Zelená vlna

Československo, 1982, 87 min

Vladimír Kalina

Josef Vaniš

Karel Svoboda

Radovan Lukavský, Rudolf Jelínek, Josef Chvalina, Jiří Adamíra, Pavel Zedníček, Monika Hálová, Lukáš Bech, Jiří Bartoška, Veronika Jeníková, Karel Koloušek, Svatava Hubeňáková, Soběslav Sejk, Vladimír Menšík, Laďka Kozderková, Ivana Andrlová, Jiří Wohanka, Josef Kubíček, Renáta Doleželová, Oldřich Musil, Jiří Kodeš, Jiří Sequens ml., Ludmila Roubíková, Jiří Růžička ml., Jan Kuželka, Jiří Knot, Lukáš Vaculík, Karel Hábl, Václav Vorlíček, Klára Jirsáková, Daniel Rous, Dana Bartůňková, Olga Blechová-Matušková, Martin Velda, Jitka Zelenohorská, Karel Augusta, Pavel Havránek, Jitka Asterová, Vlastimil Bedrna, Jiří Bruder, František Filipovský, Vladimír Hlavatý, Vladimír Hrabánek, Zdena Hadrbolcová, Milada Ježková, Václav Kaňkovský, Ferdinand Krůta, Lubomír Kostelka, Alena Kreuzmannová, Jiří Lír, Stanislava Coufalová, Miroslav Macháček, Ladislav Pešek, Michal Pavlata, Boris Rösner, Jan Přeučil, Dagmar Patrasová, Bronislav Poloczek, Ladislav Potměšil, Marie Rosůlková, Milan Riehs, Zdeněk Srstka, Raoul Schránil, Robert Vrchota, Miloslav Štibich, Bohumil Vávra, Otto Šimánek, Roman Skamene, Ladislav Županič, Václav Vydra nejml., Miroslav Zounar, Marcel Vašinka, Ondřej Pavelka, Oldřich Vlach, Jiřina Jelenská, Miroslav Nohýnek, Kateřina Urbancová, Otakar Brousek ml., Martina Gasparovičová-Bezoušková, Miluše Šplechtová, Zdeněk Hess, Miroslav Středa, David Schneider, Antonín Molčík, Daniel Netušil, Rudolf Vodrážka, Karel Urbánek, Slávka Hamouzová, Jarmila Beránková

Průměrná mozaika, která mohla nalákat na spoustu zvučných hereckých jmen. A nakonec před kamerou nejdéle setrvali pánové Lukavský a Zedníček. U prvního bylo od počátku jasné, oč tu běží. Ten druhý se podivuhodně zjevoval a zase mizel. Až se jeho příběh dokodrcal k závěrečnému, již dlouhou dobu očekávanému, rozuzlení.(4.11.2012)

• J R C Pecuchet

Asi nejslabší film Václava Vorlíčka vůbec, v kterém si i na začátku sám zahrál nespokojeného řidiče v zácpě a chodce, který vrazí do Oty Šimánka na chodníku Václavského náměstí. Film nenabízí klasickou dějovou linku, ale formou "humorných" skečů se snaží divákovi přiblížit starosti "pražáka" v pátek odpoledne. Některé nápady nejsou zas tak špatné, třeba Pavel Zedníček v roli zloděje se pracně vyšplhá šachtou do bytu, který chce vybílit a když se tam dostane zjistí, že je byt prázdný. Jako celek je ale film velmi, velmi slabý. Hudba : Karek Svoboda, Výtvarník kostýmů : Theodor Pištěk, Kostýmy : Theodor Pištěk, Ludmila Ondráčková.(5.1.2011)

• Karrfik

No tedy. Strašné! Slepenec všech možných i nemožných situací občanů hlavního města v pátek odpoledne. Tolik zajímavých herců, a přitom to vůbec nepomohlo. Je to trapné. A to mám předrevoluční cz filmy hodně rád a jsem jim schopen leccos odpustit. Chcete-li se celkem slušne pobavit na podobné téma, doporučuji raději film "Pátek není svátek" z roku 1979.(6.1.2010)

Těžce nevyvážený film. Osobnost režiséra, nevšední povídkové pojetí i několik zajímavých střihů slibují docela slušný zážitek, ten se ovšem nekoná. Nakonec i statistiky jsou neúprosné a čtvrt mega diváků v kinech v té době byl v dobové (a docela slušné domácí) konkurenci propadák. Václav Vorlíček nám tu představuje Prahu počátku 80. let jako město plné zlodějíčků, podvodníků a kurev. A ti, co jsou řádnými občany, se chovají jako dementi (Karel Augusta, Laďka Kozderková). Ostatně i epizoda se sebevrahem, kdy psycholog z Linky důvěry pouští záznam rozhovoru z kazeťáku spolucestujícím v autobusu hromadné dopravy, působí kontraproduktivně. Nemluvě o tom, že celá tahle epizoda s Radovanem Lukavským celkově žánrově nezapadá a klidně by to stačilo na samostatnou psycho krimi. Některé další epizody jsou směšně nudné, jiné slušně rozběhnuté končí v polovině (třeba ta s Lukášem Vaculíkem v blond nakadeřené paruce). A jestliže se celý film snaží ukázat, že v pátek odpo všichni ujíždějí z Prahy pryč, pak působí nevěrohodně i úsměvně dojemná dvojka Hlavatý-Rosůlková, jíž se podaří obzvonit celej panelák, aby přilákali zpět domů papoucha. Přiznávám, v epizodě s Pavlem Zedníčkem jsem se trochu ztratil. Přesto, bůhvíproč, dávám 3*.(28.10.2012)

Tohle je méně známý československý film, který v programech TV stanic najdete jen svátečně. A já opravdu nechápu, proč tomu tak je. Téměř po celou dobu filmu jsem se docela bavil a byl jsem zaujat originálním nápadem zpracovat mozaikovitý film na téma, jak se národ chatařů chová v pátek odpoledne v hlavním městě. Ale musím zdůraznit tu pasáž, že jsem se bavil téměř celou dobu. Ke konci totiž film začínal ztrácet na zajímavosti a atraktivitě. To, co bylo téměř celou dobu originálním a zajímavým nápadem se už ke konci přejedlo a film tak začínal být nudným a mé nadšení začínalo uvadat. Mohlo to být asi tím, že těch příběhů tu bylo opravdu mnoho, příběhy některých postav trvaly jen několik málo vteřin (Jiří Růžička na přechodu pro chodce), jiné postavy dostaly prostoru mnohem více (Radovan Lukavský). Ale celé dohromady to bylo velice zajímavé, to bezesporu. Známých herců zde najdete opravdu mnoho, najdete zde příběhy vtipnější a atraktivnější, ovšem i příběhy méně podařené. Njdete zde příběhy ze zacpanýc silnic, přecpané MHD, z parku, z bytů, ale i příběhy z koupaliště či ze svatby. Každopádně já jsem se ale bavil a film považuji za velice originální. A nebýt toho, že jsem se už ke konci nudil, tak to mohlo být maximální hodnocení, takhle jsou z toho jen nadprůměrné čtyři hvězdičky.(2.5.2009)

• - Pracovní název filmu zněl Milión každý pátek. (Xell)

• - Režisér Vorlíček se objevil na začátku filmu v koloně aut. (M.B)