Červená kalina

Kalina krasnaja

• slovenský

Červená kalina

Sovětský svaz, 1973, 105 min

(SSSR) Červená kalina je sovětským symbolem hříchu, a tak nepřekvapí, že ji ve stejnojmeném filmu renesančního umělce (režiséra, scenáristy, herce, spisovatele) Vasilije Šukšina nosí hlavní protagonista, který přichází po propuštění z vězení do vesnice za ženou, s kterou si během svého pobytu za mřížemi dopisoval. Nepřekvapuje mě, že sovětský lid údajně zaplavil Šukšinův hrob kyticemi, když ve svých dvou posledních autorských počinech (TŘESKY PLESKY, ČERVENÁ KALINA) byla postava, kterou ztvárňoval, tak silně napojena na jeho životní příběh. Nemám ale za to, že by si jeho poslední opus magnum zasloužil tak nekritické přijetí, protože téma důstojnosti člověka byl lépe rozpracováno v jeho předchozí "vlakové" dramedii, která na sebe neměla potřebu strhávat pozornost užitými stylistickými postupy (záběrování odpovídající vztahům mezi postavami, hudba glosující dění), přestože i ty byly neméně důmyslné. Navíc se zde potvrzuje častá výtka spojovaná se Šukšinovým dílem, a to idealizace venkova na úkor města, jelikož se muž-recidivista ocitá v prostředí, které je na rozdíl od něj nezkažené. To dle mého nejde dost dobře napsat o jeho zlomovém díle TŘESKY PLESKY (zlomovém, protože bylo první v jeho filmografii, kde obsadil sebe i svou ženu, ale také děti), kde se otevřeně kritizoval nedostatek možného vyžití (absence kina) i základních věcí (škola, jídlo) na venkově. Na ČERVENOU KALINU tak dle mého sedí spíše sebereflexivní věta, která zazněla již v TŘESKY PLESKY: "Dal jste měšťákům za vyučenou, ale nebylo v tom vesnické furianství?"(30.1.2011)

Réžia slovenského znenia (ČST Bratislava) = OĽGA RÚFUSOVÁ (17.9.2012)(17.9.2012)

• PanCitron

Musím se přiznat, že mé první setkání s Šukšinem se tedy moc nepovedlo. Celý film mi přišel spíš jako shluk scén, které ještě k tomu působily často dost do ztracena. Zároveň vše bylo umocněno opravdu otravnou kamerou. Pro někoho to jistojistě bude kult, pro mě to bylo spíše utrpení.(21.12.2015)

В конце фильма не жди американского хэппи - энд.(27.5.2011)

Zajímavý sovětský film, který vykresluje nevýchodnost situace propuštěného trestance, který chce získat srdce vysněné ženy.(19.2.2007)

tak tento šukšinův film mi naprosto vyrazil dech, celou dobu se smějete komickým situacím, i když při hlubším zamyšlení toho tak polovina k smíchu vůbec není. celou dobu čekáte a přejete si, že ten recidivista musí nějak prozřít, a když se mu to nakonec podaří a má našlápnuto k slibné kariéře stachanovce, jeho staří kamarádi to nějak nedkokážou pochopit.(30.3.2006)

Není mnoho filmů, které by mě tak hluboce zasáhly. Červená kalina fascinuje svojí neokázalostí, hlubokým citovým nábojem. Nikde ani stopa po předstírání a filmové falši. Výtečný scénář, jakoby nahodilá, neučesaná kamera, Šukšin v hlavní roli a jeho životní partnerka v roli partnerky filmové, jímavá hudba, to vše činí z Čevené kaliny jedno z nejkrásnějších děl celé filmové historie.(9.11.2006)

• caladhiele

Film mě naprosto neoslovil. Těžko říct, jestli to bylo přílíš nataženým zpracováním povídky, rušivou kamerou (proč ty neustálé zoomy?) nebo jestli mi nesedl hlavní hrdina. Jakoby mi film protékal mezi prsty, a ne a ne ho zachytit.(21.12.2015)

• babka

Uvedeno ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1976/1977.(1.6.2014)