• kinderman

Z nedostatku jiné příležitosti jsem zkysl u tohoto normalizačního pozdního sběru a viděl nemocí vyčerpaného V.Menšíka, J.Sováka, který „legračně“ zápasil s Alzheimerem, a rádoby satiru o jednom korytáři a „superpočítači“, v níž se ovšem krajský stranický boss nakonec ukázal jako ten moudře předvídavý („Já jsem tě, Zlámale, jen zkoušel.“) a družstevní mládež hleděla (tři roky před Listopadem) vstříc zářným zítřkům. A mimochodem, V.Vorlíček vždycky byl tvůrcem pouze druhořadým.(27.7.2010)

Závěrečný díl JZD trilogie přináší téma využití počítačů, stařecké demence a výměny předsedy JZD. I když se snad jedná o nejsušší příběh z trilogie, film má příjemnou nostalgickou atmosféru konce 80. let. Nenapadá mě, co na tomhle díle speciálně vypíchnout, sympatičtí Abrhám ani Andrlová nepřekvapí a Sovák hýřil replikama už v minulém díle a ve filmu snad kromě pár poznámek Menšíka není žádná komunistická propaganda, škoda... Je to ale solidní filmařina, jako vždy,(1.10.2009)

Poslední díl z trilogie o vínu, který než o vínu, je spíš o rumu. A o novým počítači, které družstvo zakoupilo. Ale zato je to nejkomediálnější díl a musel jsem z mého původního čtyřbodového hodnocení napálit plnej počet. Geniální herecké obsazení, tolik vynikajících herců pohromadě se jen tak nevidí, vynikající zápletka, minimum komunistického žvanění. Jiří Sovák řádí, jak utrženej ze řetězu, Josef Somr pije rum jak o život a Vladimír Menšík přes svou už viditelnou nemoc bohužel jen sekunduje svým kolegům , ikdyž stejně je ve své roli výborný. Nezapomenutelný je i Bronislav Poloczek v roli "budoucího" předsedy družstva, kterej se pachtí za svým prospěchem. Ale je to prostě ze života a tehdejší ukázka rozkrádání v JZD není vůbec na škodu. Ono to totiž funguje úplně stejně i dnes a to v jakékoliv profesi. Určitou zásluhu na výborném příběhu má i fakt, že na scénaři se podíleli hned čtyři lidé, včetně dua Macourek / Vorlíček. Perfektní a vyčerpávající komentář k filmu už napsal uživatel Kimon.(19.2.2011)

• kingik

Film především těží z vynikajícího hereckého obsazení. Sešla se zde celá plejáda herců v čele s Menšíkem přes Sováka a Janžurovou konče. Vorlíček natočil lepší filmy. Tenhle je přece jen poplatný své době, ale slušná práce s herci a nepříliš zajímavý scénář, který nedrží příliš pohromadě má hlavní vinu na tom, že snímek postrádá vnitřní hloubku a své nedostatky se snaží vynahrazovat humorem a působí tak trochu naivně a hlavně rozvláčně. 40%(25.10.2009)

Ačkoliv kromě poslední uměle vsazené scény nemá film s vínem nic společného, z vinařské trilogie je jasně nejvtipnějším. Tvůrci tentokrát kromě zákulisních tahanic mezi okresem a krajem a jedné zahraniční delegace z RVHP nechali soudruhy na pokoji a věnují se taktickým manévrům a kamufláži. Josef Abrhám je tu hrozně milý, pan Menšík vypadá moc nemocně, Andrlová k nakousnutí. Osvěžení přineslo angažování Pavla Nového, správného padoucha zastupuje Bróňa. Líbila se i Martina Bezoušková.(30.8.2017)

• - Filmovanie prebiehalo v obci Velké Bílovice. (dyfur)