• Marthos
  *****

  Druhé stanné právo, vyhlášené bezprostředně po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, vneslo do života obyvatel okupované země další neklid a strach. Represe nacistických bezpečnostních složek, posílených o příslušníky gestapa a německé armády, dosáhly netragičtějších okamžiků v dějinách české historie; statistika hovoří o třech tisících perzekvovaných osobách, mezi nimiž se tehdy nacházel také architekt Vladislav Čaloun (1907 - 1943) a MUDr. Břetislav Lyčka (1903 - 1942). A také Anna Letenská (1904 - 1942), oblíbená filmová a divadelní herečka. Osudy všech se uzavřely krátce po odhalení odbojové skupiny Anthropoid, která měla na svědomí Heydrichovu smrt. Ještě předtím, než Letenská zahynula společně s dalšími českými ženami v koncentračním táboře Mauthausen, sehrála vedlejší komediální roli ve Vávrově filmu Přijdu hned. Ten v humorném sledu pavlačových epizodek sleduje veselý příběh malostranského vycpavače zvířat v neodolatelném podání Saši Rašilova, přinášejícího v postavě Václava Barvínka své alter ego, jímavý portrét člověka zdravě poťouchlého, přitom dobrosrdečného a poctivého. Rašilovův výkon, uchvacující neokázalou hloubkou umělcova lidského individualismu, je zčásti podpořen také sličnou Vlastou Matulovou v roli půvabné květinářky a stále ještě dospívajícím Svatoplukem Benešem, milovníkem moderním, jiným, než byli předváleční hrdinové bez bázně a hany. Trojským koněm se zdá být nakonec Pištěkova parádní figurka rozhněvaného hostinského, která teprve v rovnocenném partnerství s neukázněným Rašilovem nachází vděčný prostor pro výjimečné komediální umění svého představitele. Film je kromě dalších nezapomenutelných postav prodchnut také zvláštní malebnou atmosférou, nevěstící ještě nic z toho, co následovalo po skončení natáčení této rozverné komedie. Popravy a věznění. Vypálené Lidice a Ležáky. Strach, zalezlý do chodeb domů. Ale také smích diváků, kteří na premiéře Vávrova filmu neměli nejmenší ponětí o tragické smrti jedné z jeho protagonistek. Smát se a nemyslet. Alespoň na chvíli na nic nemyslet.(6.10.2008)

 • Brejlil
  **

  Sentiment z toho kape na všechny strany, snad jen vycpaný ratlík pobaví. Jinak jsou snad zajímavé jen komentáře, jejichž autoři si ani o Anně Letenské nedokáží nic zjistit. Byla zatčena již v průběhu natáčení, protože její manžel schovával hledanou osobu. Gestapo ji propustilo nikoliv kvůli filmu (i když M. Havel, majitel Lucernafilmu, v tomto ohledu intervenoval), ale protože čekalo, že Letenská je přivede na stopu dalších odbojářů. To se nepotvrdilo, a Letenská byla po dokončení filmu i s manželem popravena.(29.11.2007)

 • otík
  ****

  Filmů se Sašou Rašilovem starším v hlavní roli moc není, a proto je třeba vážit si každého lepšího. A tento je opravdu dobrý. Jasně, nic nového než klasický příběh o dobrákovi, který k bohatství téměř přišel, nás nečeká. Ale i tak jde o milou, pohodovou, lidskou a příjemnou komedii, navíc i dost krátkou, aby ani chvíli nenudila. Příjemné zastavení v denním shonu.(14.3.2016)

 • FireTight
  ****

  Veselý příběh o jednom potrhlém vycpavači zvěře (a všecko), který úplnou náhodou dostane šanci zdědit celý milion korun! Václav Barvínek je asi jednou z nejlepších postav, jaké kdy Saša Rašilov zahrál, vždyť si ji také napsal sám a na tělo, tak to už by bylo, aby mu to nevyšlo. Na smutnou dobu svého vzniku (a vzhledem k smutnému osudu Anny Letenské...) to vůbec není špatný film a i když se u něj možná nepotrháte úplně smíchy, dokáže rozveselit a udělat dobře na duši, což bylo u filmů natočených za protektorátu asi to nejdůležitější. Navíc se můžete pokochat pohledem na roztomilého bernardýna Ivana.(13.1.2011)

 • rakovnik
  ***

  Okolnosti vzniku tohoto filmu jsou opravdu smutné a obdivuji tvůrce, pracující v tolik vypjaté atmosféře. Výsledné dílo ale nepatří mezi mé oblíbence, protože na komedii je opravdu dost vážné. Nenaplněná touha a láska, chamtivost versus dobrosrdečnost, která nevede ke štěstí...tomu já se prostě nemohu smát. Souhlasím ale s panem hostinským, že místo jednoho strejce bude šťastných 1000 chudých dětí.(13.3.2016)

 • - Dle Otakara Vávry se producent filmu a majitel Lucernafilmu Miloš Havel pokoušel za Annu Letenskou (Koubková) přimluvit u šéfa kulturněpolitického oddělení Úřadu říšského protektora Martina Wolfa, který mu však naznačil, že je to marné. Nicméně docílil alespoň toho, že dokončila natáčení. (JoranProvenzano)

 • - Bernardín, ktorý si zahral vo filme, patril Sašovi Rašilovi (Václav Barvínek) a volal sa Ivan. (Raccoon.city)

 • - Poslední film Anny Letenské. Během filmování byla pod dohledem gestapa, které zatklo jejího manžela a ihned po natáčení byla zatčena také sama herečka. (petr.trep)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace