Film pojednáva o juhoslovanskej basketbalovej reprezentácii, ktorá si v roku 1970 vybojovala na domácom šampionáte prvú zlatú medailu z majstrovstiev sveta. Dej prechádza cez tvorbu tímu, osobné peripetie hráčov, vzťahy s domácimi a zahraničnými funkcionármi až po víťazný zápas. Je venovaný členom tejto generácie, ktorá prinášala z takmer každého šampionátu nejakú medailu. (Marek1991)

Marek1991

Z môjho pohľadu trocha kopírovačka dvoch dielov Montevideo, Bog te video! a Montevideo, vidimo se!. Tiež podľa mňa menej humoru, je to skôr vážne a to už mi veľmi nesedelo, lebo je tu šport, je tu diplomacia, nejaké tie osobné príbehy, ale musím sa priznať, že som od toho po tamtých filmoch a potom, čo som videl upútavku čakal viac. Obrazovo je to krásne, herecky tiež nemám veľmi výhrady, aj keď som čakal silnejšie príbehy, či postavy vo filme. Je to iné, je jasné, že už to nemohlo byť rovnaké, ale toto neohúrilo, aj keď medzi mnohými filmami to je svieže. Možno to dokonca preháňam, lebo srbské veci mi často sedia. ()

• Kompletný tím Juhoslávie v roku 1970 spomedzi 13 tímov tvorili tieto mená: Krešimir Ćosić, Ivo Daneu, Petar Skansi, Nikola Plećaš, Vinko Jelovac, Aljoša Žorga, Rato Tvrdić, Damir Šolman, Ljubodrag Simonović, Trajko Rajković, Dragutin Čermak, Dragan Kapičić a tréner Ranko Žeravica. (Marek1991)
  • Juhoslovanská basketbalová reprezentácia získala od roku 1961, do rozpadu Juhoslávie v roku 1991, spolu 26 medailí z olympiád či európskych a svetových šampionátov. (Marek1991)