Džingi naki tatakai: Hirošima šitóhen

• Japonsko

仁義なき戦い 広島死闘篇

• Japonsko

Jingi naki tatakai: Hiroshima shito hen

The Yakuza Papers, Vol. 2: Deadly Fight in Hiroshima

Battles Without Honor and Humanity: Deathmatch in Hiroshima

Akční / Drama / Krimi

Japonsko, 1973, 100 min

Druhý díl se na samém počátku faktograficky vrací k událostem z první části, ale s jako takovou nemá příběhově tolik společného, jde vlastně o jakýsi spin-off. Odklání se od Sugawarovy postavy, která se ve filmu objevuje až v jeho druhé polovině. Ještě více než první část je Deadmatch in Hiroshima nasáklá podlostí, intrikami a machinacemi, které poté generují množství vražedných konfliktů a následné přeskupení sil. Hirono se stejně jako v první části zjevuje v samotném závěru, a ačkoli tentokrát není aktivním účastníkem shromáždění, z jeho ironického pohledu, resp. reakce na promluvu přítomných bossů je zřetelně cítit, jaký má na celou situaci názor.(7.5.2016)

Možná proto, že řadu postav už divák zná odminula a taky možná proto, že příběh motající se kolem Yamanaky je přecejenom trošku méně zašmodrchaný, je Deadly Fight pro diváka o něco snesitelnější záležitost. Pořád je ale nutno počítat s tím, že jde o poměrně svižné a chladné vyprávění, které se s divákem moc nemazlí a spíš než na hlubiny a emoce jednotlivých charakterů klade důraz na syrovost a cool sedmdesátkovou stylizaci.(12.1.2015)

Těžko říct něco jiného, než co jsem napsal v komentáři k prvnímu dílu. Sedmdesátková špinavá estetika funguje, herecké "výkony" jsou přetažené, zápletka je zmateně zběsilá. Já jenom doufám, že toto nebudute muset číst ještě třikrát až The Yakuza Papers pentalogii dokoukám. 60 %(2.10.2013)

Druhý díl této dokonalé série si nechává vše dobré z prvního dílu a bezchybný základ rozšiřuje pohledem nového charakteru. Ústřední hrdina tohoto dílu byl z války připraven položit život pro japonské impérium jako pilot kamikadze, ale jelikož byl příliš mladý tak se na něj nedostalo. Jeho oddanost autoritám se však nestačila vytratit a když si jej pod křídla po válce vezme yakuza, tak jeho myšlenkový režim vycvičeného kamikadze pilota zůstává prakticky nezměněn. Jen místo Mitsubishi Zero bude nyní jeho nástrojem revolver. Obrovské mocenské machinace a tucty postav opět zůstávají a druhý díl i když je zaměřen na jinou skupinku charakterů než zbytek série přesto skvěle rozšiřuje celkový příběh. Mezi novými tvářemi vyniká ďábelský Sonny Chiba.(31.10.2014)