Ring 0 - Zrození

• japonský

Ring O: Birthday

Horor / Thriller / Drama

Japonsko, 2000, 99 min

Prequel prvního dílu známé japonské duchařské série. Děj filmu se odehrává těsně předtím, než byla Sadako Yamamura nevlastním otcem svržena do hluboké studny, kde posléze našla svou smrt a prostřednictvím ducha a prokleté videokazety začala vraždit. Ring 0 je svým zpracováním v podstatě totožný s předchozími Ringy. Pomalé tempo vyprávění děje, zvolna stupňované napětí občas okořeněné nějakými těmi lekačkami, statická práce kamery, hudba složená ze směsice nepříjemných zvuků a pořádná dávka nadpřirozena. Oproti třeba druhému Ringu však plyne děj mnohem poklidněji (lekaček není moc), aby pak na konci vyeskaloval do závratných výšin. Co mi trochu na filmu vadilo, bylo nedostatečné vysvětlení toho, kde se vzal zlý přízrak Sadako. Ono vysvětlení ve filmu obsažené je dost neuspokojivé. Když pominu Rasen, který jsem ještě neviděl, tak se mi Ring 0 líbil ze všech japonských dílů nejméně. Je příliš roztahaný a děsivý závěr to napraví jen zčásti. Ale pořád je to hodně slušný duchařský horror. 7/10(16.9.2005)

Asi největším problémem snímku je jeho nerovnováha v udržení pochmurné atmosféry. Právě tento fakt zapříčinil poněkud nudnější spád, než tomu bylo u jeho předchůdců. Co nudnější spád, spíše jednu velkou nudu. Po celou dobu jsem měl dojem, že sleduji jakýsi asijský romantický film v němž všichni ubližují jedné ‘‘nevinné‘‘ dívce. Místy se tu sice objevil jakýsi náznak o pokus navodit psychodrama, ale já jsem jim to moc nebaštil. Zhruba v půlce se atmosféra začala blížit k tragikomedii, která mi začala na rtech kouzlit úsměv. Místo abych se začal bát a třásl se strachy jako ratlík, tak mi začalo být Sadako spíše trochu líto. Přesně to byl zřejmě i pravý záměr tvůrců vzbudit v divácích lítost, ale já tohle v Ringu vidět nechci. Teprve v posledních zhruba dvaceti minutách konečně ukáže snímek i svou temnou stránku příběhu. Jako mávnutím kouzelného proutku se ve mně opět probudil zájem a já si blížící se finish začal opravdu užívat. Sice se mi moc nelíbilo to ‘‘rozdvojení‘‘ Sadako, ale to mi bylo v tu chvíli úplně jedno. Konečně tu stála černovlasá dívka ze studny, jak jí všichni milujeme a započala pětiminutovka hrůzy. Příchod hororové atmosféry byl tu a že to byla celkem jízda. Scénka v lese a závěrečná koncovka je tím nejlepším co je zde k vidění. Škoda jen, že se tenhle film neodvíjel po celou dobu. Zřejmě by bylo mé hodnocení i o cosi vyšší.(15.10.2010)

