Zelená vlna

Československo, 1982, 87 min

Vladimír Kalina

Josef Vaniš

Karel Svoboda

Radovan Lukavský, Rudolf Jelínek, Josef Chvalina, Jiří Adamíra, Pavel Zedníček, Monika Hálová, Lukáš Bech, Jiří Bartoška, Veronika Jeníková, Karel Koloušek, Svatava Hubeňáková, Soběslav Sejk, Vladimír Menšík, Laďka Kozderková, Ivana Andrlová, Jiří Wohanka, Josef Kubíček, Renáta Doleželová, Oldřich Musil, Jiří Kodeš, Jiří Sequens ml., Lída Roubíková, Jiří Růžička ml., Jan Kuželka, Jiří Knot, Lukáš Vaculík, Karel Hábl, Václav Vorlíček, Klára Jirsáková, Daniel Rous, Dana Bartůňková, Olga Blechová-Matušková, Martin Velda, Jitka Zelenohorská, Karel Augusta, Pavel Havránek, Jitka Asterová, Vlastimil Bedrna, Jiří Bruder, František Filipovský, Vladimír Hlavatý, Vladimír Hrabánek, Zdena Hadrbolcová, Milada Ježková, Václav Kaňkovský, Ferdinand Krůta, Lubomír Kostelka, Alena Kreuzmannová, Jiří Lír, Stanislava Coufalová, Miroslav Macháček, Ladislav Pešek, Michal Pavlata, Boris Rösner, Jan Přeučil, Dagmar Patrasová, Bronislav Poloczek, Ladislav Potměšil, Marie Rosůlková, Milan Riehs, Zdeněk Srstka, Raoul Schránil, Robert Vrchota, Miloslav Štibich, Bohumil Vávra, Otto Šimánek, Roman Skamene, Ladislav Županič, Václav Vydra nejml., Miroslav Zounar, Marcel Vašinka, Ondřej Pavelka, Oldřich Vlach, Jiřina Jelenská, Miroslav Nohýnek, Kateřina Urbancová, Otakar Brousek ml., Martina Bezoušková, Miluše Šplechtová, Zdeněk Hess, Miroslav Středa, David Schneider, Antonín Molčík, Daniel Netušil, Rudolf Vodrážka, Karel Urbánek, Slávka Hamouzová, Jarmila Beránková

Trochu zvláštní film, o jehož existenci jsem neměl tušení. Nesourodý povídkový slepenec o Pražácích a jejich osudech jednoho pátečního odpoledne. Místy komediální a místy vážnější, zato však s množstvím legendárních herců. Linie, v níž Radovan Lukavský pátrá po sebevrahovi jako kdyby do tohoto filmu ani nepatřila. Obsah je často naivní a veskrze průměrný. Mojí pozornost poutaly spíše záběry Prahy, vozový park, oblečení lidí (mladá Patrasová v plavkách!) a celková atmosféra doby, která je nenávratně pryč.(24.5.2013)

Je to fajn jednoduchý povídkový film. Příjemný relax se spoustou SKUTEČNÝCH HERCŮ A HERČEK, žádné makeupové napodobeniny a rychlokvašné současné atrapy. . Tak tři a půlhvězdičky. Samozřejmně dnešní generace toužící po sračkávh a úchylárnách spokojena nebude. Kultura této současné společnosti totálně zdegenerovala americkými i jinými sračkami a odešla kamsi.(4.11.2012)

Tolik známejch herců v jednom filmu pohromadě asi jinde nenajdete. Komentáře a hodnocení mě sice odrazovaly, ale chtěl jsem to vidět, protože jsem si moc nedokázal představit, jak se vůbec tolik herců může do těch 87 minut vejít. A vešli se tam všichni. Film je taková mozaika sestavená z mnoha krátkejch příběhů a herci se tam střídaj jeden za druhym. Některý příběhy jsou lepší, jiný horší, ale každej má jakous-takous pointu. Jinak moc nechápu, proč je tady uvedeno, že je to komedie, protože rozhodně né všechny příběhy byly komický. Abych se vrátil k hercům. Většina z nich má sice jen takový štěky, ale dokázali i na tom malym prostoru na sebe strhnout pozornost, takže film mě dokázal bavit po celou dobu. A pro mě jako milovníka youngtimerů je navíc zajímavý pozorovat tehdejší vozovej park. 70%(7.10.2011)

Průměrná mozaika, která mohla nalákat na spoustu zvučných hereckých jmen. A nakonec před kamerou nejdéle setrvali pánové Lukavský a Zedníček. U prvního bylo od počátku jasné, oč tu běží. Ten druhý se podivuhodně zjevoval a zase mizel. Až se jeho příběh dokodrcal k závěrečnému, již dlouhou dobu očekávanému, rozuzlení.(4.11.2012)

• BoredSeal

Hitmaker Vorlíček tentokrát neměl k dispozici žádného scénáristického frajera a bolí to i přes hvězdné obsazení. Film je naprosto strašná slepenice anekdot nebo úsměvných point, které vás dnes spolehlivě rozesmějí svou nedostatečnou vtipností. Troškův Kameňák je proti tomuhle kanonáda vtipů. Už tak od poloviny filmu jsme vybuchovali smíchy už jen hádáním, po které větě zazní opakující se tón naznačující konec vtipu nebo pointu historky, takže svým způsobem Zelená vlna pobavila. Další pozitivum filmu je hodně záběrů různých zákoutí Prahy, takže milovníci města můžou tipovat, kde se točilo nebo pocítit nostalgii (vnitřek staré haly Hlavního nádraží nebo letecký záběr na prázdnou parcelu, kde bude později stát Tančící dům). Oslňující je krátká příhoda s Dádou Patrasovou u bazénu v Podolí. To ale nemusí pro pobavení stačit, že?(27.12.2018)

• - Pracovní název filmu zněl Milión každý pátek. (Xell)

• - Režisér Vorlíček se objevil na začátku filmu v koloně aut. (M.B)