Thomas Anderson žije dvojím životem, ve dne pracuje v softwarové firmě jako počítačový expert, zároveň je ale obávaný hacker Neo. Spojení s ním naváže Morfeus, pro agenty Matrixu je teroristou, pro hrstku svých stoupenců, s nimiž žije na vesmírné lodi, je zachráncem civilizace. Společně se snaží proti Matrixu, bojovat. Morfeus unese Thomase do své lodi. Je si téměř jistý, že právě on je tím vyvoleným. Implantováním vědomostí do mozku je Thomas připraven projít speciálním výcvikem, aby mohl ovládnout virtuální realitu Matrixu a tím zachránit civilizaci. Na výpravě do Matrixu se ale ocitnou v pasti, kterou pomohl nastražit zrádce v jejich řadách. Morfeus padne do rukou brutálních agentů. Aby nevyzradil agentům důležité kódy, chystá se ho jeden z rebelů odpojit. Neo tomu zabrání a společně s Trinity se vydá zajatého muže zachránit. (TV Nova)

Trailer 2

Recenze (2 160)

Galadriel

"Jedničku" beru jako průkopnické sci-fi se skvělými nápady bratrů Wachowskich - jak co se týče příběhu, tak zpracování. Nelze filmu upřít, že je vizuálně opravdu na výši a originalitu, což se už o zbylých dílech říct nedá. Sice to není jeden z nejlepších filmů všech dob, ale v rámci roku natočení určitě, má své obdivovatele a já jsem taky spokojená. ()

Lima

Výborný film, který spojuje skvěle natočené akční scény se zajímavým a originálním příběhem, plným víceznačných symbolů. Nechal jsem se unášet akčními momenty (i když pravda, že některé kung-fu gesta mi přišly směšné) a zároveň jsem zde nepostrádal emoce a některé dialogové scény byly vynikající (scéna s vědmou nemá chybu). Když jsem šel z kina, chvíli jsem se paranoidně rozhlížel kolem sebe :o)). Doufám, že další díly nebudou jenom trikovou exhibicí, ale budou mít i něco víc, stejně jako "jednička". ()

Gemini

Říct, že je to nejlepší film všech dob je blbost, přece jsme ještě neviděli všechny filmy... což ovšem neznamená, že to není bomba! Jistě, o nějaké hloubce obsahu můžeme polemizovat, a že by Matrix v divákovi vyvolával nějaké emoce...no nevím. Matrix byl co do vizuálních efektů a celkového stylingu film do té doby nevídaný. Alespoň ne v takové míře. Matrix diváka obklopí a zválcuje, a nelze o něm říci, že by to byla bezduchá podívaná, která je jen o efektech. Přišel Matrix Reloaded a svého staršího bratříčka co do vizuální stránky překonal, ale dojmu jaký první Matrix vyvolal už neměl šanci dosáhnout. A o tom přece filmy jsou - o dojmech. A ty přetrvávají. Dokonce bych řekl, že jednička měla lepší atmosféru a bylo v ní víc nezapomenutelných záběrů. Možná proto byl Matrix moje první DVD. Nebo spíš...první až druhé spolu s Devil's Advocate;) ()

Radyo

Každý z mých známých, kdo tenhle film viděl přede mnou, málem učůrkával nadšením. Pak jsem jej viděl já a - nic. Tedy, ne že by snad vůbec nic ve mně tenhle vizuální poklad nezanechal, to bych lhal. Ale prostě to není zase taková superbomba, jak všichni prorokovali. Ale jak už jsem předeslal, po vizuální stránce je to dokonalost sama. K pěti hvězdičkám chybí jen malinký krůček. ()

Matty

Opusť pohodlí svého bytu, chceš-li poznat realitu, následuj králíka bílého, zažiješ něco milého: uvidíš akci, která tě ohromí, uslyšíš věty, které tvou víru podlomí a zjistíš, co každý Deža ví - totiž, co je to déjà vu. 95% Zajímavé komentáře: kiddo, berg.12, Honzzaq, numi, sinp, Aiax, Mr. Lobo, d-fens, Lubakus ()

• Agent Smith (Hugo Weaving) tvrdí, že ľudia nie sú bežnými cicavcami, pretože inštinktívne nevyhľadávajú rovnováhu v rámci ekosystému. V skutočnosti sa žiadny druh "inštinktívne" neusiluje o rovnováhu so životným prostredím. (Raccoon.city)
  • Scéna, kdy Neo (Keanu Reeves) poprvé zkouší přeskočit mrakodrapy, byla inspirována slavnou animovanou postavičkou Wile E. Coyote, který několikrát spadl z útesu, když pronásledoval svou oběť. (fanda124)
  • Každá scéna, která probíhá v Matrixu, je vybarvená do zelena a scény ve skutečném světě mají modrý odstín. Sekvence, v níž Morfeus (Laurence Fishburne) trénuje Nea (Keanu Reeves) je vybarvena do žluta, jelikož se neodehrává ani v jednom ze zmíněných světů. (Duoscop)