Komentáře uživatelů k filmu (11)

 • Pitryx
  *

  Z toho čpí komunisti na sto kilometrů, ale dlužno hodnotit film, ne ideu. No, těžké to jest. Byla to socialistická volovina, ale herci se snažili a to se nedá hodit jen tak do odpadu. Ponecháme tedy idealismus stranou a dejme filmu plusové body za herce i kameru. Scénář už byl trochu poslabší, ale autor se snažil zachytit delší časové období, tak mu to budiž odpuštěno.(22.2.2016)

 • Eddard
  *

  Ale no fujtajbl... Socialistická agitka jak když vyšije, daleko silnější sociální pudy ve mě vyvolal o jednatřicet let starší Junghansův němý snímek Takový je život... Ten k tomu aspoň nepotřeboval patetické kecy, tupé pantáty a partizánské recitativy... Vávra točit uměl, ale bohužel si u inštancí až moc často takhle šplhal... No, ruce pryč, pokud zrovna mermomocí nechcete uctít památku památníku naší veliké komunistické strany... 20%(17.12.2006)

 • raroh
  *****

  Adaptace prózy Gézy Včeličky (o něco dříve byla natočena Kavárna na hlavní třídě), jíž každý historik zabývající se sociálními dějinami 90. let 19. století musí považovat za velmi věrohodné umělecké zpracování dělnického a maloburžoazního pražského prostředí, včetně psychologie. Takto se chovaly upracované matky, takto fungovala policie, taková byla morálka drobného měšťanstva, tak vypadaly dobové bordely, takové bylo nadšenectví rozvíjející se sociální demokracie (a i příbuzných politických směrů - Masarykových realistů, anarchistických skupin, více nacionálnějších národních socialistů). Pozdějším stalinistům fakticky sociální demokracie, opora Masarykova za 1. republiky, spíše vadila. Dobová atmosféra je dotvořena i dobře vybranou hudbou hospod a pražské ulice. Herecké obsazení je u Vávry vždy vytříbené, radost mi udělal jako vždy okouzlující V. Voska, stejně jako H. Hegerová coby (téměř typicky) prostitutka. Nutno samozřejmě zmínit výtvarníka kostýmů Kamila Lhotáka a černobílou kameru J. Tusara.(18.9.2011)

 • Snorlax
  *****

  Skvělé zpracování literární předlohy, na prostoru hodiny a půl dokázal Vávra rozvinout osudy čtyř členů jedné rodiny v několikaletém časovém horizontu. Skvělé obsazení bylo zárukou kvalitních hereckých výkonů. Nikdo nezklamal. Vávra byl zručný režisér a tak dokázal převést na plátno atmosféru konce devatenáctého století.(26.12.2012)

 • Blofeld
  **

  S tímhle obsazením (Vášová, Vala, Tomášová, Voska, Šejbalová, ...) se daly dělat divy - škoda...(17.8.2009)

 • roswelll
  *****

  Režisér Otakar Vávra skvělým a podmanivým způsobem zachytil situaci té doby..žít v takových podmínkách nebylo jednoduché a něco muselo přijít. A to byla hlavní myšlenka tohoto velmi působivého snímku.(28.5.2016)

 • dr.fish
  ****

  Film natočený pod záštitou výročí vzniku Komunistické strany, jak napovídá úvodní titulek, by mohl mnoho diváků předem odradit. Za tím se ale skrývá nefalšované sociální drama o životě pražské chudiny. Pro našince jen velmi těžko představitelné životní podmínky, ve kterých žilo v té době dělnictvo víceméně všech civilizovaných států. Vše je samozřejmě točeno tendenčně, dobří jsou především dělníci, ale o to zde nejde. Jde o dobu, kdy se dělnictvo formovalo, kdy tomu lidé věřili, neexistovaly dnešní sociální výdobytky typu osmihodinová pracovní doba, dovolená atd. Tehdejší a několik dalších generací dělníků nám pro dnešek zajistily lidštější pracovní podmínky. Naprosto chápu, že v dnešní době, po éře socialismu, se každému otvírá kudla v kapse, když slyší budovatelská hesla, takové ale dělnické hnutí tehdy bylo. Děj se naštěstí nezabývá pouze dělnickým hnutím, ale hlavně životními osudy jedné pražské rodiny. A to je na tomto snímku daleko daleko zajímavější. Vávra i v tomto případě jde dost do hloubky (až na kost, to on umí) a rozjíždí celkem depresívní příběh o každodenním kolotoči, boji o chleba a přežití. Syrový příběh na mírně ideologickém pozadí zvedá navíc vynikající výkon většiny herců a tak mi nezbývá, než snímek jen a jen doporučit. 80%(26.6.2011)

 • vitekpe
  *****

  Vavra mi zase udelal radost. A jo, byly to tezky casy... Skvela Vasova, Vala, Voska, Sejbalova jako bordelmama, nadherna chuda holka Tomasova... Ja mam proste rad tyhle filmy o delnicich... 5-(7.12.2015)

 • lucascus
  **

  Vávrův film na objednávku režimu - matka má 3 děti, každé se šplhá životem jiným způsobem. Jedna dcera se provdává za majitele bordelu, druhá za zkorumpovaného policajta a syn si bere chudou pradlenu. Samozřejmě, komunisté si našli potencionál ve třetím případě - a paradoxně je nechutné vidět Třísku v malé roli srdcem oddaného pekaře, oddanému na život a na smrt komunistům. Z herců zaujaly pak především ženské výkony, kterých zde bylo požehnaně (především bordelmamá Šejbalová a její dědička Thielová, zatímco Vášová docela přehrávala, za zmínku stojí i půvabná pradlena Tomášová, nebo štětka, kterou ztvárnila Hegerová).(15.2.2016)

 • Nalimator
  ***

  Rozhodně bych to nenazval lacinou agitkou, i když některé aspekty dělnického prostředí jsou trochu exponované. Zpracování i atmosféra jsou zvládnuté velmi dobře, zajímavá hra se světlem. Myslím, že tento snímek chtěl ukázat život chudiny v době bez sociálních jistot (a ty v té době opravdu ještě neexistovaly) a to se mu povedlo dobře. Souhlasím s komentářem dr.fishe.(7.6.2012)

 • Jara69
  *

  Hrůza. Co se na CS Filmu občas objeví, prý bída a špiclové....Teď koukám., že to dohonce točil Vávra..... Tříska se tam moc nevyjímal, mezi klasickými komunistickými revolucionáři jako Vala a Bek....(16.8.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace