• Marthos
  *****

  Druhé stanné právo, vyhlášené bezprostředně po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, vneslo do života obyvatel okupované země další neklid a strach. Represe nacistických bezpečnostních složek, posílených o příslušníky gestapa a německé armády, dosáhly netragičtějších okamžiků v dějinách české historie; statistika hovoří o třech tisících perzekvovaných osobách, mezi nimiž se tehdy nacházel také architekt Vladislav Čaloun (1907 - 1943) a MUDr. Břetislav Lyčka (1903 - 1942). A také Anna Letenská (1904 - 1942), oblíbená filmová a divadelní herečka. Osudy všech se uzavřely krátce po odhalení odbojové skupiny Anthropoid, která měla na svědomí Heydrichovu smrt. Ještě předtím, než Letenská zahynula společně s dalšími českými ženami v koncentračním táboře Mauthausen, sehrála vedlejší komediální roli ve Vávrově filmu Přijdu hned. Ten v humorném sledu pavlačových epizodek sleduje veselý příběh malostranského vycpavače zvířat v neodolatelném podání Saši Rašilova, přinášejícího v postavě Václava Barvínka své alter ego, jímavý portrét člověka zdravě poťouchlého, přitom dobrosrdečného a poctivého. Rašilovův výkon, uchvacující neokázalou hloubkou umělcova lidského individualismu, je zčásti podpořen také sličnou Vlastou Matulovou v roli půvabné květinářky a stále ještě dospívajícím Svatoplukem Benešem, milovníkem moderním, jiným, než byli předváleční hrdinové bez bázně a hany. Trojským koněm se zdá být nakonec Pištěkova parádní figurka rozhněvaného hostinského, která teprve v rovnocenném partnerství s neukázněným Rašilovem nachází vděčný prostor pro výjimečné komediální umění svého představitele. Film je kromě dalších nezapomenutelných postav prodchnut také zvláštní malebnou atmosférou, nevěstící ještě nic z toho, co následovalo po skončení natáčení této rozverné komedie. Popravy a věznění. Vypálené Lidice a Ležáky. Strach, zalezlý do chodeb domů. Ale také smích diváků, kteří na premiéře Vávrova filmu neměli nejmenší ponětí o tragické smrti jedné z jeho protagonistek. Smát se a nemyslet. Alespoň na chvíli na nic nemyslet.(6.10.2008)

 • cariada
  *****

  Smutná ,ale přesto pěkná komedie ,či by se dalo říci moralita o jednom dědictví ,které je někde schováno ,ale když se do určitého data nenajde ,tak propadne. Příbuzní se hrnou a perou o každý kousek nábytku. Jako poslední se o tom dozvídá vycpavač zvěře Barvínek (S.Rašilov) a hned už se vidí jako milionář a celý dům ho se ho najednou chystá vítat. (další předchudce filmu Dědictví aneb kur...) tak ,když se rozjede pro dědictví najde už jen prázdný dům a bernardýna Ivana( Rašilův pes jak píše Karlos80) a takse ho ujme. No jo kdo by si taky vzal ,když by ho musel živit. A cestou ještě najde vypadlou dřevěnou krabičku co vypadla někomu z příbuzných. Když se vrátí jen se psem a všichni vidí ,že nic nemá tak se zase od něj odvrátí jak aktuální. lidi jsou stejný jako ted. naštěstí nakonec celé dědictví propadne opuštěným dětem a tak to má být. O A.Letenské se zminovat nebudu to už je tu zmíněno několikrát,jako malý kluk si to pomatuju jak to říkala před filmem hlasatelka a od té doby mě při tom docela mrazí. Jak to muselo být kruté.(23.12.2007)

 • Vesecký
  ****

  Neskutečně lidsky hrál Saša Rašilov nejen v tomto filmu. Tlustý strýček s dobráckýma očima, který má všechny rád a na nikoho se nedovede dlouho zlobit. Podmanivá Vlasta Matulová, škoda, že jí nebylo v českém filmu víc využito. Začínající Svatopluk Beneš. Ohromná zápletka s dědictvím ukrytým v obojku psa. Milý gag s vycpaným psem bez ocásku. Hamižní příbuzní, kteří jsou schopni zničit pro milión celé své dědictví - obrázek z dnešních časů jak vyšitý. Dobrý film.(9.10.2014)

 • Cimr
  *****

  Skoro až pohádka o tom, jak byli lakomí potrestáni a pokorný zvítězil. I když... Přijdu hned je chaplinovským mixem humoru a sentimentality; něco jako Kid, jen s bernardýnem místo dítěte. Dá se na něj velice dobře koukat i dnes. Zatímco v koncentračních táborech se tou dobou děla nelidská zvěrstva, film ukazuje, jak je hezké, když se k sobě lidi hezky chovají. Bojuje proti krutosti sentimentem, ale příjemným, nepatetickým. Může mu to mít někdo za zlé?(2.1.2011)

 • FireTight
  ****

  Veselý příběh o jednom potrhlém vycpavači zvěře (a všecko), který úplnou náhodou dostane šanci zdědit celý milion korun! Václav Barvínek je asi jednou z nejlepších postav, jaké kdy Saša Rašilov zahrál, vždyť si ji také napsal sám a na tělo, tak to už by bylo, aby mu to nevyšlo. Na smutnou dobu svého vzniku (a vzhledem k smutnému osudu Anny Letenské...) to vůbec není špatný film a i když se u něj možná nepotrháte úplně smíchy, dokáže rozveselit a udělat dobře na duši, což bylo u filmů natočených za protektorátu asi to nejdůležitější. Navíc se můžete pokochat pohledem na roztomilého bernardýna Ivana.(13.1.2011)

 • - Anna Letenská (Koubková) se musela každý den před natáčením hlásit na služebně gestapa v Petschkově paláci, což potvrdil Svatopluk Beneš (Jiří Hora), který s ní jezdil stejným automobilem, jímž jezdívali i Saša Rašilov (Václav Barvínek) a Růžena Šlemrová (Demourová). (JoranProvenzano)

 • - Poslední film Anny Letenské. Během filmování byla pod dohledem gestapa, které zatklo jejího manžela a ihned po natáčení byla zatčena také sama herečka. (petr.trep)

 • - Saša Rašilov se jmenoval Wenzel Rasch Ritter von Hessen. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace