• lucascus
  **

  Vávrův film na objednávku režimu - matka má 3 děti, každé se šplhá životem jiným způsobem. Jedna dcera se provdává za majitele bordelu, druhá za zkorumpovaného policajta a syn si bere chudou pradlenu. Samozřejmě, komunisté si našli potencionál ve třetím případě - a paradoxně je nechutné vidět Třísku v malé roli srdcem oddaného pekaře, oddanému na život a na smrt komunistům. Z herců zaujaly pak především ženské výkony, kterých zde bylo požehnaně (především bordelmamá Šejbalová a její dědička Thielová, zatímco Vášová docela přehrávala, za zmínku stojí i půvabná pradlena Tomášová, nebo štětka, kterou ztvárnila Hegerová).(15.2.2016)

 • dr.fish
  ****

  Film natočený pod záštitou výročí vzniku Komunistické strany, jak napovídá úvodní titulek, by mohl mnoho diváků předem odradit. Za tím se ale skrývá nefalšované sociální drama o životě pražské chudiny. Pro našince jen velmi těžko představitelné životní podmínky, ve kterých žilo v té době dělnictvo víceméně všech civilizovaných států. Vše je samozřejmě točeno tendenčně, dobří jsou především dělníci, ale o to zde nejde. Jde o dobu, kdy se dělnictvo formovalo, kdy tomu lidé věřili, neexistovaly dnešní sociální výdobytky typu osmihodinová pracovní doba, dovolená atd. Tehdejší a několik dalších generací dělníků nám pro dnešek zajistily lidštější pracovní podmínky. Naprosto chápu, že v dnešní době, po éře socialismu, se každému otvírá kudla v kapse, když slyší budovatelská hesla, takové ale dělnické hnutí tehdy bylo. Děj se naštěstí nezabývá pouze dělnickým hnutím, ale hlavně životními osudy jedné pražské rodiny. A to je na tomto snímku daleko daleko zajímavější. Vávra i v tomto případě jde dost do hloubky (až na kost, to on umí) a rozjíždí celkem depresívní příběh o každodenním kolotoči, boji o chleba a přežití. Syrový příběh na mírně ideologickém pozadí zvedá navíc vynikající výkon většiny herců a tak mi nezbývá, než snímek jen a jen doporučit. 80%(26.6.2011)

 • Pitryx
  *

  Z toho čpí komunisti na sto kilometrů, ale dlužno hodnotit film, ne ideu. No, těžké to jest. Byla to socialistická volovina, ale herci se snažili a to se nedá hodit jen tak do odpadu. Ponecháme tedy idealismus stranou a dejme filmu plusové body za herce i kameru. Scénář už byl trochu poslabší, ale autor se snažil zachytit delší časové období, tak mu to budiž odpuštěno.(22.2.2016)

 • Snorlax
  *****

  Skvělé zpracování literární předlohy, na prostoru hodiny a půl dokázal Vávra rozvinout osudy čtyř členů jedné rodiny v několikaletém časovém horizontu. Skvělé obsazení bylo zárukou kvalitních hereckých výkonů. Nikdo nezklamal. Vávra byl zručný režisér a tak dokázal převést na plátno atmosféru konce devatenáctého století.(26.12.2012)

 • Nalimator
  ***

  Rozhodně bych to nenazval lacinou agitkou, i když některé aspekty dělnického prostředí jsou trochu exponované. Zpracování i atmosféra jsou zvládnuté velmi dobře, zajímavá hra se světlem. Myslím, že tento snímek chtěl ukázat život chudiny v době bez sociálních jistot (a ty v té době opravdu ještě neexistovaly) a to se mu povedlo dobře. Souhlasím s komentářem dr.fishe.(7.6.2012)

 • - Film byl natočen ke 40. výročí založení KSČ. (lausik)

 • - Filmovanie prebiehalo v Prahe. (dyfur)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace