Před čtyřmi lety vtrhl do českých kin Matrix a převálcoval všechno. Po čtyřech letech se bratři Wachowští vracejí. Bombastický rozpočet, bombastická reklama a považte, dva filmy najednou. To bude nářez!! A začátek tomu nasvědčuje. Svět se opět složil z čísílek, katagany a zelené barvy. Trinity elegantně seskočila z motorky. Ta elegantním výbuchem vymazala ze světa vrátnici. Ale pak, pak šel film do háje. Wachowští se rozhodli, že opustí všechno, kam se minule dostali a začnou znovu. Rádoby složitěji, rádoby nejednoznačně. Výsledkem je spousta keců (a jinak se to nazvat nedá), zahalená do oslnivé vizuální formy. Ty dialogy a monology občas nedávají žádný smysl (Vědma, Morppheus a jeho motivační kecy), občas snad dávají, ale vyžadují několikaleté studium filosofie, sémiotiky a otázek simulací (Architekt). Někdy tvůrci úplně padnou mimo mísu, jak v dlouhé, divné taneční party v Zionu. Jestli on si někdo z bratrů náhodou nepřečetl cosi o důležitosti rituálů. Bratři prostě na své obrazové vehikulum naložili spoustu materiálu a vehikulum se pomalu ale jistě mění ve vehikl. Viz třetí díl.(26.7.2011)

• DocBrown

Jednička byla jakž takž originální a jistě nechyběl moment překvapení, ačkoli prvořadým účelem byly efekty. Co se jevilo nelogické raději nebylo příliš rozpitvávané. To na dvojce už není originálního zhola nic, vše jen mletí prázdné slámy, a efektů bez jakékoli logiky a dialogů bez jakéhokoli smyslu. Agentů se sice může vytvořit libovolný počet, Neo jim ale všem dá přes držku a když už scéna začíná být dlouhá, tak radší ulítne jak superman pryč. Proč neulítl hned ? Protože by byli diváci ochuzeni o efektní, ale jinak zcela zbytečnou scénu. Později nějací naivkové dokonce po Neovi střílí, ale ten samozřejmě v Matrixu může všecho, tedy i mávnout a zastavit kulky a pak dát naivkům taky přes držku. Ale né zase všem, to by byl film příliš krátký. I do řidičů aut se může prevtělit libovolný počet agentů, ale radši né zas tolik, aby to hrdiny více ohrozilo. V žádném případě né někdo, kdo by Triniti trefil čelně. Proste tak nějak akorát. Pak se nám tu srazí dva kamiony, pochopitelně s velikánským výbuchem a Morpheus s Klíčenkou letí a letí. Přežijí ??? To je ale překvapení, znenadání přiletí Neo, tektokrát ne jak superman, ale jak strýček Fido a oba odnese jak Tipa a Tapa do bezpečí. A v tu ránu v záchvatech smíchu vím, že tohle nestačí ani na hvězdičku. Dobrou noc strýčku Fido, dobrou noc děti.(19.1.2013)

Já nevim... největší stopu to ve mě zanechalo jako romanťárna s fakt dobrejma kungfu mlátičkama. Jako má to svý silný stránky, ale že bych si z toho musel sedat na zadek, to zase ne.(10.11.2013)

Nejspíš bylo hloupé myslet si, že snímek pochopím hned napoprvé. Radši jsem se měla kochat do detailu vymakanými souboji a efekty, které předběhly dobu. Já ale chtěla pochytit nějakou hlubší myšlenku, takže jsem v závěru byla dosti rozčarovaná. Zákony Matrixu se mění v zájmu co nejefektnější podívané, což ale rozhodně nemůžeme mít tvůrcům za zlé. Co bych ale vytkla je, že dvojka se posunula trochu jiným směrem, pro mě nepříjemným. Zatímco jednička ukazuje téměř dokonale naprogramovaný virtuální svět, v pokračování se více setkáváme s prostředím skutečných lidí, které zavání dobrodružnými filmy v rozmezí Cesty do středu Země až Hvězdných válek. Uvidím, zda budu po zhlédnutí poslední části moudřejší a schopnější se v Matrixu orientovat, nebo pro mě zůstane jen jednou velkou fascinující neznámou.(16.4.2014)

• lykan9

Jak moc zbožňuji Matrix, tak o to víc jsem z Matrix Reloaded zklamaný. Souboje se mi zdají nezáživné, Smith už nemá to kouzlo, co v jedničce měl a z ostatní postavy také už za moc nestojí. Dvě hvězdy dávám proto, že následuje ještě něco horšího, a to Matrix Revolutions. P.S.: Uniklo to jenom mě nebo Tank umřel, aniž by vysvětlili jak?(22.9.2016)

