• Ombak▼Penari

"Jestli z něj bude předseda a zajistí nám světlou budoucnost, tak je jedno, jestli je náš otec nakonec vlastní nebo nevlastní..." Při převratných událostech v každodenním životě JZD mi často hrůzou a napětím tuhla krev v žilách. Musím si příště pustit něco lehčího. Ikdyž, pravda, pořád je to méně nestravitelné než první díl.(10.11.2015)

Oproti předchozím dílům ještě méně politiky, což je fajn. To, co se snaží s nadsázkou a dobovým humorem kritizovat je snadno přenositelné i do dnešní doby, i když kvůli zápletce s počítačem film zestárl mnohem víc než předchozí díl. Stále však zůstává přijemně nenáročnou pohodovkou vystavěnou z téměř pohádkově jednoduchých rekvizit. Veteráni v čele s Menšíkem jsou jistota, nové postavy, zejména sympatický potížista Abrhám, osvěží. Nakonec takhle trilogie nebyla ani při repríze po dvaceti letech vůbec špatná. Nemohu říci, že by uzrála jako víno, ale rozhodne nezoctovatěla.(2.11.2012)

• ghatos

Připadalo mi to jako jeden díl seriálu Ulice. Takový předchůdce z roku 1986. Herecké obsazení je vynikající. To samo o sobě nic neznamená, když je děj postavený na počítači a hercích, kteří se chovají jako blbečci. Konspirativní pseudopříběh JZD s tupým morálním poselstvím...hrůza. Poslední půl hodina je opravdu nechutná infantilita. Počítač je nový bůh socialistického občana! 29%.(27.11.2009)

Slabé a nevýrazné završení vinařské triologie. Nevrací se ani poezie moravských vinných polí z prvního filmu Bouřlivé víno, dost se vytratil i onen humor přítomný v dílu druhém. Žít v té době a vidět tohle v tom roce 1986, šel bych s hodnocením patrně ještě níž. Jistou zajímavost nebo atraktivitu dodávají filmu ani ne tak Menšík se Sovákem, jako především dokumentární hodnota kolem zavedení prvních počítačů do pracovního oddělení v polnohospodařské oblasti. U nás asi vždycky přítomný smysl pro různé žertíky se objevuje i v rámci prvních prác běžného českého lidu s počítačem. To sice když dva mladí lidi si prostě z legrace přidají do databáze s přehledem družstevního dobytka záznamy o svých holkách :o), což se zjistí shodou okolností během návštěvy zahraniční exkurze při vyfiltrování nejstarší "krávy" v databázi :-)). Zvyšek dějové linky kolem drobných podvodů v JZD a pokusů o rozkrádání socialistického majetku už v roce 1986 moc nového nepřináší. (50%)(10.10.2018)

• pytlik...

Poněkud tristní podívaná. Bronislav Poloczek se po vzoru bratrů Mašínů snaží rafinovaně zevnitř rozložit družstvo, ovšem je odkázán do patřičných mezí vysoce uvědomělým Menšíkem, Abrhámem, Andrlovou a Sovákem, který má sice sklerózu jako trám, ale přesto nikdy nezapomene, která strana barikády je ta správná. Ach jo.(18.2.2012)

• - Filmovanie prebiehalo v obci Velké Bílovice. (dyfur)