I contrabbandieri di Santa Lucia

The New Godfathers

(neoficiální název)

Krimi

Itálie, 1979, 88 min

Nebylo to tak silné a působivé jako "Napoli... la camorra sfida la citt? risponde" ze stejného roku, ale co se týče spolupráce Brescia/Merola (fanoušci eurocrimi jistě ocení), tak stále nad průměrem, viděl jsem horší. Ze začátku pro diváka trochu chaotické, v rychlých skocích se tu vystřídají různé světové destinace (Írán, New York, Itálie, Turecko), občas pokulhává tempo a spiknutí, občas trochu sentimentální a s příchutí komedie, ale jinak typický Brescia. Vidět zde byl například i dobový plakát na jiný Bresciův film ze stejné doby "Scugnizzo, Lo" (dobrá reklama). Ocenil bych dobrou kameru (která jde dost na tělo), některé záběry, místy slušnou atmosféru, špinavého-dělnického prostředí Neapole a nakažlivou Neapolskou hudbu s různými taliánskými zvyky. Přestřelek a honiček, typických žánrových prvků, tu tolik zas není, ale tvrdá přestřelka na moři mezi pašeráckými gangy je docela dobrá a pak i celkem efektní finále, které ale nakonec mohlo být ještě lepší. Druhá polovina je lepší a akčnější. Ve filmu byly použité nějaké stejné sekvence, které divák mohl vidět ve filmech "Afyon oppio (úvod)" nebo Quelli della calibro 38 (auto-honička na nákladních vagonech jedoucího vlaku). Dost často režisér Brescia sázel na osvědčené žánrové herce a i tento film je toho důkazem, obsazení je skutečně výtečné.(14.10.2011)

Ale zas meles z cesty Karle, bolo to maximalne posobive, napisem, ze jeden z najlepsich Bresciovych /Dny Nasili, peklo v Normandii, Trojuhelnik mafie/ filmov. Tuna sa rezisersky fakt predviedol, kazda jedna scena natocena s laskou a precizne. Rychlo sa striedaju zaujimave destinacie -Iran, new York, Italia - a to vasina poliziotteschi filmov sa odohrava len v Italii. Kazdopadne vyborne tempo, nuda nehrozi ani na okamih, masakrozne dobre dialogy. Autonahanaciek a prestreliek nie je az tak vela, a hlavne to vynahradi perfektny zaver - ta jedna drsna prestrelka mi bohate stacila. Merola /Trojuhelnik mafie, Napoli La Camorra Sfida La Citta risponde/ v roli dobraka na urovni, videl som aj samotneho Bresciu za kamoerou. Potom som z hercov poznal uz len Antonio Sabatu /Napoli la Camorra ...../. Vyborny a u nas - CZ a SK konciny hodne neznamy film, coz je skoda . 88 %(2.6.2018)