Past

Bound

Pasca

Krimi / Thriller / Romantický

USA, 1996, 108 min

Konečne som sa dočkal amerického filmu, kde po streľbe v baráku napadlo suseda zavolať na políciu.....The Wachovski sisters sa nesú na vlne, riadenou debutmi aj následnými filmami Coenovcov, Tarantina a Singera (prípadne The last seduction) a preto budem ten ich porovnávať práve s nimi. No a Pasca je predsa len o priečku nižšie, ako diela dnes o poznanie slávnejších spomínaných tvorcov. Pasca je rozhodne výborná zábava na sobotný neskorý večer, len scenár neprináša v podstate nič extra špeciálne, iba sa snaží byť napínavý. No a v Nickymu neoddiskutovateľne chýba tvár Jamesa Caana.(19.3.2016)

Šaramantní lesbické dámy uchystají náramně vydařenou past na mafiánské podsvětí. Prvních dvacet minut kolem mě postávala jaká si nejistota hlavně díky hodně pomalému rozběhu a nejasnému nastínění o co tu vlastně půjde. Působilo to na mě jako psychologický rozbor jednoho z lesbických vztahů a tudíž jsme se i trochu vylekal a s nejistotou pozoroval co se bude dít dál. Během několika minut ale vše nabralo potřebné obrátky a do samého konce jsem se již nehnul od přijímače. Odměnou mi tak byl inteligentní scénář s rozmanitou zápletkou - natočený hezky svižným tempem s nepřehlédnutelnými náznaky budoucího kultu jménem Matrix.(14.2.2005)

Jednou se potkají dvě holky ve výtahu - potetovaná Corky (Gina Gershon) a mafiánská milenka Violet (Jennifer Tilly). Věnují si dlouhý pohled a přeskočí mezi nimi pověstná jiskra. Corky právě pustili z vězení. Ví, že musí sekat latinu. Violet za ní pořad pod nejrůznějšími záminkami chodí. Pak ji naláká k sobě domů a tam ji svede. Violet a Corky spolu vymyslí plán jak získat balík peněz. Jednoduchý a promyšlený plán se jim vymkne kontrole. Vůbec nevadí, že se film odehrává jen v několika málo prostorech. Tenhle film jsem prvně v TV viděla úplně náhodou, protože jsem si jeho název spletla s jinou filmovou pastí. Podruhé jsem ho viděla letos v létě, kdy jsem po dlouhých útrapách sehnala DVD. Svým režijním debutem bratři Wachowsští jednoznačně ukázali, že opravdu umí.(11.7.2008)

Neplánovane som si pozrel Wachowských prvotinu a som veľmi spokojný. Nebolo to scenáristicky nič "nevídané, neslýchané", ale precízne nakrútené a výborne zahrané. Osobitne Joe Pantoliano a Gina Gershon. Nie je to až také jednoduché pohybovať sa na ploche dvoch bytov s hercami spočítateľnými na neodstrihnutých prstoch a udržať diváka v potrebnom a gradovanom napätí. Pritom "ľakačku" použili myslím že iba v jednom prípade. Nakoniec sú z toho zaslúžené štyri hviezdičky, i keď musím dodať, že päť by to nebolo, ani keby odstránili všetky chyby, ktoré filmu vyčítajú miestni kritici.(24.3.2016)

Scénář je téměř brilantní, velmi propracovaný, s různými zvraty, prostě nečekaně dobrý ( podobně dobrý a vlastně i žánrově podobný Nájemným vrahům, které taky Wachowští napsali ). A pak to režijní zpracování. Opravdová lahůdka. Chytré ( scéna se záchodem ) a velmi efektní, s mnoha formálními vychytávkami - práce s extrémními detaily, záběry seshora, zpomalené záběry ( scéna "přestřelky" je opravdu fajnšmekrovská, skoro jako z DePalmových Neůplatných ), promyšlený pohyb kamery ( napětí ). Super. Kdyby zde hráli o něco lepší herečky ( nemyslím tělo ), malinko by se dopilovaly dialogy a mikroskopické scenáristické chybky, tak by to byla stoprocentní záležitost.(6.3.2005)

• - Tržby v USA za první víkend: 900 902 amerických dolarů. (blackrain)

• - Joe Pantoliano byl do role Caesara doporučen Ginou Gershon. (D3VIL)

• - Náklady na výrobu filmu: 4 miliony amerických dolarů. (blackrain)