Ze všech regulérních zpracování Kojiho knihy (nastavované Rasen ani vyprázdněný korejský remake v to nepočítaje) je Baasudei svými pokusy o kompletní psychologický profil snad nejrozporuplnější. O hororu se nedá mluvit v žádném případě, tento střídavě vcelku povedený a střídavě ryze průměrný psychologický film tvoří předělový můstek mezi dějovými liniemi známými z předchozích / následujících snímků a snaží se objasnit, jak a proč se Sadako stala tím, čeho se děsíme při každém jednotlivém zapnutí televizní obrazovky. Žel bohu se dá říct, že s každým dalším filmem, který se pokouší vnést do už tak dost nepřehledné a logicky děravé fabule Kruhu aspoň záblesk světla, dochází k přesnému opaku a celé se to ještě víc neúměrně komplikuje. Takže na jednu stranu Baaudei dovysvětluje a uvádí na pravou míru nedořečenosti dřívější, zároveň ale přináší svou vlastní trošku do mlýna nesmyslů – ozáření mysli poznáním nad tím, jak je to vše jasné a propojené, tedy nečekejte. Snímek v žádném případě nemůže fungovat samostatně, jelikož spoléhá na podrobnou znalost série Ringu a těží z vědomí diváka, kterému je od začátku jasné, jak to musí nutně skončit, a je schopen si přečíst mezi řádky zašifrovaná sdělení a odkazy dílů minulých. Je velice hezké a příhodné, že se tvůrci snaží podívat se na zoubek do té doby démonizované a lidský rozměr postrádající Sadako, bohužel ve své snaze podat ji jako nevinnou a bezelstnou hrdinku, které je její osud vnucen netolerantním okolím, jímž je smýkána, a která si není jistá ničím a sebou a svými schopnostmi nejméně, zašli tak daleko, že kvůli navýsost nevýrazné herecké představitelce působí Sadako politováníhodně unyle; během její „civilní kariéry“ u ní nenajdeme ani náznak její dřívější děsivosti, nový (a hlavně jakkoli VÝRAZNÝ) punc více méně obyčejné zamlklé půvabné dívky se vdechnout nepodařilo, psychický rozpor mezi „světlou a temnou“ stránkou její osobností je nevěrohodný, a tak jediné opravdové, co z ní skutečně vyzařuje, je nepřehlédnutelný opar tragiky postavy (což v kontextu všech těch nedostatků, které jsem právě vyjmenovala, může působit i dvojznačně). Jestli je na Baasudei něco doopravdy dobré a vyzvedává film z bahna šedivého průměru, pak je to závěrečný obrat a transformace do krev zmrazující pasáže, kdy se znovu setkáváme se Sadako coby monstrem, které k pohybu velice zákeřně používá filmový střih (odmysleme si, že proměna není gradovaná a Sadako se mění stylem „hop a je tu lidoop“) a vrací se do vlhka studně, kam patří a odkud by už radši neměla vylézat, pokud nám nehodlá svá psychická traumata inscenovat ve věrohodnější podobě. Každopádně vám garantuji, že závěrečný záběr na nebohou dívku uvězněnou po pás ve vodě v kamenné studni a křičící v bezbřehé hrůze, jak se nad ní uzavírá poklop a definitivně mizí z očí kamery, se udrží v paměti hodně dlouho.(31.7.2006)

• Dudek

Proč je Sadako taková jaká je? To je nejspíš otázka, kterou si kladla většina lidí po shlédnutí předchozích Ringů. Nejspíš si ji také položil Norio Tsuruta a rozhodl se natočit film, který o mladé Sadako s mnoha ambicemi pojednává... Nepovedlo se mu to. Tento sequel se snaží vycucnout co nejvíce atmosféry ze svých předchůdců, ale moc se mu to nedaří. Pokud bych jej chtěl zhodnotit jedním slovem, nejspíš bych použil BLÁBOL, což je možná výmluvné, ale pravdivé. Herecké výkony nejsou nijak silné, ale přesto bychom je mohli označit za průměrné, dostačující. Naopak nejvíce zaostává právě režie a scénář... no posuďte sami.(25.10.2005)

Všade som čítal, že atmosférou najhutnejší zo série. Je pravda, že má lepšiu atmosféru ako prvý diel, ale stále nemôžem povedať, že by som mal zimomriavky. Aspoň som ale skoro nezaspal ako pri jednotke. Herci sú dobrý, hlavne hlavná predstaviteľka, taktiež sa tam vysvetlia niektoré veci a aj dobrý nápad mali, prečo je tá Sadako, taká aká je, ale napríklad tam nie je nič s kazetou, prečo práve kvôli nej umierajú ľudia. Možno je to v dvojke, lebo tú som ešte nevidel, ale pochybujem. Takých 70% až lepšie.(29.4.2007)