Le Schpountz

Heartbeat

Komedie

Francie, 1938, 160 min

Dost zvláštní film. Však Pagnol nebyl také žádný "obyčejný" režisér. Komedie o chlapíkovi, který chtěl být moc hercem. Komedie, která baví a skončí navíc vlastně happyendem. Za touhle komediální rouškou se toho ale skrývá mnohem víc. Krutá satira (obžaloba Irenéeho po vtípku s narušením natáčení), která si bere na mušku zblázněné touhy a sny člověka v moderní době. Nemohu si pomoci, ale dnes je to téma snad ještě aktuálnější než v době svého vzniku - stačí se podívat na to, co jsou lidé ochotni udělat pro popularitu a peníze právě prostřednictvím televize. Dalším plusem je bezpochyby titulní Fernandelův herecký výkon - jako komika si ho dost vážím (viděl jsem s ním celou "farářskou" sérii), tady však jeho herectví dostává nový rozměr. Nevím, jestli se tu Scorsese trošku inspiroval pro svého Krále komedie, minimálně srovnání se však nabízí.(5.9.2005)

• Fernandel