Svět mimozemšťanů (TV seriál)

Alien Worlds

Dokumentární / Sci-Fi

Velká Británie, 2020, 2 h 56 min (Minutáž: 41–47 min)

Sophie Okonedo (vyp.)

Dokumenty nesleduji, ale tenhle mě tématem zaujal a trošku mě mrzí, že tvůrci klamou tělem a nedostal jsem to, co jsem si objednal. Většinu stopáže se bohužel dokument odehrává v naší planetě a ikdyž se zde navštěvují velmi zajímavé lokace ( Etiopie, area 51, Trinidad, SIerra Nevada, Jeskyně v Mexiku) tak těch nových planet tu bylo na můj vkus trošku málo. Záběry fiktivního mimozemského života byly sice úchvatné, ale často se záběry opakovaly, jakoby tvůrci neměli rozpočet a když jednu scénu ukážou v jednom díle 3x akorát s jiným popiskem, tak se cítím ošizen. Přesto zhlédnutí nelituji, pár zajímavostí jsem se dozvěděl. 7/10.(7.12.2020)

• Scaevola

Patrně jsem zbytečně přísný, ale poté, co mne navnadily náměť a trailer, mě samotný seriál zklamal. Nejde o to, že by nepřinášel zajímavé myšlenky či že by vystupující učenci nevěděli, o čem hovoří (byť mluví o věcech, které průměrného fandu vědecké fantastiky neoslní), ale celá koncepce jaksi neodpovídá sama sobě: Tvůrci slibovali barevné a patřičně promyšlené výlety na jiné světy, na nichž by byl modelován život v souladu s fyzikou a biologií, avšak výsledkem je spíše nahození nápadu, který je naopak ilustrativně přizpůsobován tak, aby vyhovoval pozemské analogii. A jakmile si uvědomím, že si každý díl vystačí se třemi, čtyřmi digitálními záběry, které neustále opakuje, pak se cítím poněkud rozlazen.(16.1.2021)

Priznajme si to - nikto z nás to nepozeral pre tú dokumentárnu zložku. Ono, koniec koncov, toto je špekulatívny dokument, ktorý nemôžeme brať ako bernú mincu. Všetci sme to brali ako zábavu, ktorá bude obsahovať zaujímavé CGI a kreativitu, spojenú s vedeckými predpokladmi a oslobodenú od Hollywoodskych klišé (áno, myslím humanoidov). A čoho sme sa dočkali? Veľkého množstva záberov na živočíchy na Zemi, samých popularizátorov vedy (a afrických zberačov) a neustále sa opakujúcich CGI záberov. Vzhľadom na to, že v každej epizóde by ste ťažko nazbierali 20 minút stopáže z fiktívnej planéty je to dosť mizerné. Od Netflixu by som čakal väčšie investície a úsilie v tejto oblasti. Kvôli zrezaniu stopáže sme sa navyše na každý svet pozreli veľmi povrchne. Zaujímavejšie by bolo, keby o každej planéte bola natočená vlastná miniséria, v ktorej by sme sa dostali viac do hĺbky, to sa ale nekoná. Musím preto skonštatovať, že seriál ma sklamal v každom ohľade. Nie že by bol v čomkoľvek hrozný, ale v ničom nebol dostatočne dobrý. Slabé 3*.(27.12.2020)

Před dvaceti lety bych z toho byl asi víc na větvi, ale i tak je to celkem snesitelná oddechovka pro příznivce vesmírných polemik. Jedinou větší výtkou jest asi jen neustálé opakování video-sekvencí, z nichž některé uvidíte během jednoho dílu více než třikrát a po chvíli to začne být lehce otravné - grafikům se asi sdělilo, že na každý čtyřicetiminutový díl bude stačit zhruba 15 minut videosekvencí a případně se to tam hodí několikrát po sobě - opakování jest přeci jen matkou moudrosti.(2.1.2021)

Příjemný čtyřdílný mini-cyklus. Navzájem velmi rozličné světy jsou dechberoucí a nabízí relativně originální možnost se zamyslet, jak by mimozemský život vypadal na základě obecně platných pravidel. Scénáristé si s fiktivními světy dali záležet a snažili se vyřešit velmi obtížné problémy. Někdy se jim to dařilo báječně (například Terra) a někdy méně (koukám se na tebe Janus). Každopádně povídání bylo zajímavé a exkurz bych klidně doporučil dál.(25.1.2021)

• - Fiktívna planéta Eden obieha okolo dvojhviezdy vo vzdialenosti 0,6-násobku vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom raz za 206 dní. Vďaka vysokému množstvu solárneho svetla a fotosyntetizujúcich organizmov tvorí kyslík 31% atmosféry (o 10% viac než na Zemi). Jeden deň tu trvá 27 hodín. Priemerná teplota dosahuje 22 °C, ale kvôli vysokému sklonu osi (40%) je tu striedanie ročných období oveľa drastickejšie než na Zemi. (rasistik)

• - Fiktívna planéta Janus obieha okolo trpasličej hviezdy vo vzdialenosti 0,18-násobku vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom. Kvôli tejto extrémnej blízkosti je jej rotácia viazaná, to znamená, že k hviezde je vždy otočená jednou stranou. V dôsledku toho na planéte neexistuje striedanie dňa a noci. Na strane obrátenej k hviezde je stále deň, na tej odvrátenej je stále noc. To sa odzrkadľuje aj na extrémnych teplotách od -58°C do +65°C. Jeden obeh okolo hviezdy potom trvá 48,5 pozemských dní. Priemer planéty je 11468 km. (rasistik)

• - Fiktívna planéta Atlas obieha okolo svojej hviezdy vo vzdialenosti 1,4-násobku vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom. Jej rok trvá 598 dní, ktoré majú dĺžku 19,28 hodín. Jej priemer je 16845 kilometrov a gravitácia dosahuje 2,896-násobok tej zemskej. Hustota atmosféry je 6,5 kg na meter kubický. (rasistik)