Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sedm královských dcer proměnila zlá Jezerní královna v sedm labutí. Jedné z nich, princezně Odettě, se podaří z podmořského zámku uprchnout. V podobě labutě je zraněna Štěpánem, přitroublým sluhou prince Viktora. Mladíci místo labutě najdou zraněnou dívku. Princ se do krásné dívky zamiluje, ale pro záchranu své lásky musí podniknout dlouhou a nebezpečnou cestu… Filmovou pohádku pro celou rodinu natočil v roce 1998 režisér Václav Vorlíček podle scénáře Miloše Macourka. Tentokrát se tvůrci inspirovali klasickou pohádkou "Labutí jezero" i legendárním baletem Petra Iljiče Čajkovského. Tragický děj baletního představení však přepracovali do podoby dobrodružné pohádky se šťastným koncem. (Česká televize)

(více)

Recenze (173)

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Pohádka, která vypraví takový klasický příběh o princi, tentokrát Viktorovi (Max Urlacher), který musí hledat a vysvobodit dívku, do které se hned na první pohled zamiloval, a zrovna je to také princezna, Odetta (půvabná Jitka Schneiderová) a musí bojovat proti nadpřirozeným silám Jezerní královny (krásně hamižná Ivana Chýlková), která touží po manželství právě s princem Viktorem. Nakonec princ osvobodí všechny, koho Jezerní královna zaklela, či zajala pro své otrocké práce. Ze zajímavých dalších rolí: princův sluha Štěpán (Jan Hrušínský), který vnáší alespoň trochu vtipu, nejvěrnější poskok Jezerní královny Rudovous (Miroslav Táborský) a naivní vodnická žena (Jiřina Bohdalová). ()

topi80 

všechny recenze uživatele

Tato pohádka to ze všech možných stran docela schytává, ale já musím přiznat, že jsem byl moc příjemně překvapen. Ze záplavy dalších pohádek se vymyká svou pochmurností a vyniká opravdu působivou ponurou atmosférou. Aspoň jednou vidíme, že vysvobodit princeznu není zase taková legrace, jak by se to mohlo zdát u jiných příběhů. Na další level ji povyšuje hudba Ondřeje Soukupa, na kterou ale nebyl sám, pomáhal mu s ní i mistr Petr Iljič Čajkovskij. Jitka Schneiderová jako princezna - labuť výborná, němečtí herci také nevadili, a jelikož hrál blbce, tudíž svou přirozenou polohu, tak mi sedl i Jan Hrušínský.Tři hvězdičky by byly příhodnější, přiznávám se, že trochu vyrovnávám. ()

Reklama

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Jezerní královna si podle mě zasloužila lepší zpracování. Obzvláště když za kamerou stál náš přední pohádkový režisér Václav Vorlíček. Ale bohužel vrcholná Vorlíčkova éra byla sedmdesátá léta a ne polovina let devadesátých. Sice se hodně snažil. Do pohádky obsadil v hlavní roli Ivanu Chýlkovou, do vedlejších rolí Jana Hrušínského, pohádkami prověřenou Jiřinu Bohdalovou a v menších rolích Rudolfa Hrušínského a či Miroslava Táborského. Ovšem i takoví slavní herci pohádku neutáhnou, když je natočena totálně špatně. Tou první chybou, že mimo Chýlkovou a Hrušínského dostávají přednost němečtí herci před českými a ti jsou doslova mizerní. Dabing do češtiny to umocnil na totální ubohost. Druhou a podle mě tou největší chybou je obrazová stránka filmu. Pohádka má být barevná. Každý snímek bychom si měli pověsit jako obraz v pokoji. Jenže tohle je něco tmavomodrého pod vodou a když se občas děj odehrává na souši, tak je to cosi hnědooranžové. Děj je také nějak postavený na hlavu. Jezerní královna chce prince Viktora a když se princ Viktor prohodí se svým zbrojnošem, tak to ani královna nepozná. Jestli se tu dá něco kladně hodnotit, tak jen výkon Ivany Chýlkové. Ta se mi v roli zlé královny líbila ještě více než její předchůdci Roden s Bočanovou v Ptáku Ohnivákovi, respektive v Kouzelném měšci. Filmové triky byly také ubohé. Voda přes obraz chvíli byla, chvíli nebyla a tak co se týče trikové stránky mě jen na chvíli zaujala ta obrovská zamřížovaná ryba, která mi připomínala Krakena. [10893. hodnocení, 151. komentář, 53%] ()

