Cena za něžnost

• USA Terms of Endearment (více)

Shirley MacLaineová a Jack Nicholson v hlavních rolích amerického filmu oceněného pěti Oscary. Drama matky, která chce být silnější než všechny překážky světa... Ovdovělá Aurora Greenwayová je občas poněkud výstřední žena. Vším přitom visí na své jediné milované dceři Emmě. Zato její vztah k partnerovi Emmy je víc než napjatý. V den padesátých narozenin se Aurora silně sblíží se svým sousedem, bývalým astronautem Garretem Breedlovem. Přesto se bojí s poněkud sukničkářským mužem spojit svůj život natrvalo. Když po čase dcera Emma vážně onemocní, Aurora se ujímá jejích dětí. Kupodivu nebude na výchovu sama, po svém boku bude mít nečekaně také Breedlovea. (Česká televize)

Superpero

Výborný film. Už jen ten scénář je brilantní k tomu připočtěte velice dobrou režii a HLAVNĚ skvělé herecké výkony nevím koho bych měl víc vyzdvihnout jelikož všichni přítomní to zahráli prostě bravurně, ale nejlepší byla asi Debra Winger. No prostě skvělá podívaná s naprosto zaslouženou Oscarovou sklizní. ()

genetique

Pekný film. A tým slovom nemyslím niečo podradnejšie len preto, že som nenapísal skvelý alebo úžasný. Je to krásne natočený film, úprimný, milý, príjemný, usmievavý, zábavný, nemenej však aj tragický. Jednoducho pekný životný príbeh, v ktorom je klišé neznámym pojmom, herecké výkony dosahujú vrcholnú úroveň a prirovnanie - v jednoduchosti je krása - je absolútne presné. 85%. ()

Terva

Ocenění za něžnost - Oscar - vedlejší herec (J. Nicholson), hlavní herečka (S. MacLaine), režie, film, adaptovaný scénář Boston Society of Film Critics Awards - nejlepší americký film, vedlejší herec (J. Nicholson) David di Donatello Awards - herečka v zahraničním filmu (S. MacLaine) Zlatý glóbus - film (drama), vedlejší herec v dramatu (J. Nicholson), herečka v dramatu (S. MacLaine), scénář Kansas City Film Critics Circle Awards - film, vedlejší herec (J. Nicholson) Los Angeles Film Critics Association Awards - herečka (S. MacLaine), režie, film, scénář, vedlejší herec (J. Nicholson) National Board of Review - herečka (S. MacLaine), režie, film, vedlejší herec (J. Nicholson) National Society of Film Critics Awards - herečka (D. Winger), vedlejší herec (J. Nicholson) ...Scénář : James L. Brooks podle románu Larry McMurtryho. Kamera : Andrzej Bartkowiak. Hudba : Michael Gore ()

Freemind

Příšerná dvouhodinová muka, sladkokyselé inferno, ukázka sprostého a trapného citového vydírání, které nemá obdoby. Po rozplizlém začátku přijde vcelku záživná prostřední část, pak se ale objeví bulka v podpaží a je po ptákách. Venezuelská telenovela hadr, film je plný jak režisérských, tak hereckých přešlapů a znásilňování diváka obrázky velkookých dětiček a sladké rodinné idylky, kde si sice lidé jakoby ubližují, ale stejně se mají tak krásně rádi, až to hřeje u srdíčka. Všechna ta klišé, šablony a polopatismy tady navíc stokrát zesiluje hudba - klavírek, housličky a akustická kytárka, už jsem jen čekal, kdy tam režisér do nějaké dojemné scénky pustí nahrané publikum - "ááááh". Čekal jsem mnoho - a už dávno jsem nesledoval závěrečné titulky tak vzteklý a zklamaný. Nechápu, jak tahle - bez prominutí - plytká a povrchní s*ačka mohla dostat nějakou cenu, natož Oscara, natož hned pět sošek. ()

castor

Hlavní role nebo vedlejší? Je to jedno - tenhle pozoruhodný herec doslova magneticky přitahuje veškerou pozornost, ať už má ve filmu jakýkoliv štěk.. Jack Nicholson je legenda, po které jednou zůstane velká díra!! Na svou dobu místy odvážné drama (pořád jsme na poli hollywoodského kousku), ve kterém sledujeme jeden komplikovanější vztah matky s dcerou, která postupně vylétává z hnízda. Poměrně klišovitý kus, který nešetří sentimentem i prudkými zvraty (které ovšem příliš nefungují), může za úspěch děkovat zejména hercům. Bez nich by se plácal v průměrných vodách. I tak do nich při vší úctě k tvůrcům víceméně patří. Role Oscarem oceněného Nicholsonem byla důležitá, ale přece jen okrajová. Znovu byl výborný, ale vynikající jako jinde (kde si cenu zasloužil spíš) nikoliv. Nicméně tenhle kritický i kasovní úspěch znamenal jeho návrat na špici. Do té doby televizní scénárista James L. Brooks poprvé režíroval vlastní celovečerní látku, shrábl rovnou tři sošky (produkce filmu, scénář a režie), ale obávám se, že jde o jeden z oněch akademických přehmatů. Napsal poměrně ploché postavy, které dostávají zajímavé obrysy až s příchodem rodinné tragédie v druhé polovině snímku. Což už je trochu pozdě. Tři až čtyři, sorry. ()

• Natáčení probíhalo od 14. března 1983 do července téhož roku v Houstonu, Kansasu, Texasu, Nebrasce a New Yorku (USA). (ČSFD)