Zajímavosti k filmu (125)

 • - V německé distribuci je i remasterovaná verze na blu-ray, kde je vedle originálního formátu 4:3 i film s obrazem 16:9, který vznikl z původního formátu tak, že ořez se vytvářel pro každou scénu zvlášť, aby obraz působil co nejpřirozeněji. (lexa.k)

 • - V Česku existují dvě restaurované verze filmu. Jedna je v distribuci na Full HD blu-ray. Tu digitalizoval většinou z originálního negativu Národní filmový archiv do 4K rozlišení. A výsledný obraz je upraven podle prvních distribučních kopií tak, aby vypadal jako při prvním uvedení v kinech. Druhá verze je České televize. Tu prakticky celou hotovou zakoupila v roce 2014 z německé distribuce a nově digitalizována a remasterována byla pouze úvodní a závěrečná titulková pasáž. Obě verze mají viditelně různé podání barev. (lexa.k)

 • - V době natáčení měla představitelka Popelky (Libuška Šafránková) 53 centimetrů v pase. (Duoscop)

 • - Až na jednu scénu natočila a odjezdila Libuška Šafránková všechno sama. Pouze na skok přes kládu při honičce v lese byla využita žokejka. (Duoscop)

 • - Do role prince byli zvažováni Jan Hrušínský nebo Jaroslav Drbohlav, který nakonec hrál roli princova pobočníka Vítka. (Duoscop)

 • - U hradu Moritzburg, na kterém se značná část filmu natáčela, je na památku před dveřmi na schodech kovový střevíček, do kterého si turista může dát nohu. (Sayko)

 • - Herec Pavel Trávníček, který v pohádce ztvárnil roli prince, účinkoval v roce 2018 i v muzikálové rodinné show „Tři oříšky pro Popelku“, ve které se představil v roli krále. (majky19)

 • - Václav Vorlíček prohlásil, že Tři oříšky pro Popelku jsou jeho druhým nejoblíbenějším filmem. (JT19)

 • - Na internete je anglický fanklub s petíciou, aby Supraphon vydal kvalitnejší soundtrack z rozprávky. (Raccoon.city)

 • - Rozšírený je názor, že rozprávka Václava Vorlíčka vznikla, aby vytlačila z povedomia televíznu Popolušku z roku 1969, kde účinkoval nežiaduci emigrant Jan Tříska. (Raccoon.city)

 • - Na Vianoce 2012 rozprávku len v Nemecku odvysielali štrnásťkrát na deviatich televíznych kanáloch. Na svoje si tak prišiel iba režisér a scenárista, ktorí dodnes poberajú tantiémy. „Za Popolušku mi chodia ročne autorské honoráre okolo troch miliónov českých korún," prezrádza po štyridsiatich rokoch režisér Vorlíček, ktorý by vďaka kultovej rozprávke nemusel vôbec pracovať a rovnako tak aj jeho dediči, nakoľko im tantiémy budú chodiť ešte 50 rokov po jeho smrti. (Raccoon.city)

 • - Film sa mal začať nakrúcať už v roku 1972. O stopnutie by sa postaralo nielen ministerstvo kultúry, ale aj celý mocenský aparát. Komunistická mašinéria sa totiž v tom čase pokúšala autora Františka Pavlíčka existenčne zničiť. (Raccoon.city)

 • - Rozprávka bola ozvučovaná v jednom z najstarších štúdii v Európe v nemeckom Studio Babelsberg. (Raccoon.city)

 • - Ako prví si mohli rozprávku pozrieť vo vtedajšom Sovietskom zväze, kde mala premiéru 1. Novembra 1973. Československí diváci si na ňu museli počkať ešte cez dva týždne. (Raccoon.city)

 • - Vladimír Menšík (Vincek) ako jediný nevyhadzuje čapicu do vzduchu ako ostatní na statku pri oslave mladého páru. Neznášal totiž parochňu, tak si z nej odstrihol len okraj, ten prišil k lemu čiapky a tú nasadil pevne na hlavu. (Raccoon.city)

 • - Keď sa chystala záverečná scéna, kde pre Libušu Šafránkovú (Popoluška) príde Pavel Trávniček (princ) nad ránom na statok, režisér spomína: "Najednou se Menšík (Vincek) s Vítězslavem Jandákem( Kamil) večer ztratili.Později vyšlo najevo, že byl z toho pořádný mejdan. Ráno jsme nasedali do autobusu, a Menšík nikde. Ale pak si někdo všiml, že chybí i jeho auto, a řekl, že jel asi napřed. Dál jsme tedy nečekali, a když jsme dorazili na místo, opravdu seděl na zemi, dělal, že čte noviny, je úplně v pořádku a musí na nás čekat. Samozřejmě v pořádku nebyl, ale něco z těch novin mu zřejmě proniklo do mozku, protože když pak měl zavolat radostné „Ať žije Popelka", zařval místo toho z plných plic: „Prověřte Bangladéš!" (Raccoon.city)

 • - Scenáristovi Františekovi Pavlíčekovi sa zásahy režiséra Václava Vorlíčka do scenára tak páčili, že mu dal pripísať päťdesiatpercentný podiel na scenári. Prispel tiež scénou kedy Vinckovi (Vladimír Menšík) cestou z trhu "cvrnkli do nosu" oriešky. (Raccoon.city)

 • - Mráz bol počas natáčania tak siný, že kamera musela po každom zábere do autobusu, aby nezamrzla. (Raccoon.city)

 • - Na scenár ponúkli režisérovi Vorlíčkovi v Barrandove rozpočet 2 400 000 Kčs. Režisérovi bolo jasné, že za tie peniaze sa to natočiť nedá tak si povedal že dramaturgická skupina Ota Hoffmana má kontakty v NDR. Zanedlho prišiel podpisovať zmluvu ich generálny riaditeľ spoločnosti Deutsche Film (DEFA) a chcel aby sa začalo točiť na jeseň a pokračovalo na jar. Vorlíček na to reagoval "Vy jste se zbláznil, Libuška Šafránková (Popoluška) je zrovna ve věku, kdy za půl roku může vypadat úplně jinak, komukoliv se může cokoliv stát...". To bol jeden z hlavných dôvodov pre zimné natáčanie. (Raccoon.city)

 • - Kočár z pohádky Tři oříšky pro Popelku je vystavený v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem. (Mytologie)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6