• MickeyStuma
  ****

  Dětské filmy měli především za cíl vychovávat a poukazovat k napomáhání záslužných věcí. Pionýři se neměli jen tak potulovat a dělat lumpárny. Hrdinové tohoto snímku se pustili do umělého pěstování kuřat a to tajně. A práce to nebyla jednoduchá. Václav Vorlíček se toho zhostil dle potřeb své doby a nutno podotknout, že velice dobře. Nechybí ani odlehčený humor, který neškodí. Jistá naivita tu doslova září, ale slouží jen k jednoduchosti vyprávění příběhu. K zajímavostem patří první filmová dětská role Pavla Novýho. Tento snímek, byť svým způsobem agitační, má rozhodně dětem co říct i dnes.(24.3.2014)

 • tomtomtoma
  *

  Po filmu jsem si na obalu přečetl: "Ačkoli je film určen malým divákům, díky poetickému příběhu a skvělému hereckému obsazení jistě zaujme i dospělé." Nazývat budovatelskou a socialistickou výchovu mládeže a dětí poetickým příběhem, je přinejmenším velice svérázný postoj. Trochu, možná více než trochu, strašidelný pohled, který se pokouší nabarvit hovínko pastelovou barvou, zabalit ho do třpytivého pozlátka a rozhlašovat všude, že voní. Ty nejmenší dětičky zaujmou roztomilá pípající kuřátka, ty trochu větší půjdou raději farmařit na facebook. Herecké obsazení je zajímavé. Ale to je všechno, co se k hereckému obsazení dá říci. Je tu Jiří Sovák v roli svědomitého a laskavého předsedy družstva Kalába. Je zde František Filipovský v roli mrzoutského kominíka Klempery. Také Otto Šimánek v roli příkladného a aktivního učitele Hudravy. A taktéž František Kovářík a Josef Hlinomaz. Ale co z toho? Uvědomělý socialismus je dán a ostatního není ani jako šafránu. Hlavní je ve filmu dětská tlupa vesnických pionýrů, kteří se, kromě oficiálních pionýrských aktivit, zmůžou jen na partyzánské budovatelské dobrodružství a hry na družstevníky se střídavou svědomitostí. Nejdůležitější děti: jediná trochu zodpovědná je Hanka Klemperová (Renáta Kroutilová), technickým kutilem je Vláďa (Pavel Nový ještě s vlasy), předsedův syn Tonda (Jaroslav Drbohlav) je urážlivý, a ty nejmenší zastupuje Karlík (Jan Klozar) a neodbytná Maruška (Zuzana Hrnčířová). Naštěstí trápení netrvá příliš dlouho. Jen na konci jsem nabyl dojmu, že na výroku pana Menzela o Vorlíčkovi, jako zástupci režisérů druhé kategorie, něco bude.(21.11.2014)

 • triatlet
  ***

  Úsměvná pionýrská úderničina v režii Václava Vorlíčka. Ale jak já držel pěsti, aby šel proud a z těch vajíček v umělé líhni se vyklubala kuřátka. Pavel Nový ve své první filmové roli pionýra Vládi. Sovák - předseda Kalábek, Filipovský - kominík Klempera, Šimánek - učitel.(21.12.2008)

 • JARDAHONDA
  ***

  Vzít do dlaně malé žluté kuřátko? To je velkým snem dětí našeho příběhu. A nezůstane jenom u sna. Děti nelení a zprovozní opuštěnou drůbežárnu s umělou líhní. Vypůjčí si knížku o chovu slepic a nakonec se jim povede sehnat i vajíčka. Rozdělí si služby na hlídání a s napětím čekají, kdy se ozve pípání malých kuřat. Ale než se tak stane, čeká je ještě mnoho překážek způsobených jak jimi samými, tak i dospělými, kteří mají s drůbežárnou úplně jiné plány. To jen ve stručnosti k tomuto poetickému příběhu, který vévodí skvělým hereckým obsazením. Snímek je sice určený malým divákům, ale zaujme i dospělého.(16.8.2013)

 • Skuby47
  ****

  Koupila jsem si nedávno tento film a nechala jsem ho nějaký čas ležet na stole z obavy, že si při jeho opětovném shlédnutí pokazím vzpomínku na dětství, kdy jsem ho viděla prvně. Moje obavy byly zbytečné. Tento milý, trošku naivní a přívětivý snímek mi i po letech zpříjemnil deštivé odpoledne a vyvolal vzpomínky na ty časy, kdy se mládež musela obejít bez televize, internetu a mobilů a zabavit se sama.(4.11.2013)

 • - Původně se film jmenoval Cesta do života. (topr harley)

 • - Filmový debut Pavla Nového. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace