Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

• Československo Ako utopiť dr. Mráčka alebo Koniec vodníkov v Čechách (více)
Československo, 1974, 96 min

Fantastickou komedii o lásce mladé vodnice Jany k nesmělému právníkovi a o tom, jakými možnými způsoby se z vodníka stane člověk, natočil V. Vorlíček v roce 1974. Dr. Mráček chce Janinu rodinu, nic netušíc o jejím původu, vystěhovat z mokrého domku na Kampě a ten nechat zbourat. Pro poslední dynastii vodníků v Čechách by to ovšem znamenalo jistou záhubu. Musejí proto všemi prostředky zabránit asanaci domu - i kdyby měli dr. Mráčka utopit... (Bontonfilm)

campix

Další z legendárních komedií, kterou dávají v českých televizích při každé sebemenší příležitosti a stále neztrácí nic na své zábavnosti a šikovném nápadu, co se týče děje. Navíc přeplněná filmovými hvězdami z 70tých, která byla přímo nabitá vynikajícími českými komediemi. Ani se mi nechce uvěřit, že člověk co stojí za takovými legendami dokáže v dnešní době stvořit taková zvěrstva jako je nová Saxána. Hold pan Vorlíček nectí heslo : V nejlepším přestat. ()

Maq

Bývaly doby, kdy jsem nebyl nadšený z rejpalů, kteří kritizovali jalovost a krotkost normalizačních komedií. Měl jsem je jako kluk rád. --- S odstupem času, a zejména když dnes už mohu srovnávat s komediemi, které titíž lidé dělali o pár let dříve, se můj názor hodně změnil. Dávám rejpalům za pravdu. Úroveň humoru opravdu hodně upadla. Pořád to ještě dělali lidé, kteří uměli své řemeslo, ale ten strach pustit se do něčeho opravdu vtipného a originálního, ten je, bohužel, cítit v každém slově a každém záběru. --- Nemůžu to hodnotit výš než jako fakticky prorežimní lidovou veselohru natočenou ve smutných časech smutnými lidmi. Jen si to srovnejte třeba s Koncem agenta W4C! ()

nascendi

Mráčka som už videl viackrát, ale pre pokoj v duši som si ho pred konečným hodnotením a komentárom pustil ešte raz. Žiadne prekvapenie. Napriek silnému hereckému obsadeniu a vtipnému námetu mám z filmu rovnaký pocit, aký som opísal u Homolku a Tobolku, teda víťazstvo cenzorov a normalizátorov nad tvorcami. Vtipu pomenej, ideológia nielen v celkovom vyznení, ale aj vo viacerých scénach. Zasmial som sa po toľkých zhliadnutiach vlastne iba raz, keď pri prišívaní odkosenej nohy sa sestra obávala infekcie a doktor ju ubezpečil, že keď si po operácii poriadne umyjú ruky, tak im nič nehrozí. Priemerný film s vynikajúcim ohlasom. ()

Nancy

Další z klasických českých komedií, které si jsou schopny najít své příznivce. Nepopírám, že je to dobrá komedie, ale mě prostě tolik nezaujala. Viděla sem jí hodněkrát, ale nikdy jsem nedokázala najít k tomuhle příběhu cestu. Herecké výkony jsou dobré a jen zpracování je poměrně zastaralé, ale to se dá vzhledem ke stáří pominout. Pro mě to ale už asi navždy zůstane lehce nadprůměrná česká komedie. ()

B!shop

Tohle je jeden z tech lepsich Vorlickovo filmu, ale precejen na nejlepsi cesky komedie nema, na to tu je moc malo vtipu. Ale celej film je docela pohodovej a misty fakt vtipnej, navic se tu sesla skvela herecka sestava, pribeh je originalni a kameraman si s tim fakt vyhral, takze triky vypadaj dost dobre i ted. ()

• Když useknou vodníkovi nohu, hned v následujícím záběru je vidět, že kose úplně chybí kovové ostří - je tam pouze násada. (ludva10)
  • Přestože se natáčelo na širokoúhlý film, z jeho hotové kopie vznikla verze 4:3 - z důvodu, že většina kin v ČSSR neměla možnost širokoúhlý film promítat. Velmi pečlivě se studoval každý záběr, aby z oříznuté kopie nezmizelo něco, co bylo pro děj snímku podstatné. (sator)

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková