Cena za něžnost

• USA Terms of Endearment (více)

Shirley MacLaineová a Jack Nicholson v hlavních rolích amerického filmu oceněného pěti Oscary. Drama matky, která chce být silnější než všechny překážky světa... Ovdovělá Aurora Greenwayová je občas poněkud výstřední žena. Vším přitom visí na své jediné milované dceři Emmě. Zato její vztah k partnerovi Emmy je víc než napjatý. V den padesátých narozenin se Aurora silně sblíží se svým sousedem, bývalým astronautem Garretem Breedlovem. Přesto se bojí s poněkud sukničkářským mužem spojit svůj život natrvalo. Když po čase dcera Emma vážně onemocní, Aurora se ujímá jejích dětí. Kupodivu nebude na výchovu sama, po svém boku bude mít nečekaně také Breedlovea. (Česká televize)

Superpero

Výborný film. Už jen ten scénář je brilantní k tomu připočtěte velice dobrou režii a HLAVNĚ skvělé herecké výkony nevím koho bych měl víc vyzdvihnout jelikož všichni přítomní to zahráli prostě bravurně, ale nejlepší byla asi Debra Winger. No prostě skvělá podívaná s naprosto zaslouženou Oscarovou sklizní. ()

gogo76

Napočúval som sa dosť o tom, ako skvelo vie J. Nicholson zahrať chlapíka "od vedľa". Áno, je výborný, ale film nie je len o ňom. Scénu, kde preletí na pláži zo strechy auta si však budem pamätať. Film je hlavne o jednom manželstve, do ktorého sa zaľúbená Emmy so svojím manželom nadšene vrhne. Po rokoch pribúdajú deti, pribúdajú problémy, finančné suchoty a zvláštny vzťah Emmy s matkou manželstvu tiež nepomáha. Cena za nežnosť je film zo života. Tak obyčajný a napriek tomu pútavý. Záver dokáže zovrieť hrdlo, ale na plný počet to u mňa nebude. 80%. ()

Matty

Tenhle film zbožňuji. Rodinné drama nenásilně prokládáné komedií a zakončené krutým zjištěním, jak mnoho je někdy třeba, aby lidé pochopili. Herecké výkony mě ani po několikerém zhlédnutí nepřestávají nudit. Jiskření mezi postavami nemá chybu. Velká škoda, že MacLaineová a Wingerová byly nominovány na Oscara ve stejné kategorii, cenu by si zasloužily obě. Za něžnost. Klidně si mumlejte něco o kýči, já si u Ceny rád ještě párkrát pobrečím. 95% Zajímavé komentáře: Oskar, Fanucci, jatamansi ()

dopitak

Jeden by jen cynicky poznamenal, že kdyby na konci nenechali nikoho natáhnout bačkory, těžko by z toho bylo tolik nominací i proměnění. Typicky vypočítavý americký film, který trochu připomněl geografii spokojených států. Solidní dabing TV Prima 1997 (Bartoška!), ale Shirley a její teatrální projevy mě celkem štvaly. Asi ve své době bych (čistě teoreticky) film ocenil lépe. ()

kaylin

Je to melodramatické, chvílemi až moc, ale když máte k ruce takové herce, jaké měl James L. Brooks, tak se vám prostě povede zvládnout všechno. Jack Nicholson je prostě neskutečný a je jedno, kolik mu dále prostoru, on ho využije naplno. Ale není to jen o něm, je to i o ostatních hercích, kteří jsou skvělí. Díky nim je to snadno kousnutelné. ()

• John Lithgow byl k filmu přizván jako náhrada. Jeho scény byly natočeny za pouhé tři dny, přičemž je natočil během přestávek filmování snímku Footloose (1984), který natáčel zároveň. (J.A.K.)
  • V čase 1:27:00 jsou vidět v protilehlých pootevřených dveřích členové štábu – pravděpodobně osvětlovači nebo kameraman, je vidět pohyb se světlem (reflektorem). (McMerkurion)