Dívka na koštěti

The Girl on the Broomstick

Pohádka / Komedie

Československo, 1971, 76 min

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Jana Drbohlavová, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, Zdeněk Dítě, Míla Myslíková, Meda Valentová, Jaroslava Obermaierová, Josef Bláha, Jan Libíček, Jiří Lír, Ludmila Píchová, Stella Zázvorková, František Filipovský, Helena Růžičková, Milan Neděla, Karel Houska, Lubomír Kostelka, Josef Kolb, Milan Kindl, Josefa Pechlátová, Roman Skamene, Juraj Štúr, František Miroslav Doubrava, Pavel Spálený, Miloslav Balcar, Svatopluk Skládal, Jarmila Beránková, Zdena Burdová, Běla Jurdová, Miriam Kantorková, Luďa Marešová, Milan Jonáš, Bohumil Koška, Stanislav Litera, Jiří Krytinář, Marie Štrampachová, Jana Boušková, Renée Nachtigallová, Milena Steinmasslová, Marie Bílá, Karel Vítek st., Vladimír Ptáček, Vítězslav Černý, Stanislav Hájek, Zdeněk Novák, Vít Pešina, Johana Saudková, Robert Vrchota, Ladislav Mrnka, Karel Pavlík, Vladimír Foukal, Jiří Vašků, Karel Augusta, Otto Lackovič, Miloš Vavruška, Lubor Tokoš, Karel Nikolau, Eva Svobodová, Magdalena Reifová, Alena Kreuzmannová, Richard Genzer

Dívka na koštěti v podání Petry Černocké. Saxana má být třista let po škole. Komu by se chtělo, že jo. Tak uteče do světa lidí. Tady potká mladého Jana Hrušínského. Saxana zde našla něco mnohem závažnějšího, než co jí může nabídnout svět čarodějnic, proto se rozhodne ve světě lidí zůstat. Má to jeden háček, musí vypít odvar z babského ucha (šalvěj přeslenitá).(8.12.2008)

Správná pohádková komedie, vtipné scény s Bujnochem, Adámkem a posledním z té jejich party..... jen mi nesedí, když se nakonec Saxana stane opravdovým člověkem, tak si ti tři kluci řeknou, že už nemůže kouzlit, takže jim neodčaruje ty uši. Jenže oni nikdy nebyli kouzelníci a přitom dokázali měnit ty auta a převleky, nebo třeba na začátku řekl Honza to zaklínadlo a Saxana se tak proměnila ze sovy v holku. Takže kouzlit mohou i normální lidé. ???(1.2.2007)

Když dostane začínající čarodějnice Saxana v čarodějnické škole trest 300 let po škole, rozhodne se opustit celý čarodějnický svět, a podívat se do světa obyčejných lidí. Zde hned první den potkává mladého Honzu, do kterého se zamiluje - jenže aby ve světě lidí mohla zůstat, potřebujeme odvar z babského ucha. Honzův spolužák Rousek jí odvar slíbí, když přečaruje celý učitelský sbor v králíky. A tím začne celá řada peripetií která musí Saxana ve svět lidí podstoupit... Co se tak dá napsat o filmu, který jsme všichni viděli miliónkrát, a klidně si jej pustíme po milionté první, protože prostě nemůže zklamat. Velicí zábavný příběh, trochu toho poučení, ale hlavně spousta vtipných scének - to vše v perfektní kombinaci namíchané pánů Vorlíčka a Macourka. I po herecké stránce se tato pohádka vcelku povedla - plejáda snad všech českých herců - z hodnocení samozřejmě vynechám neherečku Petru Černockou - ale film určitě hodně táhne "raubíř" Jan Kraus a určitě stojí za zmíňku i třeba v menší roli (ale naprosto úžasné) Helena Růžičková...(9.6.2012)

NOVA - Koukám, že TV Nova opět rozjíždí každou neděli české komediální klasiky. Minulý týden to byl Vrchní, prchni a dneska Saxana. Tenhle film taky rozhodně můžu. Ani prsty na rukou by mi nestačily, abych se dopočítal, kolikrát jsem tuhle moc příjemnou pohádku viděl. "Saxáno, v knihách vázaných kůží..." - song, který vás hned na úvod nabudí a až do závěrečné verze téhle písničky zaručeně vydržíte. Na tu dobu ty efekty byly výborné a máte zde možnost vidět spoustu známých herců. Bohužel velké množství je jich po smrti. Nicméně tahle komedie je nesmrtelná, já osobně zasednu vždy, když jí vysílají a vážím si jí jako jednoho z mých TOP českých filmů. Procenta hovoří za vše. 95% // (2.11.2015) NOVA CINEMA HD (4:3) - Již několikáté promítání a opět mě to potěšilo a pobavilo. K tomu není co dodat, prostě legendární pohádka. 95%(4.11.2012)

Klasický český komediální film. Dneska, když se díváte zpětně, je to hodně podobné Harrymu Potterovi, myslím jako s nápadem čarodějek a čarodějnické školy. Saxana, to už je legendární postava. V komedii jsou vtipné momenty, ale je fakt, že čím jsem starší a čím tento film vidím vícekrát, je pro mě méně a méně zajímavý a už mě tolik nebaví...(9.6.2014)

• - Natáčeno v Pardubicích nebo Nižboru. (M.B)

• - Honza Bláha (Jan Hrušínský) použil vo filme pri rozväzovaní vreca, pri ktorom si zlomil necht, extrémne dlhú nadávku "cipísekhimlalelujafixlaudon". (Raccoon.city)

• - Když se učitelka (Jana Drbohlavová) poprvé ve třídě setká se Saxanou (Petra Černocká), má svůj stůl rovnoměrně s řadou u okna. Avšak když zkouší žáka z opakování, má stůl alespoň o metr posunutý doprava. Když ale na tabuli vypisuje hlodavce, má stůl zase na svém původním místě. (orisek)