Socialistické sci-fi o uvědomělých funkcionářích a jejich setkání s počítačem. Ten jediný hamižný samozřejmě dostane pořádně za vyučenou. Škoda, že realita byla diametrálně odlišná, rozhodně se ale nejedná o nějakou propagandu. Film stojí hlavně na herecké genialitě odcházející generace (Sovák, pro Filipovského a Menšíka to byl jeden z posledních filmů), té střední (Lábus, Abrahám, Poloczek, Somr) a té nové (Pavel Nový ...).(19.8.2012)

Velmi příjemná rudě podbarvená komedie se zlým Polozskem(proto on potom musel přikládat do kotle!), hodným Ábrhámem(Brubaker českých jezedáků, stane se vrchním aby to očíhl stejně jako Redford v Sing singu) a všemi okolo. Jezedáci z Pálavic přecházejí na počítače, vím o čem mluvím, implementoval jsem informatiku na jaderné elektrárně. Zlatý jezedáci, zlatý.....a chápající, včetně Sováka. Kdyby ještě žil nabídl bych mu flek za 40 litrů jako prduchovi!(7.6.2010)

Tak tady v mladém víno je to promácháný skrz na skrz v žumpě zvané komunismus. Vynikající herecké výkony se do svých komárských i antikomárských rolí ponořili opravdu obstojně. Zde musím vyzdvihnout výkon pana Poloczeka coby zástupujícího předsedy. Jeho nechutné komárské praktiky ve mě vzbuzovali pořádné blivno. Pan Sovák jako by se nad celým komunistickým zřízením distancoval a hlavně hrál a myslím, že i trochu sám sebe. Bravo. S hodnocením filmu nevím, zde jsem opět po delší době v rozepři. Filmu bych dal kdyby tvůrčí zamýšlení bylo opravdu moc propagandistické tak jednu hvězdu. Zde mám, ale dojem, že tvůrci filmem chtěli ukázat jak se dá silně moci využívat a zneužívat což bych hodnotil 4+ hvězdy. Tak se raději přikloním k průměru, i když to tento film rozhodně není, ale vzhledem k rozpolcenosti snímku nemůžu jinak.(28.11.2009)

• pytlik...

Poněkud tristní podívaná. Bronislav Poloczek se po vzoru bratrů Mašínů snaží rafinovaně zevnitř rozložit družstvo, ovšem je odkázán do patřičných mezí vysoce uvědomělým Menšíkem, Abrhámem, Andrlovou a Sovákem, který má sice sklerózu jako trám, ale přesto nikdy nezapomene, která strana barikády je ta správná. Ach jo.(18.2.2012)

Závěrečný díl JZD trilogie přináší téma využití počítačů, stařecké demence a výměny předsedy JZD. I když se snad jedná o nejsušší příběh z trilogie, film má příjemnou nostalgickou atmosféru konce 80. let. Nenapadá mě, co na tomhle díle speciálně vypíchnout, sympatičtí Abrhám ani Andrlová nepřekvapí a Sovák hýřil replikama už v minulém díle a ve filmu snad kromě pár poznámek Menšíka není žádná komunistická propaganda, škoda... Je to ale solidní filmařina, jako vždy,(1.10.2009)

• - Filmovanie prebiehalo v obci Velké Bílovice. (dyfur)