Pro milovníky sci-fi a akce vhodná zábava, pro milovníky prvního dílu téměř povinnost. Postavení části dálnice kvůli filmu vejde do dějin. Škoda jen, že Wachovští neudrželi na uzdě svoji fetišistickou zálibu v kožených oblečcích. V určitých okamžicích nudné dialogy, přesto se jedná o vizuální orgie... Hvězdičku dolů za Mossovou a její trapnou (a)sexuální scénu. Oblíbené scény: Honička na dálnici, Souboj s dvojčaty na schodech, Neův sen o smrti Trinity.(23.11.2005)

• Milwa

Vetší zklamání jsem dlouho nezažila...po prvním nabušeném díle, tento trapný mix hvězdných válek ,star treku a matrixu. Po první půl hodině jsem měla chuť to vypnout, ale vydržela jsem a musím říct, že kromě 5 minut s architektem mi to přišlo místy hodně trapné. škoda, na revolutions se mi ani nechce koukat(19.4.2006)

Mezihra, která vyvolává více otázek, než poskytuje odpovědí. Vizuálně úchvatné, ale příběh stagnuje, komplikuje se a nedrží se pravidel nastolených v prvním díle.(4.10.2006)

• Zeek

Proste sračka...(8.8.2007)

Po geniální jedničce přišlo tohle... Wachowští dostali velké prachy, ale zapoměli napsat pořádný scénář. Snad si mysleli, že to dvojnásobná porce spomalovaček zamaskuje.(7.3.2009)

O dosť horšie ako jednotka, ale už len tá naháňačka na dialnici by si zaslúžila sama o sebe 4 **** . Ale podľa tu hodnotení som čakal horšie. Pobavil som sa.(19.6.2009)

...oba Matrixy to mají za plný počet a to nemám !!! ráda sci-fi...ale mám ráda inteligentní filmy a to tenhle je...(13.4.2010)

Další pokračování úspěšného filmu, Matrix. Reeves zde opět exceluje a ty bojové scény mě opravdu unáší po proudu kvalitní podívané. Nejdříve jsem si myslel, že druhý díl přinese i menší hodnocení, jak jsme u podobných žánrů zvyklí, ale tady tomu tak neni. Matrix Reloaded úspěšně pokračuje a mě zase přinesla 138 min. "zábavy" a jsem za to opravdu rád. Když o tom tak mluvíme, asi si vemu DvD a jdu se opět ponořit do kvalitní podívané, které tento film přináší. 90%.(18.6.2012)

hodně slabé. Když jsem procházel hodnocení, říkal jsem si proč jsem tomu dal trojku. Teď už vím. Zdlouhavé souboje se Smithy na začátku, honička na dálnici, úplně nijaký konec. To vše symbolizovalo tento díl. Matrix Reloaded byl v podstatě prototipem pro dnešní blackbustery, kde příběh jde stranou a doménou jsou efekty. Jestliže jednička vás nabudila a po filmu jste vyloženě spokojeni. Po tomto filmu bych charakterizoval že moje tvář byla ve tvaru otazníka. Kdyby to spojili se třetím filmem dohromady by to dávalo mnohem větší smysl. Ono to možná byl jeden snímek dohromady, který pak natáhli a rozpůlili na dvě části. Škoda hodnotu tohoto projektu Wachowských to snižuje.(19.1.2013)

Příběh od první části značně upadl, zato vše dohnali jiné brilantnější stránky. Co tedy musím vznést je dopodrobna propracovaná hudba. Ta dosti nadupe ty někdy až neskutečně předlouhé akční scény. Z hlediska akce musím říci, že je lepší v druhém dílu trilogie, ale někdy je to fakt přepísklé a na konci už mě to fakt hodně začalo nudit, usínal jsem. Keanu Reeves opět pěkně zabijí, chtěl bych také sejmout tolik "stejných" chlápků, tak efektním způsobem, Dobrý je opět i Laurence Fishburne, ale pro mě opět odpudiví faktor ulízaná Trinity (Carrie-Anne Moss), která se mi k Reevesovi absolutně nehodí. Režie už není taková dokonalá. 7/10(9.2.2014)

Pokračovanie aké nemalo a ani nechcelo vzniknúť. Čo z toho, keď systém rozhodol inak čím sa tvorcovia originálu postavili pred ťažkú otázku, či sa zaň postaviť alebo nie. A rozhodli tak, že to s odbojom predsa len spolu dobojujú. Reloaded sa čo do kvality a bombastickosti na svojho predchodcu nechytá ani náhodou, ale po čase uznávam, že mohlo byť horšie. Predstavte si druhý diel s hollywoodskymi pravidlami bez Wachovských, dostanete tak popkorn s rovnakými postavami a ignoráciou ústrednej myšlienky. Takto ide o mainstream, aký síce postráda odvahu, lepší nápad a vyrovnanejšie tempo, zato si pozorný divák môže všimnúť ospravedlnenie tvorcov, ktorí sa v rámci možností a dohľadu snažili ctiť pravidlá originálu, čím je "dvojka“ iba iná, nie cudzia. Rozdelený dej ale považujem za chybu.(20.5.2014)

