Hrdinský boj obyvateľov Uhorska proti Habsburskej ríši.  Vdova po priaznivcovi rakúskeho cisára Kázmérovi Baradlayovi (Tamás Major) sa vzoprie poslednej vôli svojho manžela, pretože zo svojich synov chce vychovať šťastných ľudí a príslušníkov maďarského národa. Z Petrohradu zavolá domov najstaršieho syna Ödöna (Tibor Bitskey) a z Viedne jeho bratov Richarda (Károly Mécs) a Jenőa (Géza Tordy). O krátky čas vypukne revolúcia. Pod vplyvom povzbudzovania ich matky, revolucionárky Baradlayovej (Mária Sulyok) sa napriek zmýšľaniu ich zosnulého otca vyslovia v roku 1848 podporu ideám povstalcov. Jenő, ktorého je zdanlivo najľahšie zlomiť, no mal pred sebou hviezdnu kariéru, položí pri potlačení povstania v bojoch za slobodu za svojich bratov vlastný život. (Incantator)

majo25

Historický veľkofilm z obdobia maďarskej revolúcie, ktorý obsahuje dosť vojnových scén a tiež scén odohrávajúcich sa v exteriéroch. Či už jazdy na koňoch, alebo obsadzovanie teritórií - všetko je postavené na dobrej širokouhlej kamere a atraktívnom exteriérovom prostredí. Je tam však aj kopa vaty, patetizmu, ako aj ľubostných a rodinných peripetií, ktorí pri tak dlhom filme (videl som verzi, kde je I. a II. diel spolu) po čase nudia a divák dlho pred koncom sleduje hodinky. ()