Velká sýrová loupež

• Západní Německo

Die große Käseverschwörung

Animovaný / Komedie / Rodinný

Československo / Západní Německo, 1986, 50 min

Velká sýrová loupež. Jako malej kluk jsem ji mohl vidět pořád. Ostatně spoustu takových filmů přestali vysílat, ale proč ne, když si je můžete stáhnout přes internet. Opravdová klasa byl Velkej tvrdej Marvin (ohledně můj brácha stejnou přezdívku, asi proto, že je tvrďák). Je to prostě klasa, která se dá vidět, jak už jsem řekl pořád.(2.11.2012)

Tak tuhle klasiku o 3 myšácích, kteří se rozhodnou podniknout "Velkou sýrovou loupež jsme si nemohli nechat ujít a nenechali (díky bohu), protože tak vtipný a inteligentní humor s krásnou animací a velkým dobrodružstvím tak úžasným, že velkorozpočtové novodobé kravinky se mohou jít bodnout, protože tohle je nezapomenutelná podívaná na, kterou nejde dávat 4*. A CO KDYBYCHOM TO VYHODILI DO VZDUCHU?(3.11.2018)

Inspiraci známým filmovým hitem lze ve Velká sýrové loupeži jednoduše rozpoznat. Václav Bedřich rozhodně nebyl špatným výtvarníkem a potvrdil to i v pokročilém věku. Důvtip a zakořeněná klukovská nezbednost určují směr výpravy. Velký tvrdý Marvin (s hlasem Josefa Dvořáka), vynalézavý Raymond (s hlasem Petra Nárožného) a bezstarostný nenasyta Tlouštík (s hlasem Luďka Soboty) po prvních nesmělých krůčcích za hranice důvěrně známého světa okusují podmanivou chuť skutečného života. A Vlastimil Hašek vše řídí s porozuměním a s nadhledem. Dobrodružství lze hltat z listů knih, stříbrných pláten i televizní obrazovky. Ale hmatatelný závan vzrušení v té nejčistší podobě umí přinést skutečnost, odvaha a představivost. Blahobyt nemusí uspokojit každého jedince, důležitější jsou cesty a způsoby, na které nám zůstane nesmazatelná památka jemného chvění, které pohání vpřed a výše. I slepý kocour znamená nebezpečí, pokud ho taháme za ocas. Film je laskavým pohlazením, ze kterého se nechceme nikdy probudit. Fantazie je kořením života, je ochranným krytem i moudrým slovem šlechetného proroka. Nehynoucí touha po klukovinách v opojně nakažlivé chuti se vyprošťuje ze zajetí a dokazuje svou nesmrtelnou tézi o významu způsobu. Cesta se může klikatit, bez odhodlání a s ustrašenou bojácností se po ní nelze vydat. Na ní je jiskra a rozmanitější skutečnost. I animovaná a předsudky nespoutaná hravost je jejím důsledkem. A výkřikem tvůrčího vzepjetí s jasnou vizí.(13.5.2017)

Jako malý jsem při žádné repríze u televize nescházel a rodiče moc dobře věděli, že nemá smysl na takové dny plánovat takové zbytečnosti jako výlet na Matějskou či návštěvu ZOO. Dycinky jsem chtěl být takový světák jako Velkej Tvrdej Marvin! A tak dodnes nostalgicky vzpomínám na doby, kdy mi prostor za koženou sedačkou (heč!) sloužil jako spižírna odkud se něco musí nenápadně propašovat. Mno, nyní po letech už pro mě sice Velká sýrová loupež nejlepší animák nepředstavuje, dokonce mě v jistém smyslu až skoro i zklamala (hlavně animací). Ovšem já ty tři "kluky" stejně vždycky žral, žeru a doufám, že žrát i nadále budu. Pokud ne, tak by to znamenalo, že ve mě odumřela má chlapecká duše. Bojim, bojim.(24.1.2007)

Pohádková klasika mého dětství. Propracovaná stylizace postav a chytrá zápletka dovedla tuto jednoduchou českou animaci k vytříběným dílům naší kinematografie. Jako malý jsem vždy snil, že budu jedna z myší - kuchař labužník a ve zlatém hrnci budu vařiti náramné, sýrové pochoutky. (:-D) - Ach, ta bezstarostná léta=)(29.8.2007)

• - Ve scéně, kdy se krabička "Lili" s myšáky uvnitř posunuje uličkou mezi sedadly, sedí na sedadlech nehybní lidé. Je to statický obrázek a krabička byla na průhledné fólii posunována po tomto obrázku. Animátoři ji však špatně očistili, proto se v této scéně, kde krabička je napravo, pohybují i smítka na fólii vlevo. (m.xFuck)

• - Jako autor předlohy je v titulcích uveden Jean Van Leeuwen Gavril. Nikdo takový neexistuje. Jean Van Leeuwen je autorkou knižní předlohy a David Gavril je jejím ilustrátorem. (KT_2011)

• - Jméno jedné z hlavních postaviček Velký Tvrdý Marvin si roku 1990 vzala za své pražská punková kapela vystupující pod zkráceným V. T. Marvin. (Olík)