Reklama

Reklama

Listopad

  • angličtina Autumn
všechny plakáty
Krátkometrážní / Mysteriózní / Romantický / Experimentální
Československo, 1935, 18 min

V tramvaji se setkává muž se ženou. Před šesti lety si byli blízcí. Muž však tehdy odešel a žena o něm víc už neslyšela. Vypráví ženě, že se oženil, že má úspěchy v práci a že působí i v politice. Až nyní se omlouvá, že se ženě neozval. Žena je také vdaná. Posléze se oba rozloučí. Muž vystupuje a přichází do podniku. Tam předává vizitku a po dlouhém čekání je pozván do kanceláře. Ředitel z jeho dokladů poznává, že muž je už rok bez práce a posílá ho za budoucím nadřízeným. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (11)

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Další důkaz (po Světlo proniká tmou), jak pozoruhodným mohl být Vávra filmařem, kdyby nezačal přitakávat konvenci a upřednostnil svá avantgardní východiska. Scenáristicky jde o klasickou zápletku, malinko fušersky přímočarou, ale právě v napjetí mezi banalitou dialogů a řečí hereckého gesta se skrývá pravá síla tohohle filmu. Když připočtu spojení dvou velkých talentů v práci s filmovou řečí, tedy Vávry a Hackenschmieda, jde o výjmečnej experimentální kraťas, využívající naplno možností těkavé kamery, práce s kompozicí (typicky nezvyklé Hackenschmiedovy úhly) a práce s detailem. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Jeden z prvních hraných filmů Otakara Vávry, pohybujícího se tehdy teprve mezi dvacátým a třicátým rokem života, je lyricky laděným intermezzem, vyprávějícím o náhodném setkání bývalých milenců. Prolínají se tu vzpomínky na někdejší citové vztahy dvou lidí s realitou prázdných společenských konvencí uprostřed tísnivé melancholie listopadového dne. Na filmu se podíleli významní příslušníci pražské avantgardní scény, kameraman Alexander Hackenschmied a režisér a hudební skladatel E. F. Burian, ale také významný spisovatel a prozaik Edvard Valenta. Listopad zcela nepochybně náleží k zázračným vrcholům české zakladatelské experimentální a kameramanské školy třicátých let a je mmj. jedním, ne-li posledním, z fatálně nedoceněných děl rozmanité filmové tvorby nestora české kinematografie Otakara Vávry. ()

Reklama

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Příběh z Prahy protřený dialogy Edvarda Valenty a samotným scénářem O. Vávry. Z. Rogoz herec a režisér původem z Jugoslávie který pro většinu lidí není zas až ta známý z éry filmů 30 let, do roku 35' se ale nějakou měrou podílel na 15 filmech a který se dožil opravdu požehnaného věku. Ve filmu zazní i tehdy populární písnička ,"Dám ti klíček od srdíčka'' v podání Marie Tauberové. Přjemná podívaná a jeden z prvotních Vávrových počinů v kinematografii. Lepší 3,5/5. ()

triatlet 

všechny recenze uživatele

Příběh knoflíku srovnává město a venkov, sny a realitu. Hezké symboly - knoflík, drak, loď. Pěkné záběry kamery. Napětí vydrží i v závěru. O. Vávra spolupracoval s E. Valentou i na scénáři. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Miniaturka, ze které už tehdy bylo znát, že Otakar Vávra bude jednou velký režisér. Je zapotřebí mít na paměri rok vzniku, dnes už i technickou zchátralost, ale nelze upřít několik výtečných režiijních i scénáristických nápadů vtěsnaných na extrémně malou plochu. ()

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama