poster

Zelená vlna

Komedie

Československo, 1982, 87 min

Scénář:

Vladimír Kalina

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Karel Svoboda

Hrají:

Radovan Lukavský, Rudolf Jelínek, Josef Chvalina, Jiří Adamíra, Pavel Zedníček, Monika Hálová, Lukáš Bech, Jiří Bartoška, Veronika Jeníková, Karel Koloušek, Svatava Hubeňáková, Soběslav Sejk, Vladimír Menšík, Laďka Kozderková, Ivana Andrlová, Jiří Wohanka, Josef Kubíček, Renáta Doleželová, Oldřich Musil, Jiří Kodeš, Jiří Sequens ml., Ludmila Roubíková, Jiří Růžička ml., Jan Kuželka, Jiří Knot, Lukáš Vaculík, Karel Hábl, Václav Vorlíček, Klára Jirsáková, Daniel Rous, Dana Bartůňková, Olga Blechová-Matušková, Martin Velda, Jitka Zelenohorská, Karel Augusta, Pavel Havránek, Jitka Asterová, Vlastimil Bedrna, Jiří Bruder, František Filipovský, Vladimír Hlavatý, Vladimír Hrabánek, Zdena Hadrbolcová, Milada Ježková, Václav Kaňkovský, Ferdinand Krůta, Lubomír Kostelka, Alena Kreuzmannová, Jiří Lír, Stanislava Coufalová, Miroslav Macháček, Ladislav Pešek, Michal Pavlata, Boris Rösner, Jan Přeučil, Dagmar Patrasová, Bronislav Poloczek, Ladislav Potměšil, Marie Rosůlková, Milan Riehs, Zdeněk Srstka, Raoul Schránil, Robert Vrchota, Miloslav Štibich, Bohumil Vávra, Otto Šimánek, Roman Skamene, Ladislav Županič, Václav Vydra nejml., Miroslav Zounar, Marcel Vašinka, Ondřej Pavelka, Oldřich Vlach, Jiřina Jelenská, Miroslav Nohýnek, Kateřina Urbancová, Otakar Brousek ml., Martina Gasparovičová-Bezoušková, Miluše Šplechtová, Zdeněk Hess, Miroslav Středa, David Schneider, Antonín Molčík, Daniel Netušil, Rudolf Vodrážka, Karel Urbánek, Slávka Hamouzová, Jarmila Beránková
(další profese)
 • charge
  ***

  Spletenec mikropříběhů, nebo pouhých situací ze všedního života s velkou dávkou nereálností, třeba odpuštění platby za taxislužbu. Film sám o sobě zpočátku baví, ovšem neustálé střídání postav a jejich nesnází či radostí postupně unaví, nejlepšími z příběhů mi připadaly pasáže se Zedníčkem coby lupičem-smolařem, které byly paradoxně jako jediné beze slov, nebo i kapsáře, který stařenku okrade ve stanici na trase A, ale vystoupí na Hlavním nádraží na Céčku, aniž by se metrem svezl. Škoda, že epizodky spolu nesouvisí jako např. ve filmu Brouk, každá je v podstatě oddělena a jediné co je pojí je chaotický pátek v přeplněné Praze. 60%(4.11.2012)

 • Snorlax
  ***

  Průměrná mozaika, která mohla nalákat na spoustu zvučných hereckých jmen. A nakonec před kamerou nejdéle setrvali pánové Lukavský a Zedníček. U prvního bylo od počátku jasné, oč tu běží. Ten druhý se podivuhodně zjevoval a zase mizel. Až se jeho příběh dokodrcal k závěrečnému, již dlouhou dobu očekávanému, rozuzlení.(4.11.2012)

 • Oskar
  *

  Nejslabší film Václava Vorlíčka. Nestojí vůbec za nic, jen jsou v něm k vidění nekonečné desítky známých herců v epizodních rolích. VV to zřejmě pojal jako kamerové zkoušky na další filmy, protože až na výjimky (Menšík, Filipovský, Kostelka, Šimánek) sem obsadil samé herce, s nimiž nikdy předtím nepracoval. 20%(24.11.2005)

 • J R C Pecuchet
  **

  Asi nejslabší film Václava Vorlíčka vůbec, v kterém si i na začátku sám zahrál nespokojeného řidiče v zácpě a chodce, který vrazí do Oty Šimánka na chodníku Václavského náměstí. Film nenabízí klasickou dějovou linku, ale formou "humorných" skečů se snaží divákovi přiblížit starosti "pražáka" v pátek odpoledne. Některé nápady nejsou zas tak špatné, třeba Pavel Zedníček v roli zloděje se pracně vyšplhá šachtou do bytu, který chce vybílit a když se tam dostane zjistí, že je byt prázdný. Jako celek je ale film velmi, velmi slabý. Hudba : Karek Svoboda, Výtvarník kostýmů : Theodor Pištěk, Kostýmy : Theodor Pištěk, Ludmila Ondráčková.(5.1.2011)

 • Big Bear
  **

  Zelená vlna je zřejmě nějakou úlitbou Vorlíčka režimu za něco o čem nevíme. Jinak totiž netuším na co jsem to vlastně koukal. Sice film nevyznívá úplně ,,normalizačně'' ale přeci jen tam jisté narážky na lecos společenského jsou. Jestli film ale něčím rozhodně není, pak komedií. Ona tu asi snaha byla, ale vše se ztrácí ve změti jednotlivých epizodek, které vyznívají spíše trapně. Epizodek je ve filmu přehršel. Některé se přerušené jinými příběhy táhnou celým filmem, jiné se ve formě kratinkých historek ve filmu jen mihnou. Ano, je to o pátečním socialistickém pachtění a ta Praha je tam jen jako symbol největšího mraveniště v němž se to hemží lidičkami co kus to originál. Co kus to jiný osud, jiný příběh. Ale takovéhle pátky zažívalo v osmdesátkách každé větší město. Film má jednu velkou devizu a tou je nasazení opravdu velikého počtu herců, včetně herců největších jako byl Lukavský, Adamíra, Macháček... Milovníci krásných žen si ve filmu také přijdou na své, hlavně u příhody s Dádou. Je pravdou, že Návštěvníci a expedice Adam 84 přistála na zemi až dva roky po vzniku tohohle filmu, Dáda tu však zřejmě s předstihem sbírala na koupálku vzorky... :-). A tak asi největší hodnota filmu je v připomínce jak tenkrát vypadaly pátky, kdy se hákovalo jen co šéf vypadl, kdy se rodiny ve stodvácách, spartacích, warťasech a tráboších vybavené proviantem hnaly na ty své chaty - dřív než bude zácpa, kdy Branické nádraží znělo tóny kytar a díky lidem v maskáčích a sombrérech s telaty a usárnami vypadalo tak trochu jak z časů zlaté horečky, kdy nad Prahou kroužil vrtulník VB a ti co měli v autu rádio mohli poslouchat Zelenou vlnu (pokud ovšem nepřepli na Rakušíky ,,kde se víc hraje a míň kecá! '' Dvě sklenice zavařených třešní. * *(20.7.2017)

 • - Režisér Vorlíček se objevil na začátku filmu v koloně aut. (M.B)

 • - Pracovní název filmu zněl Milión každý pátek. (Xell)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace