Cena za něžnost

Scénografie:

Polly Platt

Kostýmy:

Kristi Zea

Film ma uvodnich 30 minut velmi pozvolne tempo, pak se Cena za neznost rozjede a divaka uvede do pozornosti az do konce. Zaver mozna zbytecne moc hraje na city a vydira divakovu dusi. Urcite se ale jedna o hezky a misty dost vystizny film o vztahu matky a dcery. Ze dvou dejovych linii me daleko vice bavil osud matky Aurory a jejiho pritele Garretta. Snad diky uzasnym hereckym vykonum Shirley MacLaine a az demonicky hrajiciho Nicholsona (skoda, ze nedostal vice prostoru). Myslim, ze se o komedii nejedna, jak je uvedeno. Hezka hudba, pekny film...(21.10.2013)

Někdy slyším nářky, že filmové umění trpí nedostatkem dobrých scénářů. Na to lze kontrovat, zdali kvalitní scénáře jsou opravdu tím, co publikum nejvíce žádá. Tak jako v Mozartových časech, kdy operní diva nezřídka sklízela větší obdiv a úctu než sám autor opery, tak i dnes si všímáme víc toho, JAK hraje Nicholson v nevýznamné vedlejší roli, než CO vlastně hraje on a především ostatní, mnohem důležitější postavy. --- Ať je to s úrovní scénářů jakkoli špatné, adaptace literárních předloh zůstávají bohatým zdrojem. Tento film je typickým příkladem. Takový rodinný příběh může být, a velmi často bývá, stupidní limonádou. Má-li to o něčem být, má-li to být chytré a působivé, potřebujeme na začátku mistra slova. Tedy spisovatele. A pak scénáristu, který adaptaci nezmastí. --- To je právě to, co se v tomto případě podařilo. Všimněme si, že od debilních seriálů tohle dílo odlišují jedině kvalitní charaktery a vůbec nejnápadněji krásné dialogy. Žádná postava není černobílá, všichni mají své přednosti a slabosti, velmi lidské, přirozené, a proto působivé. --- Ubrečený závěr příběhu je, pravda, trošku laciným východiskem, pro mě mínus. Naopak velmi si mě získala zdánlivě neorganicky vložená epizoda Emmina výletu do New Yorku. Jak ty dámy ztuhly, když se přiznala, že je s dětmi v domácnosti! Překrásné! „Za tři hodiny jsem se dozvěděla, že ty ženy byly třikrát na potratu, třikrát se rozvedly, jedna nechala kvůli kariéře dítě v internátě, a v takovém momentě jsi na rozpacích, když máš mluvit o mojí rakovině?“ Člověk málokdy slyší tak nádherně pregnantní zhodnocení oné sterilní (přímo allenovské!) moderní civilizace.(20.9.2011)

Na pochopenie a precítenie tohto filmu treba asi bohaté osobné skúsenosti a povedzme, že vyšší vek. Film som videl ako dvadsaťročný, a aj keď to nebola moja prvá skúsenosť s J. L. Brooksom, Cena za nežnosť ma nevtiahla a v určitých pasážach som sa nudil. Takže doporučujem skôr tým vyzretejším divákom a sebe, aby som si film pozrel znova, najlepšie už ako manžel a otec. VIDENÉ ZNOVA: 6/2017: Tak ako som správne predpokladal, k pochopeniu filmu je potrebný určitý vek. Respektíve k pochopeniu postáv a ako hlavnú tému tu vidím akési bezdôvodné ubližovanie svojim najbližším a tým pádom v konečnom dôsledku aj samým sebe. Aká je cena za precitnutie?(28.5.2012)

• Hejtmy

{702/1001} Hodně laciná záležitost. Hudba a kamera jak z německého fetišporna, scénář na nic a samí nesympatičtí herci. Od začátku jsem se nemohl zbavit dojmu, že tenhle film opravdu není ničím výjimečný, vždyť v čem je tahle sladkokyselá okurka lepší než všechny tuctové romantické filmy? Máme tu postarší páreček, který až v pozdním věku nalezl tu pravou lásku, nevěru, dětičky a i rakovina se na konci ukáže! To je krása, co? Uznávám jen dobrý výkon Jacka Nicholsona, který sice ve všech filmech hraje stejně, ale dobře. 30 %(3.1.2010)

Na mimoriadny film si opäť budem musieť počkať. Cenu za nežnosť považujem za čudný film, ktorý napriek známemu režisérovi, výborným hercom, piatim Oscarom pôsobil na mňa nevyrovnane, miestami až chaoticky. Ak by som mal jedným slovom pomenovať negatíva filmu, použil by som slovo - americký. Príliš americký. Preto chápem akademikov a predpokladám, že aj u miestnych divákom mohol mať slušný úspech. Ja som ho nezaujato dosledoval a skonštatoval, že jediným výborným filmom, ktorý som od J.L. Brooksa videl ostáva Tak dobre, ako sa len dá.(5.6.2017)

• - Jodie Foster odmítla roli Emmy kvůli studiu na Yale. (Kulmon)

• - Hlas Aurořina manžela v úvodní scéně patří Albertu Brooksovi. (Kulmon)

• - Louise Fletcher byla zvažovaná pro roli Aurory. Role Emmy byla původně psaná pro Sissy Spacek. (Teres)