Reklama

Reklama

Bitva v ústí Šeldy

  • Nizozemsko De Slag om de Schelde (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Bitva v ústí Šeldy, jedno ze zlomových střetnutí druhé světové války, svede tragickým způsobem dohromady pilota kluzáku, nacistického vojáka a zdráhavou odbojářku. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (106)

Happens 

všechny recenze uživatele

Docela mě mrzí, že to bylo celkem bez emocí, příběhové linky neměly úplně lyrické ani epické vyústění. Víme akorát, že tu byla válka a že v Holandsku byli odbojáři, co to skopčákům zavařili. Ale abych si z toho odnesl v duši nějaké pojetí jednoho života, který mě zasáhl..? To úplně ne. Recenzi píšu s 14 denním zpožděním a stěží si vybavuji děj. ()

drackula 

všechny recenze uživatele

Holanďanka, ktorá čaká na oslobodenie, britský pilot a holandský dobrovoľník v službách Wehrmachtu sú hlavné postavy filmu, ktorý sa pozrel na trochu zabudnutú etapu oslobodzovania Európy. Bojové scény boli na úrovni, atmosféra hutná a civilné pasáže uveriteľné. Až na pár zdĺhavejších scén, nemám čo by som vytkol. 80% Netflix ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

Na Netflixe som natrafil na vojnový film, pozdával sa mi a hneď, bez skúmania čo je zač a koľko má percent som sa do neho pustil. Prečítal som si pár recenzí a väčšina očakávala veľkolepý vojnový film s veľkými bojovými scénami, veď aj samotný názov láka slovom bitva. Mne to schémou troch prelínajúcich príbehov, pomalším tempom a dokonca aj hudbou pripomínalo Nolanov Dunkirk. Ani ten nesedel každému. Peniaze na vraj najdrahšom holandskom filme jednoznačne sú vidieť. Ja som si film užil, fakt som ani na sekundu nemrkol na hodinky a užíval som si dobrý príbeh, atmosféru a kvalitné herecké výkony. Najviac ma zaujal príbeh nemeckého vojaka prelínajúci sa s príbehom odbojárky. V záverečnej scéne som si hovoril, že to nemôže byť love story, pretože by mi to nejako nesadlo s realistickým zobrazením. Nie že by k takýmto románikom nedochádzalo, známe sú tisíce prípadov, na tú tému existuje aj dokument, nespomínam si na názov. Film končí tak ako má vojnový film končiť, takže celkovo z mojej strany veľká spokojnosť a konečne po dlhšej dobe ozaj dobrý vojnový film z 2. svetovej... Idem proti davu a dám taký nekompletný plný počet. 90%. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejdražších nizozemských filmů přece nemůže dopadnout špatně. Spíš mě překvapuje, že ty peníze padly zrovna za příběh z druhé světové války, což v dnešní době už moc nebývá zvykem. Obecně to ale bylo krásně velkolepé a atmosférou přesně tak válečné jako když jsem poprvé viděl Bratrstvo neohrožených nebo Zachraňte vojína Ryana. Jen s tím dodatkem, že tu nesledujete děj postav, ale regulérní příběh bitvy. Na můj vkus je to málo emotivní a víc praktické, ale budiž. Na evropské poměry i tak jednoznačně velkolepé. ()

Inozuka 

všechny recenze uživatele

Syrový a realistický film o jedné epizodě osvobozování Holandska. Tři linie - osádka britského kluzáku, holandská rodina a nizozemského dobrovolníka ve Wehrmachtu - které se nakonec propojí. Všechny uvěřitelné a ve své podstatě tragické. Chvílemi je sice vidět nižší rozpočet, ale nijak to nekazí dojem z filmu, možná i tím, že je kladen dost velký důraz na autentickou výstroj a výzbroj a spíš než na bojové scény na psychologii postav. Vizuálně na úrovni, se zvláštní náladou ... možná trochu vykradený Dunkirk, ale to je tak všechno, co by se dalo vytknout. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (6)

  • V čase 01:35:00, při útoku kanadské pěchoty přes hráz, je vidět, jak němečtí vojáci zakládají nábojový pás do kulometu MG 42, ten se však vkládá z levé strany, nikoliv z pravé jak je uvedeno ve filmu. Takto by zbraň nestřílela. (SsgtJira)
  • Okrem Litvy prebiehalo natáčanie aj na viacerých miestach v Holandsku a Belgicku. (MikaelSVK)
  • Přibližně v čase 10:30, při útoku tanku T-34/85, jsou dva záběry zrcadlově obráceně. Při jízdě přes plot střelec sedí a střílí zleva a poklop řidiče je vpravo. V dalších záběrech už je vše, tam kde má být. (mikulin)

Reklama

Reklama