Neuvěřitelná dobrodružství Italů v Rusku

Neveroyatnye priklyucheniya italyantsev v Rossii

Невероятные приключения итальянцев в России

Něvěrojatnyje priključenija italjancjev v Rossii

• Itálie

Una matta, matta, matta corsa in Russia

• angličtina

Unbelievable Adventures of Italians in Russia

• Československo

Neuveriteľné dobrodružstvá Talianov v Rusku

Komedie / Dobrodružný

Sovětský svaz / Itálie, 1973, 104 min

Jojo, kde jsou ty časy, kdy jsem z nedostatků jiných komedií šel na toto do kina tuším i třikrát. Tehdy velmi dobrá zábava posvěcená komančema, v dnešní době už jen vyčpělé a mdlé. Samozřejmě že jde také o ukázku tehdejšího SSSR a toho co oni mají a my ne. Jak prošla cenzurou „odvážná“ scéna v koupelně, to tedy věru nevím. Ale pamatuji si, jak jsme s jako kluci na ni těšili. Celkově jde tedy o kvalitní film a humor na velmi dobré úrovni. Když se přihlédne k zemi a době vzniku. 201311019640/9808(31.1.2014)

• Oskar

Jak vidno, ozvuky komedie To je ale bláznivej svět! zarezonovaly až v Sovětském svazu. Skupinka rozjívených Italů tam vyrazí soupeřit o poklad, "zakopaný pod lvem" (neušetří ani pomník Lva Nikolajeviče Tolstého). Ten film je dokonale pitomý, ale na svou dobu a původ tak nebývale akční, že za vidění stojí. Například scénu, kde hrdinové prchají před živým lvem v přestrojení za obří matrjošky, neuvidíte ani v bondovce! ;-) Škoda, že natáčení v totalitním prostoru muselo být vykoupeno přítomností otravného Rusa, který co chvíli káže o krásách své vlasti (zjevná snaha posílit turistický ruch) a záhy vyjde najevo, že je estébák a že je na to hrdý. V televizi už ten film asi nikdy nikdo neuvidí.. 40%(6.8.2008)

• Marek1991

Absurdná a bláznivá komédia. Prvá hodina je celkom zábavná a toľko vtipných absurdít som nevidel snáď od filmov s účtovníkom Fantozzim. Zvyšok už však vtipný nie je. Je tam veľa predvídateľných heftov, ako keď chlapík preskočí dvíhajúci sa most, bombou v kufríku vyhodia do vzduchu dom, ktorý chcú miestni práve zbúrať, či keď na seba narazia kopajúce hlavné postavy pod klietkou s levom. Občas sa mi nepáčili tie nakreslené pozadia, či to, že chlapík sprievodca, pri každej možnej príležitosti popisoval, čo práve vidíme. Tie rýchle rozhovory, to tempo, to mi bolo jasné ešte pred začiatkom filmu, keď som vedel, že sa jedná o komédiu s Talianmi v spojení so Sovietskym filmom. Najviac sa mi páčila naháňačka s Ladami, či absurdné hasičské auto, keď vrazilo do domu a druhým oknom vysunulo ženu vo vani alebo výbuch benzínovej pumpy pomocou raketovej cigary. Avšak dialógy mali veľa klišé a napríklad niečo bolo aj trápne, hlavne láska, ktorá vznikla medzi postavami odrazu a ich následné dialógy, ako keby sa poznali roky: "Oľga, počkaj, milujem ťa. Nie Andrej, medzi nami je koniec." Takisto sa mi nepáčil ten pomaly všehoschopný lev, ktorý naháňal iba tých, čo mali poklad a dokázal sa vyštverať aj z diery, či na dopravný prostriedok alebo ten natvrdo spravený šťastný koniec, čo sa týka podielu z pokladu a romantickej lásky. Niečo bolo naozaj vtipné, ale asi sa zo mňa stáva imúnny človek voči tomuto humoru z komunistických čias. Prvá hodina bola u mňa na niečo medzi 3 a 4 hviezdičkami a zbytok času na na 1 hviezdičku, takže celkovo sú to u mňa lepšie dve hviezdičky.(23.5.2012)

• dopitak

Málokterý film mě tak rozčiloval, jako tahle nebetyčná blbost, která asi nepotřebovala scénář, natáčelo se podle toho, co je zrovna napadlo a je to sakra poznat. I na kategorii "bláznivá komedie" musí film něco splňovat! Hrůza, i navzdory starému původnímu dabingu Barrandova, proti kterému musí být debilní nová verze Řitky s Juřičkou a Teršem čínským mučením sovětského stupně.(21.1.2013)

Bylo by vhodné předeslat, že vzhledem ke svému věku jsem už neměl moc šancí viděl film v dětství, tudíž mnou nejímá nostalgie, a nedostavuje se ten efekt odstupu času. A jelikož nejsem vyznavačem humoru ala Fantozzi, a humor ruský mě nechává zcela chladným, přistupoval jsem k filmu s nedůvěrou. Byl jsem ale docela mile překvapen. V zásadě všechna sranda je založena na řemeslně dobře provedených akcích (přistání na dálnici, honička hasičáku s žigulem, nebo nahánění se lvem v Petrohradě), u kterých navíc ve většině figuruje žigulík, a které mají nádech němých grotesek. Mohly by být doslova, jelikož český dabing je tentokrát nemastný, neslaný. Film má spád, jelikož se jedná o jednu permanentní honičku, bez nějakých hluchých a úchylných míst. V porovnání s moderními crazy komediemi, které většinou řadím k odpadu, hodnotím výš. Jednu hvězdu navíc za skvělou sekvenci vybuchující benzínky.(20.8.2017)

• - Sovětská strana poskytla na kaskadérské záběry celkem šest žigulíků, se kterými Italové jen tak tak vystačili. Každý vůz musela sovětská strana pečlivě evidovat, protože štáb nechtěl věřit, že spotřeba vozů je tak velká. Dokonce podezírali italské kolegy, že některé vozy zpronevěřili a za jejich zády prodali. Až do té doby se v sovětských filmech rozbilo méně vozů, než dokázali italští kaskadéři v tomto jednom konkrétním. (Robbi)

• - Jeden z podnětů ke vzniku filmu bylo dostavění továrny v Toljati a produkce nového vozu VAZ 2103, na který byli sověti náležitě hrdí a film měl částečně sloužit i jako reklama. Přizvaní Italové, zvyklí ve svých filmech na kaskadérské kousky, však zbrusu nová auta v honičkách totálně roztřískali a sovětské propagandistické oddělení z toho bylo dost v šoku. (Stejšn)

• - Italové ze Sovětského svazu odlétají letounem Iljušin Il-62M. (Robbi)