Thomas Anderson žije dvojím životem, ve dne pracuje v softwarové firmě jako počítačový expert, zároveň je ale obávaný hacker Neo. Spojení s ním naváže Morfeus, pro agenty Matrixu je teroristou, pro hrstku svých stoupenců, s nimiž žije na vesmírné lodi, je zachráncem civilizace. Společně se snaží proti Matrixu, bojovat. Morfeus unese Thomase do své lodi. Je si téměř jistý, že právě on je tím vyvoleným. Implantováním vědomostí do mozku je Thomas připraven projít speciálním výcvikem, aby mohl ovládnout virtuální realitu Matrixu a tím zachránit civilizaci. Na výpravě do Matrixu se ale ocitnou v pasti, kterou pomohl nastražit zrádce v jejich řadách. Morfeus padne do rukou brutálních agentů. Aby nevyzradil agentům důležité kódy, chystá se ho jeden z rebelů odpojit. Neo tomu zabrání a společně s Trinity se vydá zajatého muže zachránit. (TV Nova)

Trailer 2

Recenze (2 181)

J*A*S*M

Tak konečně mám za sebou celou trilogii. První díl je jednoznačně nejpřímočařejší a nejkomornější a obstojí jak samostatně, tak i jako úvod celé ságy. Úžasný nápad, geniálně formálně provedené a s filosofickou hloubkou (Rád bych si někde přečetl filosofickou reflexi Matrixovského universa, mohlo by to být zajímavé počtení. V těch filmech se řeší snad všechno, od noetických otázek o možnostech a způsobech lidského poznání, přes vytvoření vlastního ontologického systému, po problémy kauzality a otázku volby). Každopádně první Matrix je zlomový a hrozně důležitý film, kterému přiznávám velký význam. A kdybych měl fetiš na ty "pěkné" oblečky, co postavy ve filmu nosí, byl by možná i mojí srdcovkou. ()

Lima

Výborný film, který spojuje skvěle natočené akční scény se zajímavým a originálním příběhem, plným víceznačných symbolů. Nechal jsem se unášet akčními momenty (i když pravda, že některé kung-fu gesta mi přišly směšné) a zároveň jsem zde nepostrádal emoce a některé dialogové scény byly vynikající (scéna s vědmou nemá chybu). Když jsem šel z kina, chvíli jsem se paranoidně rozhlížel kolem sebe :o)). Doufám, že další díly nebudou jenom trikovou exhibicí, ale budou mít i něco víc, stejně jako "jednička". ()

Matty

Opusť pohodlí svého bytu, chceš-li poznat realitu, následuj králíka bílého, zažiješ něco milého: uvidíš akci, která tě ohromí, uslyšíš věty, které tvou víru podlomí a zjistíš, co každý Deža ví - totiž, co je to déjà vu. 95% Zajímavé komentáře: kiddo, berg.12, Honzzaq, numi, sinp, Aiax, Mr. Lobo, d-fens, Lubakus ()

Galadriel

"Jedničku" beru jako průkopnické sci-fi se skvělými nápady bratrů Wachowskich - jak co se týče příběhu, tak zpracování. Nelze filmu upřít, že je vizuálně opravdu na výši a originalitu, což se už o zbylých dílech říct nedá. Sice to není jeden z nejlepších filmů všech dob, ale v rámci roku natočení určitě, má své obdivovatele a já jsem taky spokojená. ()

Gemini

Říct, že je to nejlepší film všech dob je blbost, přece jsme ještě neviděli všechny filmy... což ovšem neznamená, že to není bomba! Jistě, o nějaké hloubce obsahu můžeme polemizovat, a že by Matrix v divákovi vyvolával nějaké emoce...no nevím. Matrix byl co do vizuálních efektů a celkového stylingu film do té doby nevídaný. Alespoň ne v takové míře. Matrix diváka obklopí a zválcuje, a nelze o něm říci, že by to byla bezduchá podívaná, která je jen o efektech. Přišel Matrix Reloaded a svého staršího bratříčka co do vizuální stránky překonal, ale dojmu jaký první Matrix vyvolal už neměl šanci dosáhnout. A o tom přece filmy jsou - o dojmech. A ty přetrvávají. Dokonce bych řekl, že jednička měla lepší atmosféru a bylo v ní víc nezapomenutelných záběrů. Možná proto byl Matrix moje první DVD. Nebo spíš...první až druhé spolu s Devil's Advocate;) ()

• Presné označenie zbrane používanej agentmi je Magnum Research / Israeli Military Industries Desert Eagle .50 AE. (WalterIK7)
  • Počiatočná akčná scéna si vyžiadala 6 mesiacov tréningu a 4 dni na natočenie. (Zdroj ČSFD)
  • Jediný případ, kdy se ve scénách z reálného světa objeví zelená barva (do které jsou zabarvené všechny scény z Matrixu) je na obrazovkách, kde běží kód Matrixu. (vojtaruzek)