Velká sýrová loupež

• Západní Německo

Die große Käseverschwörung

Animovaný / Komedie / Rodinný

Československo / Západní Německo, 1986, 50 min

Jako malý jsem při žádné repríze u televize nescházel a rodiče moc dobře věděli, že nemá smysl na takové dny plánovat takové zbytečnosti jako výlet na Matějskou či návštěvu ZOO. Dycinky jsem chtěl být takový světák jako Velkej Tvrdej Marvin! A tak dodnes nostalgicky vzpomínám na doby, kdy mi prostor za koženou sedačkou (heč!) sloužil jako spižírna odkud se něco musí nenápadně propašovat. Mno, nyní po letech už pro mě sice Velká sýrová loupež nejlepší animák nepředstavuje, dokonce mě v jistém smyslu až skoro i zklamala (hlavně animací). Ovšem já ty tři "kluky" stejně vždycky žral, žeru a doufám, že žrát i nadále budu. Pokud ne, tak by to znamenalo, že ve mě odumřela má chlapecká duše. Bojim, bojim.(24.1.2007)

V době, kdy se točí "rychlé" pohádky s klipovými záběry se může jevit jako rozvláčná, ale já mám tu pohádku prostě rád. A to i přes tragický zvuk. Bylo módou postavy pitvořit a hlasy modulovat, aby to a si bylo roztomilejší.... Ale taková byla doba a tvůrci byli uchváceni novými možnostmi tehdejší moderní techniky.(2.1.2019)

Velká sýrová loupež. Jako malej kluk jsem ji mohl vidět pořád. Ostatně spoustu takových filmů přestali vysílat, ale proč ne, když si je můžete stáhnout přes internet. Opravdová klasa byl Velkej tvrdej Marvin (ohledně můj brácha stejnou přezdívku, asi proto, že je tvrďák). Je to prostě klasa, která se dá vidět, jak už jsem řekl pořád.(2.11.2012)

Jako malý jsem to měl nahrané na videokazetě. Pak nám ale táta všechny "dětské" kazety přemazal. O to větší jsem měl radost, když se tenhle film objevil jako příloha k "Aha". Po spuštění DVD se mi spousta scének začala oživovat před očima. Pamatoval jsem si i ty nejmenší detaily (jak by ne, jako dítě jsem to viděl snad stokrát). Tuhle nostalgickou záležitost já opravdu můžu. Ale ten závěr mi přišel takový smutný... "Je to veselej, prima kluk..." (247.)(6.6.2007)

Skvělá animovaná poradie na lupičské filmy. Tři myšáci v čele s Marvinem, chtějí vykrást obchod se sýry. Úplně je chápu. Nesmím projít okolo sýrů, to je totiž můj mor. Snímek jsem viděla v říčanském kině co by dítko školou povinné. Můj brácha měl dokonce tričko s myšáky a dělal ve školce děsného frajera. No, a já jsem měla tričko pouze s nějakým kačerem Donaldem. Teď vám už musí být jasné, kdo byl velké eso mezi dětmi z návsi. Americké postavičky prostě tehdy neměly šanci.(23.3.2009)

• - Jméno jedné z hlavních postaviček Velký Tvrdý Marvin si roku 1990 vzala za své pražská punková kapela vystupující pod zkráceným V. T. Marvin. (Olík)

• - Ve scéně, kdy se krabička "Lili" s myšáky uvnitř posunuje uličkou mezi sedadly, sedí na sedadlech nehybní lidé. Je to statický obrázek a krabička byla na průhledné fólii posunována po tomto obrázku. Animátoři ji však špatně očistili, proto se v této scéně, kde krabička je napravo, pohybují i smítka na fólii vlevo. (m.xFuck)

• - Jako autor předlohy je v titulcích uveden Jean Van Leeuwen Gavril. Nikdo takový neexistuje. Jean Van Leeuwen je autorkou knižní předlohy a David Gavril je jejím ilustrátorem. (KT_2011)