Jak jsem se zamilovala do gangstera

• Polsko Jak pokochałam gangstera
Trailer
Krimi / Drama
Polsko, 2022, 184 min

Maciej Kawulski

Bartek Cierlica

Tomasz Włosok, Aleks Kurdzielewicz, Antoni Królikowski, Agnieszka Grochowska, Magdalena Lamparska, Krystyna Janda, (více)

Tajemná žena vypráví o vzestupu a pádu Nikodema „Nikośe“ Skotarczaka, jednoho z nejproslulejších polských gangsterů. (Netflix)

Trailer

M.i.k.e

Poláci opět dokázali,že točit filmy umí a tak zatímco my máme svého Gangstera Ka a Francouzi Mesrina,Poláci mají svého Nikoše.Co ovšem tentokrát krutě nevychytali je stopáž a tři hodiny jsou na takový příběh prostě moc (přeci jen Kawulski není Copolla nebo Scorsese) a zatímco první dvě třetiny je to skvělá zábava,v té poslední třetině (plus mínus od útěku z vězení) se vše naopak začíná nebezpečně táhnout a osobně sem měl velký problém udržet pozornost a vydržet až do konce.On totiž Nikošův příběh sice není úplně nezajímavý,ale nijak nevybočuje ze standardu,kdy se hlavní (anti)hrdina vypracuje z obyčejného podvodníčka/veksláka,přes zloděje aut až k "velkému šéfovi".Nikoš navíc nebyl takový ten klasický mafián/gangster,tak jak je známe z filmů,takže tu prakticky úplně absentuje jakákoliv akce a kdo by se těšil třeba na přestřelky atd,bude notně zklamán (aniž by to byl spoiler,tak mrtví jsou tu - nepočítaje sebevraždu a nehodu - všehovšudy 2).V tomhle případě by pomohlo buď zkrácení o dobrých 30-40 minut,popřípadě rozdělení na dva samostatné filmy.Pak by hodnocení bylo jinde,jelikož zahrané a natočené je to opravdu velmi dobře a navíc to má skvělý soundtrack...70% ()

Enšpígl

Jak vidím gangsterku z Polska, tak je jasný že do ní jdu a nic na tom nezmění ani 184minutová stopáž, protože Poláci jsou v současný době v tomhle žánru světový jedničky. Na začátku mě trošku dráždilo vyprávěný postav do kamery, ale neskutečná vyzrálá a sebevědomá filmařina ti nedává šanci něco řešit, prostě do tebe sype příběh s naprostou vyprávěcí jistotou, že si zapomeneš dolejt i panáka diplomatika. A Mateusz Schmidt ? Mistrovský výkon, absolutní, prostě polskej = dokonalej. Ta frajeřina vysrat se na cool fight zpomalovačky, mraky přestřelek, honiček na efekt, ale soustředit se na postavu, věrohodnost, příběh, ponořit se do toho až dřeň a dát to syrový, ale kurva kvalitní maso na talíři divakovi, to mě přivedlo úplně do diváckovýho rauše. A ta hudba, ta hudba. Hudební podkres někdy třicet minut před koncem a dvě prolínající se scény, ochchohou to je místrovství. A neboj se, neznamená to, že ve filmu není nasiílí, sex nebo drogy, máme to mam, je to přece mafiánka. První pětka tohoto roku letí do Polska. ()

Arsenal83

Mňa to vyslovene nudilo a tri hodiny v takomto projekte je šialenstvo. Nič len šukanie a kriminalita, hlbší príbeh to neprinieslo, no napriek tomu to muselo byť tak dlhé? V porovnaní s filmom toho istého režiséra Ako som sa stal gangsterom to je veľký prepad. Chýbala tomu veľkoleposť, na ktorú sa to chvíľami chcelo hrať. ()

klukluka

Nepřeháníme to už tak trochu s tou glorifikací šmejdů??? Posmrtně byste ho měli jmenovat prezidentem a jeho ostatky vyslat na oběžnou dráhu. Navzdory tomu, že to má 3 hodiny, jsem se nedozvěděl, čím se vlastně “živil” po autech a co z někoho tak nízkýho udělalo mocnýho lokálního kápa zločinců a nově též národního hrdinu. Dvě pecky za soundtrack, i když ten byl taky mimo- Massive Attack ve scénách ze sedmdesátek, hudba ze sedmdesátek v devadesátkách, chvílema už to připomínalo jukebox- jeden silnej vál dohrál a okamžitě na něj navázal další. V devadesátkách chodil tenhle kmotr v dederonce, jaký se nosily v šedesátkách, takže kostymérku taky nepochválím, ale nejvíc mi vadí ten oslavnej tón, tohle už není vůči slušnejm lidem fér. ()

EvilPhoEniX

Raději budu žít rok jako Tygr, než 20 let jako želva! Maciej Kawulski po svém minuloročním gangsterkém nářezu Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa servíruje další silně příběhový Opus Magnum a pro mne je ten chlap Polský Scorcese, nikdo aktuálně nemá větší formu na tohle téma jak tenhle borec. Po filmařské stránce vysoce promakaný film na Polské poměry neskutečně vyzrálé a nadčasové ( režie, vizuál, hudba, herci, děj vyprávění) to vše v té nejvyšší kvalitě. Režisér nám zde ve 3 hodinách vypráví příběh o jednom z největších Polských gangsterů Nicodemovi ( ve finále vypadá jak Al Capone!) a musím říct, že gangster s takovým charakterem, úctou, pokorou tu snad ve filmovém světě ještě nebyl. Nebyl to vrah, ani podrazácká svině, ale obchodník/zloděj s intelektem a na úrovni a celý příběh mě velmi uhranul. Ano má největší výtka a trochu škoda, že tohle není klasická gangsterka, kde by se vraždilo, válčilo, střílelo, mlátilo- což mám nejradši a tohle zde chybí úplně, ale je tu hodně sexu, hodně drog, hodně skvělé hudby i působivých dialogů a skvělých postav, že mě to drželo v pozornosti úplně bez problémů i bez akce, což se mi stává, tak jednou za rok a to musím ocenit. Netflix to do nás sype už od začátku roku a lepší gangsterku letos už nejspíš neuvidím.PS: Povedl se i CZ dabing. Příběh 5/5, Akce 2/5, Humor 2/5, Násilí 2/5, Zábavnost 4/5 Hudba 5/5, Vizuál 5/5, Atmosféra 5/5, Napětí 4/5, Emoce 4/5, Herci 5/5. 8.5/10. ()