Nadšení Wachovských se sice ne vždy umí efektivně poprat s téměř ztrojnásobeným rozpočtem, ale svým "digitálním" pojetím a übercool do zelena zfiltrovaným vizuálem se tehdy ještě bráchové opět snaží posunout technologicko - vizuální laťku o ten pověstný milimetřík výše. A přestože například souboj Nea je těžce nezvládnutý ragdollfest, tak na druhé straně honička na dálnici je jednoslovně úchvatná (na scénu agenta přeskakujícího z kapoty na kapotu jen tak nezapomenu). Dějově se bohužel moc odpovědí nedostává, spíše naopak přibývá otázek a hnípavější divák, který v původním filmu hledal novodobou cyberpunkfilozofickou odyseu, začne únavně šlapat vodu. Wachovští moc chtějí vyprávět velký příběh s všemožnými přesahy, ve kterém se divák snadno zamotá a já rozhodně fandím tvůrcům, kteří nevodí zlenivělého človíčka za ručičku, ale tady je přeinterpretováno. Stopáž je navíc přepálená, přímočarost by filmu prospěla (méně pseudohlubokých a nic neřešících proslovů). Osudovost lásky mezi Neem a Trinity by taky mohla být prezentována důvtipněji než tím, že se Carrie Ann vrhne na Keannu jako hladová šelma, kdykoliv se šance naskytne (o šeptání namísto mluvení ani nemluvím). Nebudu rýpavý, protože jsem se u filmu bavil a navíc je tady opět Hugo Weaving, který svou téměř "storoli" vystihne jedním lupnutím krku. Ten chlap je neskutečný a každá jeho hláška je absolutní kybernetické zlo ;-), ALE...70%(27.7.2014)

Ubral by som v tých efektových záležitostiach, pridal na dialógoch a bolo by lepšie. Stále však latka vysoko.(9.3.2018)

Jako nekritický uctívač originálu musím s politováním konstatovat, že dvojka je pro mě zklamáním gigantických rozměrů. Především trpí syndromem nových Starwars - snahou do detailu a didakticky dovysvětlit a ukázat vše, co bylo v jedničce zahaleno tajemstvím. To možná poskytuje fandům dostatek příležitostí k analýze, ale zcela ničí a boří původní mystérium a symboliku, kterou si mohl každý sám nalézat. Já nepotřebuji vědět, jak přesně a do detailu fungují které typy programů a už vůbec nechci vidět Sion a nějaké politické intrikaření radních (připomínající Jedi council). Já chci, aby film pokládal zajímavé otázky a postavy aby se někam vyvíjely. Toho se dočkáme až na konci. Do té doby ale musíme protrpět "děj" připomínající počítačovou adventuru (najdi postavu A, ta tě pošle k B, ta tě pošle k C..) a plný proti jedničce neskutečně didaktických a těžkopádných úvah, které nahlas nemusely být vůbec vyslovovány (vrchol - debata Nea s radním ve strojovně). Celek postrádá spád a vypravěčskou obratností je na míle vzdálen dokonalé kompozici originálu, vzhledem k řídkosti děje by mohla být stopáž poloviční a nemohu se zbavit dojmu zbytečnosti DVOU sequelů (mimo důvodu komerčního, ovšem). A akce? Jistě, skvělá, profesionální práce, ale adrenalin ve mě (způsobem srovnatelným s jedničkou) rozmumpovala jen automobilová honička, zbytek akce je sice esteticky dokonalý, ale jaksi syntetický, umělý, bez dramatického náboje a bez jasného účelu. Ve scéně s agenty Smithy jsem byl znechucen místy strašlivě evidentní "počítačovostí" Nea. Méně je někdy více, ocenil bych raději něco méně "revolučního", co by nepřipomínalo videohru. Tím originál netrpěl. A v bojových scénách mě často šokovala špatná, tupá, nevhodně zvolená hudba. Opravdu cool, nejen vizuálně, ale především emocionálně silné scény, lze počítat na prstech jedné ruky. Jistěže hardcore znalci se budou ohánět tím, jak má každá i zdánlivě zbytečná replika hluboký význam. Ale hodnotíme film, ne seminární práci. Nezáleží jen na obsahu, ale také na jeho podání a to má ke genialitě a lehkosti daleko a ani Revolutions na tom nic nezmění.(22.5.2003)

Ach jaj. Prečo MR nie je o takú polhodinu kratší, pričom by vyhádzali všetky zbytočné scény ako napr. party v Zione a la MTV... Potom by snáď film ako celok nevyzeral tak plytko a rozhodne by pôsobil viac kompaktne. Jednotku čo sa týka originality sa prekonať nepodarilo, ani čo sa týka príbehu ani čo sa týka trikov (hej, zlepšili sa, ale len v rámci 4-ročného odstup), ale to som ani nečakal. V každom prípade druhá polovica filmu začala naberať grády až do extrémne dobrého záveru a tak neostáva nič iné, len sa tešiť na Revolúciu.(27.5.2003)