Cena za něžnost

• slovenský

Cena za nežnosť

Romantický / Komedie / Drama

USA, 1983, 132 min

Docela nenápadný film, který svojí sílu nestaví na odiv. Své myšlenky nevykřikuje a emoce z něj vyplývají, namísto, aby je přímo sděloval. Nebo alespoň tak se mi to zdálo. Výborní herci a schopná režie to jistí. Musím říct, že napoprvé mě to natolik nedostalo, ale nakonec jsem tomu přišel na chuť. 4 a 1/2(24.10.2010)

• Frajer42

Tohle snad nemyslíte vážně? Vám se to vážně líbilo? Já se tedy absolutně nudil. Mně tento film snad ani neměl co nabídnout. Po stránce emocí to bylo naprosté vakuum. Celý příběh byl hrozně nudný a vůči osudům všech zúčastněných postav jsem byl tak lhostejný, jak je to vůbec jenom možné. Herci a herečky by se na plátně mohli klidně přetrhat, ale v tak nudném příběhu by na mě neudělali dojem ani kdyby místo nich hrál samotný Mr.Bůh, i když v případě Shirley MacLaine a Jack Nicholsona by nebyl spatřen rozdíl, protože jejich výkony byly dokonalé. Shodou okolností jsem nedávno viděl film Byt(1960), kde Shirley MacLaine zářila také. Ovšem o tom filmu se dalo alespoň říct, že tam byl děj, který mě nějakým způsobem zaujal. V případě tohoto filmu tu děj nelze nazvat dějem, ale holým neštěstím. Občas tedy zabrnká hezká hudba, ale to je z toho pěkného asi tak všechno. Musím dát jeden z hezčích odpadů. P.S. Žánrové zařazení filmu jako komedie, beru jako obrovský překlik.(6.2.2012)

Ocenění za něžnost - Oscar - vedlejší herec (J. Nicholson), hlavní herečka (S. MacLaine), režie, film, adaptovaný scénář Boston Society of Film Critics Awards - nejlepší americký film, vedlejší herec (J. Nicholson) David di Donatello Awards - herečka v zahraničním filmu (S. MacLaine) Zlatý glóbus - film (drama), vedlejší herec v dramatu (J. Nicholson), herečka v dramatu (S. MacLaine), scénář Kansas City Film Critics Circle Awards - film, vedlejší herec (J. Nicholson) Los Angeles Film Critics Association Awards - herečka (S. MacLaine), režie, film, scénář, vedlejší herec (J. Nicholson) National Board of Review - herečka (S. MacLaine), režie, film, vedlejší herec (J. Nicholson) National Society of Film Critics Awards - herečka (D. Winger), vedlejší herec (J. Nicholson) ...Scénář : James L. Brooks podle románu Larry McMurtryho. Kamera : Andrzej Bartkowiak. Hudba : Michael Gore(28.5.2011)

Někdy slyším nářky, že filmové umění trpí nedostatkem dobrých scénářů. Na to lze kontrovat, zdali kvalitní scénáře jsou opravdu tím, co publikum nejvíce žádá. Tak jako v Mozartových časech, kdy operní diva nezřídka sklízela větší obdiv a úctu než sám autor opery, tak i dnes si všímáme víc toho, JAK hraje Nicholson v nevýznamné vedlejší roli, než CO vlastně hraje on a především ostatní, mnohem důležitější postavy. --- Ať je to s úrovní scénářů jakkoli špatné, adaptace literárních předloh zůstávají bohatým zdrojem. Tento film je typickým příkladem. Takový rodinný příběh může být, a velmi často bývá, stupidní limonádou. Má-li to o něčem být, má-li to být chytré a působivé, potřebujeme na začátku mistra slova. Tedy spisovatele. A pak scénáristu, který adaptaci nezmastí. --- To je právě to, co se v tomto případě podařilo. Všimněme si, že od debilních seriálů tohle dílo odlišují jedině kvalitní charaktery a vůbec nejnápadněji krásné dialogy. Žádná postava není černobílá, všichni mají své přednosti a slabosti, velmi lidské, přirozené, a proto působivé. --- Ubrečený závěr příběhu je, pravda, trošku laciným východiskem, pro mě mínus. Naopak velmi si mě získala zdánlivě neorganicky vložená epizoda Emmina výletu do New Yorku. Jak ty dámy ztuhly, když se přiznala, že je s dětmi v domácnosti! Překrásné! „Za tři hodiny jsem se dozvěděla, že ty ženy byly třikrát na potratu, třikrát se rozvedly, jedna nechala kvůli kariéře dítě v internátě, a v takovém momentě jsi na rozpacích, když máš mluvit o mojí rakovině?“ Člověk málokdy slyší tak nádherně pregnantní zhodnocení oné sterilní (přímo allenovské!) moderní civilizace.(20.9.2011)

41. Zlatý Glóbus za rok 1983 - cena (4) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herečka (drama) - Shirley MacLaine, *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Jack Nicholson, *Nejlepší scénář - James L. Brooks + nominace (2) - Nejlepší herečka (drama) - Debra Winger, Nejlepší režie - James L. Brooks(2.12.2008)