Malý mudrlantský usmrkanec si to o vánocích štráduje Práglem jakožto LOST a všude trousí ty své roztomiloučké nesmysly. Přisomruje se k němu jedna Mařka a on před ní machruje až se jí z toho ježí chlupy v nose. Nejvíce mě iritovala jeho přehnaně pečlivá výslovnost, obzvlášť z jeho rezonujícího rrr se mi otvírala kudla v kapse. Prostě hezký dětský film no ´:-)(14.8.2011)

Velmi poetické nadčasové Aškenazyho texty Malá vánoční povídka a Milenci z bedny (oba považuji za nestárnoucí literární klenoty) našly filmové ztvárnění, které duchu Aškenazyho textů odpovídá, i když třeba dvojice Kadár - Klos (s ohledem na to, jak o něco později zpracovali Aškenazyho předlohu v Tam na konečné) by film udělal ještě o něco niternější. Výborní jsou herečtí předtavitelé dospělých rolí (L. Pešek, E. Kohout, S. Neumann, F. Vnouček), jejichž výkony doplňují bezprostřední výkony dětských představitelů o duch nestárnoucí fantazie zralého (ve fázi spíš už stárnoucí) života (směrem k cirkusu), v mladším vydání pak Miloše Nesvadby, který tu hraje fakticky sám sebe. Nesmírná škoda, že snímek se skoro nedá vidět. Předkládá svět dětství mých rodičů na přelomu 50. a 60. let, který ale ještě koncem 70. let v tom mém nezmizel a ovlivňoval ho (a dnes se rád k němu vracím).(23.6.2010)

O existenci filmu, který obsahuje mou v dětství oblíbenou Aškenazyho Malou vánoční povídku jsem neměla tušení. Ještě, že na ČSFD existují různé vyhledávací pomůcky a díky tomu jsem pod tagem Štědrý večer toto roztomilé dílko objevila. Z té první štědrovečerní povídky na mě dýchla kouzelná atmosféra vánoční zasněžené Prahy, kterou procházel klučina, hledající cestu domů. Naštěstí s tím hledáním zase tak nespěchal a mohla jsem si spolu s ním toho toulání ztemnělými starobylými uličkami patřičně užít. Druhá povídka o dětech z bedny je taky dobrá zábava, ale to vánoční toulání se mi líbilo víc. Oběma povídkám vládnou dobré herecké výkony dětských i dospělých herců a myslím si, že by si toho filmu užili malí i velcí, kdyby se ho snad rozhodla zařadit některá naše TV.(30.12.2016)

"Maminko, musíme se hádat. Dneska jsme se ještě nehádali. - Tak to nech na zítra, když je tak hezky. - Tak dobrá, až zítra. - Nebo pozítří nebo vůbec ne. - To nejde, když jsme manželé, musíme se hádat." Domnívám se, že ani ne tak Aškenazyho původní text, jako spíš jeho filmařsky působivý přepis tvoří z Vošmikova snímku záležitost v mnoha směrech pozoruhodnou. Do té doby tvůrci jen minimálně projevený zájem o dětského diváka je tu najednou podán formou čistého individualismu, což je zvlášť kontrastující ve smyslu ideologické vyhrocenosti, v tomto případě zcela absentující. První povídka skvělým způsobem převrací smysl nastalé situace v okouzlené klukovské dobrodružství, které asi nejvíc připomíná setkání s dobráckým taxikářem (pro podobný typ filmů zcela vyhovující Stanislav Neumann). Reálné propojení jakoby nepřítomné dětské fantazie s dospělácky kamarádskou "fair play" hrou tvoří zajímavý prvek v rámci společenské proměny posledního desetiletí padesátých let (ještě před pár lety by něco podobného nebylo možné). "Podívej se chlapečku, je Štědrý večer, už se naděluje a ty tu zdržuješ. Tak hezky řekni, jak to u vás vypadá." V Milencích z bedny se setkáváme s modelem ideálního manželství, které ve svých nevinných představách přebírají dosud ještě nezralí dětští hrdinové. Imaginární rozdělení partnerských rolí připomíná klasický model postavení muže a ženy ve společnosti a de facto až násilně vybočuje z tendencí socialistického typu manželství. Pak ovšem nastává zlom. Do světa dětské fantazie náhle vstupuje element nostalgického ohlédnutí za vlastním mládím a promarněným životem. "Tak ti tu dnes byly dvě mrňavý děti a říkaly, že jsou na svatební cestě. Je to škoda, že taky jednou budou velký." Ovšem co z tohoto filmu dělá skutečně velký divácký zážitek, je bezprostřední herecký výkon šestiletého Michala Stanince, který si sebou kupodivu nenese manýry typické pro tento věk a dokáže zaujmout i jinak, než roztomilým žvatláním a pokukováním. Z "dospělých" partnerů si nejlépe vedou již zmíněný Neumann (zase jiná varianta jeho pohádkových postav), Pešek, Nesvadba (mnohem zajímavější je jeho výtvarný, než herecký výkon) a Růžek (jedna z mála vyloženě kladných rolí v negativní masce). Za podrobnější analýzu by pak stála celková tvorba režiséra Milana Vošmika, která jak se zdá má co nabídnout i v současnosti. Bohužel se o ní málo ví.(25.12.2012)

Druhá povídka se mi líbila o něco víc než ta vánoční. - Malá vánoční je skutečně slabým příběhem, byť měl být primárně určen dětskému divákovi. Ano, Michal hrál výborně, ale děj prakticky neexistoval, šlo o změť náhodných setkání. Nevíme vlastně, jak to, že se vůbec ztratil, scény štědrovečerní Prahy možná ve své době měly poetiku, ale celé to vyznívá nějak do prázdna. Vše napravuje povídka Milenci z bedny - začátek jako by vypadl z klipu Dáme si do bytu, Miloš Nesvadba nakreslí své milé uvnitř ohromné bedny (proč se tam ale nastěhovala?) interiér bytu, k němuž pak dal dekret chlapci, jehož známe z první povídky. Spolu se sousedčinou dívenkou si tam spolu hrají na tatínka a maminku, to je opravdu kouzelné, jak umí navodit běžnou atmosféru našich rodin, kdy otec leží na kanapi a čte noviny a matka kolem něho poskakuje. A pak se oba malí milenci vetřou do skutečné svatby... Obě povídky doprovází starý taxikář a právě v jeho osobě spojené ještě s jeho starými kamarády, z nichž jeden dělá kolotočáře, druhý předvádí Inda, je nádherně zobrazen kontrast mezi bezstarostným dětstvím plné snů a mezi skutečností, jež nastává osamělým lidem ve stáří... Dvě a čtyři hvězdičky dávají dohromady průměr tři.(28.4.2016)

• - Předloha povídky "Malá vánoční" je původním filmovým námětem, druhou povídku dodatečně literárně zpracoval Ludvík Aškenazy a vydal pod názvem "Milenci z bedny". (lausik)

• - Natáčelo se v Praze na Starém Městě. (M.B)