Marian

• Francie

Marian

Drama / Psychologický

Česko / Francie, 1996, 109 min

Pokud bych měla film hodnotit pouze jako umělecké dílo, našla by se řada nedostatků. Když ho vezmu jako konkrétní výpověď za přímé účasti těch, kterých se to týká, bude moje hodnocení o dost vyšší. Marian je totiž výpovědí o skupině lidí. I když jde o hraný snímek, má charakter dokumentu. Netuším, jak jsou podobné snímky přijímany samotnými Rómy, Jarmila Balážová se o většině podobných sníků vyjadřuje na stránkách Romea.cz kladně. Většina podobných snímků se zabývá pouze přestavením problému, protože žádné dostupné řešení není. Snímky se točí, jsou oceňovány, ale jak je patrno i ze zdejších komentářů, naše postoje se bohužel příliš nemění. Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií(7.4.2015)

,,...7 SOUROZENCŮ, ZÁKLADNÍ HYGIENICKÉ VYBAVENÍ ŽÁDNÉ, OTEC ALKOHOLIK, MATKA NEZPŮSOBILÁ DĚTI VYCHOVÁVAT A PŘEDAT JIM ZÁKLADNÍ NÁVYKY PRO PLNOHODNOTNÝ ŽIVOT V NAŠÍ SPOLEČNOSTI“...... /// … a proto bude umístěn do ústavní výchovy, kde bude zcivilizován, naučí se češtině, pracovním návykům … (to se líp řekne než to nakonec vypadá…). 80tý léta v děcáku bez hledání senzace. Realita, která nemá šanci ztratit na autentičnosti, i když osoba neznalá situace by mohla procedit mezi zuby ,,chudáčci“ a českej příspěvek do festivalovýho ranku. Víc než filmařinu dokážu ocenit nadčasovost a realičnost. Spolu se Svědomím Denisy Klánové by tenhle snímek neměl chybět ve sbírce žádnýho bojovníka za lidský práva (bílejch). (a kurva neobviňujte mě z rasismu. Moc dobře vím, vo čem píšu!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se pracovat (jakkoliv!) s romskou komunitou. 2.) Páč gádžové jsou rasysti! /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(7.2.2013)

Mal to Marian ťažké. Detský domov a polepšovňa, to nie je med lízať. Súdružky vychovávateľky sú také i onaké, žiadna nebola podľa jeho predstáv. Cigáni tu naozaj pracujú, teda hrajú vo filme, a nejde im to vôbec zle. Možno aj preto, že hrajú samých seba, tak je to bez pretvárky, bez prikrášlenia. A hoci sú všetci v podstate kriminálnici, stále mám pocit, že sú o level vyššie, ako bežní cigáni, ktorých stretnem v meste a to ani nemyslím na cigánske getá pri veľkých mestách. Film je dlhý, všetko v ňom má svoje miesto, len ten záver nemusel byť práve takýto. Vlastne bol koniec úplne blbý a radšej posledných desať minút vo filme nemuselo byť, lebo mi pokazilo dobrý dojem. –––– My totiž sedíme na kýblu strašnejch sraček a musíme se snažit, aby ty sračky nevytekly ven!(10.4.2016)

• Mania

Nevím, co přesně jsem čekala, když jsem film pouštěla, snad nějakou moralizaci, poselství. Byla jsem však hořce zklamána. Snímek mi rozhodně žádné nové obzory neotevřel, spíše mě místy silně znechutil. Chápu, že ve filmu snad šlo o to ukázat, jak naše společnost může ovlivňovat. Mě však osud Mariana nedojal. Jako dítě třeba ještě neměl dost rozumu, aby své skutky nějak vážněji promyslel. Ale v momentě kdy dospěl si mohl zvolit. To, že jej společnost zavírala do instutucí a nenaučila jej žít jinak je jedna věc, to že on o to ani nestál je věc druhá. Kdyby postava Mariana ve filmu prokázala nějakou snahu vymanit se z toho, co mu společnost předem určila, budiž. Takhle mi přijde, že se snímek plácá na jednom místě.(2.7.2009)

Mariana mi doporučila kolegyně z oboru (sociální sféra) s tím, že se po skouknutí krásně ukáže, kolik empatie a inteligence člověk má a já si dovedu představit řadu lidí, který by prohlásili: "Nojo, typický, všechno jedna pakáž a my abysme si to vyžrali" a vůbec nepochopili poselství tohoto filmu. Marián je až děsivou ukázkou zahnilé ústavní výchovy plný násilí, řevu, příkazů, bezcitnosti, ,pomsty... a neuklidňuje mě, že je to nějakých pár let zpátky, protože někde to takhle ještě chodí. Sice to jde postupně nahoru, standardy kvality nasazují podle zákona nějakou úroveň, ale bude přeci jenom ještě nějakou dobu trvat, než se změní obecný povědomí v lidech... už jenom pomyšlení, kam se řada dětí v podobný situaci jako Marian mohla dostat, kdyby měli to základní - a to je respekt, zázemí, láska... hodně silný film.(19.8.2010)

• - Část filmu byla točena v králické polepšovně na Orlickoústecku. (Skarface)