poster

Devět dní jednoho roku

 • Sovětský svaz

  9 dněj odnogo goda

 • Sovětský svaz

  Děvjať dněj odnogo goda

  (Sovětský svaz)
 • Sovětský svaz

  Devyat dney odnogo goda

  (Sovětský svaz)
 • Sovětský svaz

  Девять дней одного года

  (Sovětský svaz)
 • slovenský

  Deväť dní jedného roku

 • anglický

  Nine Days of One Year

Drama

Sovětský svaz, 1961, 105 min

 • Douglas
  ****

  Film zpracovávající postupně se proměňující životy skupiny jaderných fyziků během jednoho roku, přičemž vybírá devět důležitých i méně důležitých dní, jejichž prostřednictvím problémy hrdinů přiblíží. Film osciluje mezi několika rovinami, což nejlépe dokumentuje proměňující se perspektiva narace, rétorika filmu i prostředí Odstup vševědoucího vypravěče v případě scén v elektrárně střídají lkavé monology ženské hrdinky nebo výmluvné pasáže zachycující hrdinu Ježka, o němž jako diváci víme více než všechny postavy kolem, což dodává filmu určité napětí. Modifikující se rétorikou mám na mysli střídání se částí ideologických (např. filozofické debaty po kavárnách), dramatických/intimních (osobní problémy postav, emocionální vyprázdnění manželství, Ježkovo zdraví) a profesionálních (např. ne/úspěchy v továrně).(12.6.2006)

 • Kkahunaa
  ***

  Vyprávění tohoto filmu je zasazeno do devíti dní, které mapují život jaderných fyziků. Během experimentování se zachycením neutronů však dojde k enormnímu ozáření radiací jednoho z nich – jedna z hlavních postav Dmitri (Aleksey Batalov). Ten se však nevzdává. Jeho objevitelská touha může být silnější než radiační vlny. Snímek je pozorohudně technicky natočen. Kamera je neustále v pohybu (různé švenky, nájezdy, snímání z jeřábu) a společně s tísnivou hudbou a výtvarnou stylizací (nemocnicem bunkr) dotvářejí hutnou atmosféru balancující na pomezí strachu z “konečna” a touhy objevovat.(14.10.2015)

 • Davered
  *****

  Originální filmové pojetí času (potažmo narativních technik s ním spojených), působivé panoramatické záběry výzkumného střediska a filozofický spor dvou fyziků-cynika a exemplárního proletáře-to jsou pravděpodobně nejpádnější důvody pro reputaci údajně "nejlepšího ruského filmu šedesátých let(před Andrejem Rublevem!)".Štěstí, láska, prosperita-no prostě komunismus!(20.1.2006)

 • nascendi
  **

  Na ruské filmy z tej doby nefunguje ani nostalgia. Prácne som vo filme hľadal, čo z neho má aj po polstoročí nejakú hodnotu. Našiel som niekoľko nevšedných záberov kamery, zaujímavú postavu otca hlavného hrdinu a hľadanie bolo na konci. A ako bonus som dostal ruštinu, s ktorou teraz prichádzam do kontaktu iba sporadicky.(9.8.2010)

 • Houdini

  Křišťálový glóbus(15.5.2007)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace