• mchnk
  ****

  Otakar Vávra již od začátku točil filmy, které perfektně mapují historii českého národa. Naštěstí u toho i zůstal. Tento snímek nás zavede do doby, která je opět plná německé nadvlády. Je to mu více jak 400 let od upálení mistra Jana Husa a po několika letech i bitvě u Lipan, bojový a revoluční duch v utiskovaném českém národu nezanikl, ba naopak. Kdo jiný než studenti filosofie mohou tento odpor vyvolat. Příběh se odehrává v Litomyšli, kde parta tří studentů zapálí oheň tím, že zorganizují zakázané, ryze české slavnosti Majáles. Celý odpor vyústí v pražskou, bohužel v nešťastnou, revoluci 1848. Alois Jirásek a Otakar Vávra zaručují kvalitu příběhu a režie a herci zase kvalitu hereckou a to opravdu tu nejvyšší. Příběh má drama, humor i ironii, protože "Žižka a Franc Josef, to byly ti největší Čechové". To, co za dva roky po natočení filmu nastalo v ČSR, jen potvrdilo tuto historii. Nebýt poněkud ukvapeného závěru, dal bych plný počet. Každopádně toto je potřeba vidět, považuješ-li se znalce československé kinematografie.(2.6.2012)

 • mortak
  **

  Jirásek je sice národní autor, ale literárně je to děs a bída. To, že je v české literatuře stále živý, není tím, že by jeho dílo bylo nadčasové, ale tím, že profesor Nejedlý (který se narodil v Litomyšli) miloval husity a Jirásek o nich psal tím správným způsobem, tj. udělal z militantní náboženské sekty národní hrdiny. Do dneška jsou mnohé školní knihovny vybaveny souborným vydáním jeho díla a na Jiráskovi (a Nejedlém) vyrostlo několik generací soušek učitelek. Je tedy těžké hodnotit film, který nemá pražádné umělecké ambice, ale v roce 1937 měl pomáhat národnímu vědomí, k čemuž se Jirásek dokonale hodí. Herci figurkaří, dialogy jsou unyle vlastnecké, do toho trocha měštáckého romantismu, a výsledek je dnes již nepoživatelný, protože film je trvale svázán s dobou svého vzniku. Mimochodem: filosofové málokdy bojovali, spíše někam zalezli a podle korouhviček a měnícího se větru v úkrytu filosofovali o tom, ke které straně se přidat.(8.1.2011)

 • Subjektiv
  ***

  Abych si tenhle film dokázal užít, zřejmě bych musel žít v tak vypjaté době, jako byla ta předmnichovská, kdy pocit ohrožení národa budil vlastenectví. Filosofská historie je tímto značně poznamenána, kdysi snad v dobrém, dnes ve špatném slova smyslu. Až a zda přijde čas blanických rytířů a bruncvíkova meče, snad hvězdu přidám. Dříve ne, nebudu si přeci hrát na Proroka.(26.2.2009)

 • marťan
  ****

  Dle mého názoru :Alois Jirásek by měl určitě radost....ztvárnění jeho "Filosofské historie" se na tehdejší dobu povedlo. Přesto místy úsměvná, adaptace známé předlohy byla přijata s velkými sympatiemi kritiky, a tentokrát se shodla i s diváky. Otakar Vávra jako režisér úspěšně odstartoval svou režijní kariéru, protože převzal současně před ukončením natáčení "Filosofské historie" režii k dalšímu velice uznávanému filmu.Zajisté si vybavíme s úsměvem na rtech trochu postarší studenty- pány Vavřenu(L.Boháč), Frýborta(J.Pivec), Špínu (F.Hlavatý) a pana Zelenku (S.Neuman). Jejich bytnou hodnou slečnu Elís, Lenku,Márinka (Elena Hálková),obchodnice (Z.Baldová), aktuára Roubínka(Jindřicha Plachtu), poněmčelou manželku,Fricínka a dceru Lotty a především protivnou Rollerovou.(9.2.2007)

 • kinderman
  ****

  Obrazově výborně zvládnutá jiráskovská adaptace se zcela nejiráskovským, ale dobově pochopitelným závěrečným apelem. Co už je horší- studiová kašírovanost pražských barikád bije do očí a kazí dojem z dramatického finále, nehledě na to, že představitelé „pánů filosofů“ by svým stářím patřili spíše na univerzitu třetího věku.(30.1.2009)

 • - Zfilmovat knihu Aloise Jiráska toužilo mnoho autorů, práva ale vlastnila Česká obec sokolská v Litomyšli, která dala své posvěcení až Otakaru Vávrovi. (Silencia90)

 • - Exteriéry filmu boli natáčané v meste Litomyšl. (dyfur)

 • - V ateliérech se natáčelo jedenáct dní, což byl na tehdejší dobu rekordně krátký čas. (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace