• ghatos

Připadalo mi to jako jeden díl seriálu Ulice. Takový předchůdce z roku 1986. Herecké obsazení je vynikající. To samo o sobě nic neznamená, když je děj postavený na počítači a hercích, kteří se chovají jako blbečci. Konspirativní pseudopříběh JZD s tupým morálním poselstvím...hrůza. Poslední půl hodina je opravdu nechutná infantilita. Počítač je nový bůh socialistického občana! 29%.(27.11.2009)

Oproti předchozím dílům ještě méně politiky, což je fajn. To, co se snaží s nadsázkou a dobovým humorem kritizovat je snadno přenositelné i do dnešní doby, i když kvůli zápletce s počítačem film zestárl mnohem víc než předchozí díl. Stále však zůstává přijemně nenáročnou pohodovkou vystavěnou z téměř pohádkově jednoduchých rekvizit. Veteráni v čele s Menšíkem jsou jistota, nové postavy, zejména sympatický potížista Abrhám, osvěží. Nakonec takhle trilogie nebyla ani při repríze po dvaceti letech vůbec špatná. Nemohu říci, že by uzrála jako víno, ale rozhodne nezoctovatěla.(2.11.2012)

Trilogie vrcholí, nutno říct, že všichni výrazně zestárli, zejména pak Menšík. Ale taky je tu řada nových tváří. Okresní a krajská zemědělská správa, to už dneska ani nikdo skoro neví, co to bylo za orgány, natož když teď pracuje v zemědělství 1/10 lidí co tenkrát. Tento díl je ještě méně o víně a taky méně o politice, ale o to více o nových technologiích, resp. tady jde o to, které to JZD bude mít na okrese jako první ten kompjutr. Sovák se tu tváří už jako sklerotik, ale přitom se vrhá na práci s kompjutrem a evidencí skladu a všeho. Trochu mě mrzí, že tu ze syna Karlíka místopředsedy Menšíka udělali už inženýra u krav, co se ale tomu kompjutru vyhýbá a udělali z něj takového loosera. Musím ještě dodat, že tady Martina Bezoušková jako 24letá tu byla fakt k nakousnutí. Mě se celá ta trilogie líbí, ona ta celá lidská vychcanost a lenost tu bude vždycky, i když dneska v době toho mafiánského kapitalismu už to funguje ještě jinak.(22.8.2020)

• ondrula

Poslední díl trilogie se takřka úplně odpolitizoval a postavy prodělaly v průběhu uplynulých 10 let (natáčeno v letech 1976 - 1986) bizarní proměny. Menšík se vyžral a očividně trpí alkoholismem, ze Sováka udělali sklerotickou karikaturu, Jandák začal vypadat jako správný bafuňář z ČSSD a z Janžurky se stala seriózní pani. Taky musím podotknout, že ve vinařské trilogii jde o víno až úplně na posledním místě a kdyby se to točilo třeba v továrně na traktory, bylo by to jedno. Výslovně z tohoto dílu musím vypíchnout sváděcí scénu v podání Nového a Trávníčka, protože to je taková trapnost, že jsem nevěřil vlastním očím. Jen tak na okraj - od útlého dětství neustále přemýšlím, zda je František Němec takovej zakyslej suchoprd i v civilním životě, anebo to byl nucenej furt hrát.(6.11.2014)

• GIK

Scénáristicky nejucelenější z trilogie. Práce scénáristy Vaice je patrná. Žel jak sláma z bot kouká z filmu propaganda tentokráte hlavně co se týče výpočetní techniky. Je evidentní, že se na sjezdu KSČ mudrovalo, že soudruzi pracující stále nejsou nadšení z těch kompjůterů. Hledalo se téma, do kterého by se dalo našroubovat, že i důchodci se dokáží snadno a rychle popasovat s počítačem a volba padla na zkušené harcovníky Sováka, Menšíka a černokněžníka Vorlíčka. A tak jsme tímto filmem, soudruzi a soudružky, dokázali, že se opravdu nemusíte vůbec ničeho obávat. 60 %(27.9.2020)

• - Filmovanie prebiehalo v obci Velké Bílovice. (dyfur)