ryccoly 

všechny recenze uživatele

Jedna z mých oblíbených pohádek. Moc mě baví ta temná atmosféra, nechybí tu napětí ani zajímavý příběh. Hlavní dvojice je sympatická a má mezi sebou potřebnou chemii. Ivana Chýlková tady herecky exceluje, je vidět, jak si roli jezerní potvory užívá. Zaujal mě tu i vtipný a trochu poťouchlý Jan Hrušínský a záporák Rudovous Miroslava Táborského. K tomu všemu nám film nabídne i překrásnou hudbu, povedené kostýmy a snovou výpravu. ()

Linzi 

všechny recenze uživatele

Vzpomínám, že pohádku Jezerní královna jsem si zamiloval hned od prvního zhlédnutí. A po čase, do dneška, se na tuhle pohádku vždy rád znovu podívám. Na této pohádce mě vždy fascinovala ta pochmurná, temná atmosféra "podvodního království" a hlavně skvělý herecký výkon kruté královny v podání Ivany Chýlkové a naopak velice milé a roztomile škodolibé podání ,,paní Vodníkové", Jiřinou Bohdalovou! A úplně perfektní na této pohádce je úžasná symfonická hudba Ondřeje Soukupa na motivy Labutího Jezera od hudebního skladatele P. I. Čajkovského! Nádhera prostě! Tato pohádka je podle mě nedoceněna a zasloužila by si, vzhledem k těmto aspektům, určitě vyšší hodnocení, než má dosud! Pokud máte aspoň trochu rádi vážnou hudbu a hudební sluch, posuďte sami: https://www.youtube.com/watch?v=3kJAacOUQ98 ;-) Doplnění: 4. února 2018 jsem byl poprvé na baletu ,,Labutí Jezero" v Národním divadle Moravskoslezském. Bylo to nádherné se vším všudy a mám nádherný zážitek do konce života! O to více si budu vážit této pohádky, protože si vždy vzpomenu na tento balet - nádhernou živou hudbu, výkony umělců, kostýmy, kulisy, atmosféru divadla a mnoho dalšího! Možná není v pohádce vše úplně dokonalé a přesné, ale stejně trvám na tom, že by si rozhodně zasloužila vyšší hodnocení, než které tady má. A vlastně, jinou pohádku na motivy Labutího Jezera ani neznám, takže pro mě je jedinečná! Navíc si všímám, že letos uplyne 20 let od jejího natočení. Tak jsem to, tím baletem, myslím, hezky oslavil a připomněl si!... ;-) ()

Galerie (12)

Zajímavosti (7)

  • Režisér Václav Vorlíček nebyl spokojen s kameramanem, kterého dosadili němečtí koproducenti. Kameraman špatně zasvítil scénu a tak jsou záběry, které se odehrávají pod hladinou jezera, velmi temné, a herci na nich nejsou pořádně vidět. (J R C Pecuchet)
  • Při natáčení filmu v Plešném jezeře došlo vinou filmařů k destrukci přibližně jednoho tisíce kusů šídlatek, což jsou u nás velmi vzácné a kriticky ohrožené rostliny. (panLosos)
  • Původně měl být součástí filmu také Jiří Krytinář, který však na své dovolené v tureckém Bodrumu zažil krach cestovní kanceláře a nebyl mu umožněný včasný návrat. A tak jeho role musela být přeobsazena. (CANNIBAL)

Reklama

Reklama