po kotníky. A ani úplně poslední díl nepřinese nic zásadního a seriál tak končí poměrně velkým zklamáním. ()

Naslund 

všechny recenze uživatele

Ve své době to musela být naprostá bomba. Dnes by si přeci jen při soubojích zasloužil lepší animaci. Kenshin je asi tím nejpozitivnějším seriálem, co jsem viděl, přestože občas značně přitvrdí. K vidění jsou tak špatné openingy a dobré endingy, že by měly být zakazovány. Když je seriál přerušen v dramatické části velice optimistickou a líbivou hudbou, tak ze mě vždy spadne veškeré napětí a klidně můžu jít spát bez nutkání vidět pokračování. Proto mi také seriál nezabral několik nocí, ale měsíců. O kvalitě jednotlivých částí se zde již dostatečně rozepsali ostatní. Já bych jen doplnil, že ač jsou fillery nevalné kvality, pořád převyšují fillery z ostatních seriálů. Postavy jsou naprosto výborné. Drzý a sebevědomý Yahiko, drsný hláškující povaleč Sanosuke (Při jeho ničivém tréninku cestou do Kjóta by Miyazaki brečel stejně jako já, ale rozhodně ne smíchy), idealizovaný bývalý zabiják Kenshin a osobnostně silná Kaoru. Toto je pouze malý výčet z hromady dalších, které se také staly odrazovým můstkem pro mnoho dalších seriálů. Příliš jsem nevěřil, že by se seriál s tématikou zabít/nezabít nezačal po čase opakovat, ale tady to kupodivu stále funguje. Kromě velice slušné zábavy se toho dá i dost naučit z japonské historie a naopak odnaučit z fyziky. Různé techniky s mečem jsem si zkoušel na cvičných cílech (kamarádech) a byly dosti efektivní, takže je to i jakási lekce sebeobrany zadarmo. ()

Hitman_47 

všechny recenze uživatele

Kenshin nemá daleko k další legendě v anime žánru.. mluvim samozřejmě o Trigunu. V obou anime tu máme bijce, kteří už nikdy nechtějí nikoho zabít (navíc v Rurouni Kenshin se vyskytuje postava, která velmi připomíná Vashe... jedná se o swordhuntera Choua, ale asi je to jen náhoda :). Jako každé anime, i tohle má pomalý rozjezd, kde se člověk musí seznámit se všemi hlavními charaktery a všechny díly mají velmi schématický ráz, ale mám za to, že v případě Kenshina se tyto díly opravdu povedly a vůbec nenudí (+komediální prvky, které neomrzí...Sanosuke je skvělý hláškař ;-). Největším lákadlem je ovšem linie s Makoto Shishiem..atmosféra, že by se dala krájet.. záporáci, kteří mají charismatu plnou prdel a naprosto skvělý finální souboj, u kterého by někteří mohli zapomenout dýchat. No a co je odjakživa trendem u anime po něčem naprosto nářezovém? Ano správně...fillery...fillery, které poslaly Kenshina někde do hlubin dlouho neopečovávané zadnice. Náboženská agitka s velmi gay záporáky (a když nejsou gay, tak jsou alespoň velmi imbecilní...i když i ti gay záporáci nevydrželi jeden švih katanou...prostě byli moc gay), následná linie s Černými rytíří už byla na tom, co se týče atmosféry, trošku lépe (tady zase hraje hlavní roli motiv hledání pokladu a taky Nazi tématika, akorát místo Führera je tu Meister...ale ideály jsou stejné) no a všechno to vyústí snad nejstupidnější fillerem vůbec....Feng Shuei...záporáci tu maj na sobě listí a Kenshina atakují pravítky a destičkama, jo a likvidují Tokyo pomocí mapy a nožíku...bravo (po tomhle jsem měl chuť jít na 3*...u téhle dějové lince jsem doslova trpěl a nudil se neskutečným způsobem), nejen že to všechno, co se tam děje do schématu seriálu NAPROSTO NEZAPADÁ, ale navíc je to celé strašně hloupé. Poslední díl se nese ve velmi nostalgickém a příjemném duchu.....píšu to pořád a napíšu to i teď: FILLERY JSOU ZLO! ()

Galerie (53)

Reklama

Reklama