Paní Le Murie (studentský film)

Krátkometrážní / Dokumentární / Životopisný

Česko, 1993, 35 min

Petr Václav

Alois Fišárek

Komentáře uživatelů k studentskému filmu (11)

Stařenčino ekologické apokalyptično pro mne bylo místy zu viel, ale zároveň ladilo k chátrajícímu sídlu a zpustlým zahradám kolem. Poezie zanikání.(2.6.2015)

Rozpadající zámeček, na který formou bující vegetace útočí příroda a postupně si bere své území zpět. A uvnitř jedna stařenka a pár koček. Ovšem její vyprávění je velmi uhrančivé, což v kombinaci s melancholickou kamerou působí téměř hypnoticky.(24.10.2015)

Stará žena jako svědomí minulosti, která dokázala odmítnout vše existenčně nepotřebné včetně času. Kulisa starého poloopuštěného sídla v bujné vegetaci, které tvoří celý její svět. Úvahy o zániku epochy, lidstva, jedince, o nicotě, z níž se točí hlava a o nekonečnu, jež ve zlomku vteřiny zaniká v lidské zornici. Petr Václav jako student natočil film, z jehož sugestivností a neuchopitelnosti se až tají dech. Štěpán Kučera přispěl obrazy čiré melancholie a zanikajícího světa, z nichž snad každý bych si zarámoval a pověsil na zeď. Fascinují mě přetrvávající relikty dávné epochy, které se nepodařilo zničit v poválečném víru naší země a jež si dokázaly uchovat vazby na nejpřirozenější hodnoty. Paní Le Murie je fascinující poctou těmto odolávajícím vazbám a hlavně jejich nositelům. I když z ní číší palčivý smutek nad nenahraditelnými ztrátami a nemilosrdným časem.(29.1.2013)

Tohle je skvost. Dokument o stárnoucí šlechtičně, složený pouze z jejích výpovědí, oplývá neobyčejně sugestivním obrazem. Až melancholické záběry jejího opuštěně se jevícího sídla a zarostlé zahrady jako by tvořili paralelu s jejím životem.(24.10.2005)

už není tak neuchopitelný a nesehnatelný, naštěstí...http://www.youtube.com/watch?v=nbLSGee4neY(3.6.2013)

dokumenty o podobných figurkách (a to myslím v dobrém) můžou vzniknout jen v Čechách, protože jinde na to snad nejsou ani podmínky - tolik změn režimů musí člověka hodně ovlivnit, hlavně když je čestný a má nezdolnou osobnost. Ten kontrast zašlé panské slávy, mravů a prorůstající přírody je tak silný a zajímavý, že silné 4* dát minimálně musím a stojí za shlédnutí nejen kvůli povídání samotné a osamocené šlechtičně, ale i kvůli výstižné kameře. Najdete i na YouTube - viz komentář PollyJean [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](14.7.2013)

Zajímavý dokument o ženěm která žila za První republiky, kdy šlechta byla součástí společnosti, za německé okupace, kdy česká šlechta podporující Beneše byla v nemilosti, za komunistů, kdy se vrátila do Československa, aby se postarala o rodiče a bratra a po revoluci, kdy už jen dožívá v samotě na rodinném zámku jako připomínka starých časů. Za komunistů, kdy se vrátila do Bratroníc od manžela ze Švýcarska, nemohla najít práci, tak se stala hrobařkou. Jako Havel říká v ˇAudiencii´ - to jsou paradoxy. V jejich gestech je možné rozpoznat dobrou výchovu, v očích svítí jiskra jasného ducha, vzpřímená postava značí odhodlání. Nevím si představit, jaká byla v osobním styku, byla však zocelená řežkým životem a chtěla věci dělat správne. Ota Pavel o její rodině napsal knihu ´Baroni na kolech´.(22.7.2014)

Dokument jako z jiného světa, skoro zjevení... ani nevím, jestli se mi to celé jenom nezdálo. Klenot.(30.6.2011)

Málokdo ten film zná, a on přesto hravě strčí do kapsy všechny svěráky, hřebejky a podobné žabaře!(28.8.2007)

Skvělý dokument, řekl bych že pro mnoho lidí neuchopitelný(20.11.2008)

Poutavý krátký dokument o Blance di Battaglia. Pro mě koncept scénáře ocsiluje mezi dokumentem černou pohádkou. Svérázná žena se zajímavým osudem, názory a životem. Škoda, že Petr Václav má tak skromnou filmografii.(31.3.2016)