Velká sýrová loupež

• Západní Německo

Die große Käseverschwörung

Animovaný / Komedie / Rodinný

Československo / Západní Německo, 1986, 50 min

Největší české animované dobrodružství; humor, napětí, hlášky, nic nechybí, nic nepřebývá. A ten myší dabing! Finále je dojemné i po třiceti letech, takhle skvělé zakončení jen tak někde neuvidíte. Kór ve filmech pro děti, do kterých je obvykle nějak imbecilně napěchováno poselství o lásce, toleranci a rodinných hovnotách. Tady je něco opravdu důležitého – velkej tvrdej chlap se nikdy nenechá zlákat pozlátkem pohodlného života a zůstává svůj. K vidění na youtube.(16.11.2014)

Pohádková klasika mého dětství. Propracovaná stylizace postav a chytrá zápletka dovedla tuto jednoduchou českou animaci k vytříběným dílům naší kinematografie. Jako malý jsem vždy snil, že budu jedna z myší - kuchař labužník a ve zlatém hrnci budu vařiti náramné, sýrové pochoutky. (:-D) - Ach, ta bezstarostná léta=)(29.8.2007)

Pokud bych si měla vybrat mezi českými animovanými filmy ten nejzajímavější, tak by to byla tato prostinká parodie na gangsterky. Tento vpravdě rodinný film objevily děti a pouštěly si jej stále dokola, takže mne nemohl minout. Jednoduchá animace mne napoprvé vůbec neupoutala a dokonce jsem ji považovala za francouzskou. Až po několikerém opakovaném shlédnutí jsem ocenila geniálnost tohoto počinu českých animátorů, kteří skvělým způsobem zobrazili veselý a milý příběh myších zlodějíčků. K dokonalosti tohoto snímku přispěly vtipné dialogy a originální humor, který vkusně převedli na plátno Josef Dvořák, Luděk Sobota a Petr Nárožný. Tak nashledanou a hodně štěstí, Marvine, ať se ti podaří dobýt svět!(29.6.2011)

Jako malý jsem to měl nahrané na videokazetě. Pak nám ale táta všechny "dětské" kazety přemazal. O to větší jsem měl radost, když se tenhle film objevil jako příloha k "Aha". Po spuštění DVD se mi spousta scének začala oživovat před očima. Pamatoval jsem si i ty nejmenší detaily (jak by ne, jako dítě jsem to viděl snad stokrát). Tuhle nostalgickou záležitost já opravdu můžu. Ale ten závěr mi přišel takový smutný... "Je to veselej, prima kluk..." (247.)(6.6.2007)

Skvělá animovaná poradie na lupičské filmy. Tři myšáci v čele s Marvinem, chtějí vykrást obchod se sýry. Úplně je chápu. Nesmím projít okolo sýrů, to je totiž můj mor. Snímek jsem viděla v říčanském kině co by dítko školou povinné. Můj brácha měl dokonce tričko s myšáky a dělal ve školce děsného frajera. No, a já jsem měla tričko pouze s nějakým kačerem Donaldem. Teď vám už musí být jasné, kdo byl velké eso mezi dětmi z návsi. Americké postavičky prostě tehdy neměly šanci.(23.3.2009)

• - Jméno jedné z hlavních postaviček Velký Tvrdý Marvin si roku 1990 vzala za své pražská punková kapela vystupující pod zkráceným V. T. Marvin. (Olík)

• - Ve scéně, kdy se krabička "Lili" s myšáky uvnitř posunuje uličkou mezi sedadly, sedí na sedadlech nehybní lidé. Je to statický obrázek a krabička byla na průhledné fólii posunována po tomto obrázku. Animátoři ji však špatně očistili, proto se v této scéně, kde krabička je napravo, pohybují i smítka na fólii vlevo. (m.xFuck)

• - Jako autor předlohy je v titulcích uveden Jean Van Leeuwen Gavril. Nikdo takový neexistuje. Jean Van Leeuwen je autorkou knižní předlohy a David Gavril je jejím ilustrátorem. (KT_2011)