Reklama

Reklama

Cena za něžnost

  • USA Terms of Endearment (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Shirley MacLaineová a Jack Nicholson v hlavních rolích amerického filmu oceněného pěti Oscary. Drama matky, která chce být silnější než všechny překážky světa... Ovdovělá Aurora Greenwayová je občas poněkud výstřední žena. Vším přitom visí na své jediné milované dceři Emmě. Zato její vztah k partnerovi Emmy je víc než napjatý. V den padesátých narozenin se Aurora silně sblíží se svým sousedem, bývalým astronautem Garretem Breedlovem. Přesto se bojí s poněkud sukničkářským mužem spojit svůj život natrvalo. Když po čase dcera Emma vážně onemocní, Aurora se ujímá jejích dětí. Kupodivu nebude na výchovu sama, po svém boku bude mít nečekaně také Breedlovea. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (222)

major.warren 

všechny recenze uživatele

Něžný a laskavý film o lásce, rodinných vztazích a bolestivé ztrátě. James L. Brooks je výborný režisér a jsem rád, že si za Cenu za něžnost odnesl Oscara. V hlavních rolích matky a dcery se představují fantastická Shirley MacLaine (Aurora) a neméně výborná Debra Winger (její dcera Emma). A pak je tu samozřejmě Jack Nicholson v parádní roli astronauta Garretta, Aurořina nového přítele (také zasloužený Oscar). Lepší tragikomedii, než je Cena za něžnost jsem v americké kinematografie snad nikdy neviděl. Moje nejoblíbenější scéna je zřejmě projížďka Aurory s Garrettem na pláži. U mě to nejlepší hodnocení. Pět Oscarů za adaptovaný scénář, vedlejšího herce, hlavní herečku, režii a film. Krásný a dojemný příběh. ()

Fanucci 

všechny recenze uživatele

Výborný film postavený na zvláštním vztahu upjaté a hyperprotektivní matky a její dcery, která je jejím pravým opakem. Vtipný film o citech a vztazích postavený na skvělých dialozích a hereckých výkonech MacLaine, Winger a Nicholsona (ten snad ani nemusel hrát, takhle si ho představuju ve skutečnosti:-). Závěr extrémně smutný (plakal jsem:-), ale finální vyznění filmu v duchu "life goes on no matter what" mne dojal a nakupnul víc než celých 90 minut přeceňovaného "životabudičného" filmu Harold a Maude. ()

Reklama

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Mám rád, když se svítí.“ - „Tak běž domů a rozsviť si.“ Tahle vztahová tragikomedie je v prvé řadě perfektně napsaná. Od nosného příběhu přes odzbrojující vtipy, vypjaté dramatické výstupy, dojemné momentky až po postavy, které jsou neobyčejně švihnuté, zábavné, avšak přitom přirozené a uvěřitelné. Na tom mají velkou zásluhu jejich protagonisté, ale i ta chemie, která mezi nimi opravdu funguje. Nejvíc jsem se smál u společných chvilek stárnoucích sousedů (geniální pasáž s výletem na oběd), ale i ten hlavní vztah matky a dcery (trefně uvedený scénou u postýlky) byl skvěle vystižený a člověk se musel u těch šílených ženských co chvíli škodolibě uchechtávat, třeba jako u trapného vracení věcí v obchodě (Emma kvůli své rodičce vlastně ani normální být nemohla). Problém jsem tak měl jen s koncem, to tlačení na pilu bych ještě zvládl, se zbytečným natahováním už to bylo horší, proto celkově dávám „jen“ silné 4*. „Jen jsem se zeptal, jak dlouho.“ - „Nevím. Než se jí vyčistí krk, nebo já zhubnu o 10 kilo, podle toho, co bude dřív.“ ()

Rocky62 

všechny recenze uživatele

5 oscarů? no ne že bych byl zklamán, ale čekal jsem tedy větší nářez. Nicholson jako šarmantní kosmonaut s ďábelským úsměvem, který by si život bez žen nedokázal představit, zkrátka nemá chybu, vůbec herecké výkony jsou v tomto filmu bezchybné, ale ten děj se rozjíždí jak muj děda na mopedu, proto si myslím, že zkrácená stopáž by snímku jen prospěla a rozhodně přidala na kvalitě. Slabé 4* ()

castor 

všechny recenze uživatele

Hlavní role nebo vedlejší? Je to jedno - tenhle pozoruhodný herec doslova magneticky přitahuje veškerou pozornost, ať už má ve filmu jakýkoliv štěk.. Jack Nicholson je legenda, po které jednou zůstane velká díra!! Na svou dobu místy odvážné drama (pořád jsme na poli hollywoodského kousku), ve kterém sledujeme jeden komplikovanější vztah matky s dcerou, která postupně vylétává z hnízda. Poměrně klišovitý kus, který nešetří sentimentem i prudkými zvraty (které ovšem příliš nefungují), může za úspěch děkovat zejména hercům. Bez nich by se plácal v průměrných vodách. I tak do nich při vší úctě k tvůrcům víceméně patří. Role Oscarem oceněného Nicholsonem byla důležitá, ale přece jen okrajová. Znovu byl výborný, ale vynikající jako jinde (kde si cenu zasloužil spíš) nikoliv. Nicméně tenhle kritický i kasovní úspěch znamenal jeho návrat na špici. Do té doby televizní scénárista James L. Brooks poprvé režíroval vlastní celovečerní látku, shrábl rovnou tři sošky (produkce filmu, scénář a režie), ale obávám se, že jde o jeden z oněch akademických přehmatů. Napsal poměrně ploché postavy, které dostávají zajímavé obrysy až s příchodem rodinné tragédie v druhé polovině snímku. Což už je trochu pozdě. Tři až čtyři, sorry. ()

Galerie (77)

Zajímavosti (20)

  • V čase 1:27:00 jsou vidět v protilehlých pootevřených dveřích členové štábu – pravděpodobně osvětlovači nebo kameraman, je vidět pohyb se světlem (reflektorem). (McMerkurion)

Reklama

Reklama