Malá vesnice v jihofrancouzké Provenci. Irénée (Fernandel) a Casimir (Jean Castan) pracují v obchodě svého strýčka Baptista (Fernand Charpin). Casimir myslí jen na práci, zatímco Irénée sní o tom, že se stane filmovou hvězdou. Ve vesnici právě natáčí jistý pařížský filmařský tým, jehož členové si z ambicí naivního "Schpountze" dělají pouze nehoráznou srandu. Kdo se však směje naposledy, ten se směje nejlíp.... Nápad na natočení SCHPOUNTZE dostal Pagnol během práce na ANGELE. Pojem "Schpountz" označující nadšeného filmového fanouška navrhl Pagnolův kameraman Willy Faktorovitch a skutečně tak byl nazýván jeden neodbytný "ochotník." Jedná se o jedinou "opravdovou" Pagnolovu komedii a poněkud se vymyká zbytku jeho filmografie. V roce vzniku SCHPOUNTZE (1938) se právě rozhodoval spor mezi němým a ozvučeným filmem a Pagnol, vůdčí osoba francouzské filmové estetiky, jenž tento spor ostatně rovněž zažehl, právě touto "ozvučenou" komedií jednoznačně vyjádřil svůj názor na tuto problematiku. (Pohrobek)

Pohrobek

Dost zvláštní film. Však Pagnol nebyl také žádný "obyčejný" režisér. Komedie o chlapíkovi, který chtěl být moc hercem. Komedie, která baví a skončí navíc vlastně happyendem. Za touhle komediální rouškou se toho ale skrývá mnohem víc. Krutá satira (obžaloba Irenéeho po vtípku s narušením natáčení), která si bere na mušku zblázněné touhy a sny člověka v moderní době. Nemohu si pomoci, ale dnes je to téma snad ještě aktuálnější než v době svého vzniku - stačí se podívat na to, co jsou lidé ochotni udělat pro popularitu a peníze právě prostřednictvím televize. Dalším plusem je bezpochyby titulní Fernandelův herecký výkon - jako komika si ho dost vážím (viděl jsem s ním celou "farářskou" sérii), tady však jeho herectví dostává nový rozměr. Nevím, jestli se tu Scorsese trošku inspiroval pro svého Krále komedie, minimálně srovnání se však nabízí. ()