Použiť Čajkovského hudbu v rozprávke o labutiach môže byť polovica úspechu vo vytvorení atmosféry. To sa aj podarilo, ani herci nezaváhali, Jitka je rozkošná s posunkovou rečou. Rozprávka nie je žiadnou klasikou, ani sa ňou už nestane, hoci vodnícky motív je pomerne obľúbeny. –––– Princ Viktor se vrátil z lovu s mimořádně zajímavou kořistí. Dvounohou. –––– Úžasný blb. S ním se mi bude skvěle vládnout.(18.11.2015)

Labutí jezero jako základ, malá mořská víla abychom měli prostředí vodní říše, české vodníky, aby tam byla nějaká milá sympatická potvora, padouch, zlá královna-čarodějka, přitroublý sluha a velká dravá ryba. Výborné ingredience nasypeme do jezera, kde se trestuhodně rozptýlí a výsledný vývar není tak výživný, jak na začátku sliboval, že bude.(28.12.2010)

Netradiční podvodní prostředí, navíc efektně vytvořený. Jezerní královna je ta nejdrsnější diktátorka, jakou jsem kdy v pohádce viděl. Celej podvodní svět má temnou atmosféru, popravčí ryba je tak vymakaná, že jsem měl nahnáno i za obrazovkou a ani perlové výrobky z jezerního království stoprocentně nedostanou nálepku fair trade. Ladná choreografie tančících princezen, hezký kostýmy, slušně fungující souhra českých a německých herců a dostatek parádních vtípků princova sluhy. Skvělá pohádka.(30.12.2014)

• flanker.27

Jedna za Jitku Schneiderovou. Jak se z krásné předlohy stane ubohost. Špatně zahrané, nasnímané, ale především napsané. Chybí tomu kouzlo, atmosféra i odpovídající výprava (to není zdaleka o penězích). Tyhle pohádky se točí povinně, bez autorství. Pan Vorlíček už do svých filmů nevnáší vůbec žádnou autorskou péči, která dělala jeho staré pohádky tak dobrými. Nevím, jestli je to úpadek schopností po překonání uměleckého vrcholu, nebo jen reakce na tržní podmínky ve filmu, každopádně o takovéhle pohádky nestojím.(19.12.2007)

S ohledem na spoustu výpravných českých pohádek tahle patří rozhodně k tomu málu lepšímu. Jednak herci různých národností vůbec nejsou rušivými elementy, triky nejsou prvoplánovité, ale slouží ději, monumentální hudba výborně pomáhá ději a hlavně zaujme to jak dospělé, tak i děti. Navíc si dospělý může odnést hezkou reminiscenci na filmy Karla Zemana díky "děsivě žravé" rybě a vrátit se tak do děckých let.(6.2.2016)

• - Pohádka se natáčela na zámcích Ploskovice, Libochovice a Hluboká nad Vltavou. Jezero, které představuje vchod do podvodní říše, je Plešné jezero na Šumavě. (Cucina_Rc)

• - Při natáčení filmu v Plešném jezeře došlo vinou filmařů k destrukci přibližně jednoho tisíce kusů šídlatek, což jsou u nás velmi vzácné a kriticky ohrožené rostliny. (panLosos)

• - Režisér Václav Vorlíček nebyl spokojen s kameramanem, kterého dosadili němečtí koproducenti. Kameraman špatně zasvítil scénu a tak jsou záběry, které se odehrávají pod hladinou jezera, velmi temné, a herci na nich nejsou pořádně vidět. (J R C Pecuchet)