Pohádka o putování

Rozprávka o putovaní

The Story of the Voyages

Pohádka / Dobrodružný

Sovětský svaz / Československo / Rumunsko, 1982, 100 min

Coby dítě jsem z této pohádky byl úplně mimo. Je tu působivě natočený morová epidemie. V závěru je je úžasná scéna, kdy člověk přitahující zlato touto schopností zničí nepřátelský hrad. S moc krásnou hudbou.(13.7.2003)

Jé, konečně vím, jak se tenhle film jmenuje. Viděl jsem to jenom jednou asi tak v osmi letech a byl jsem z toho úplně vedle. Scéna s morovou babou je neskutečně strašidelná. A závěr zase je úžasně dojemný. Kéž by takovéhle filmy zase začali dávat. Update: Po hrozně dlouhé době jsem film viděl znovu a znovu jsem ocenil tu fůru myšlenek, narážek, o daru, který je prokletím, o nebezpečí ráje, který je vlastně pastí, o odvaze a touze vytrvat (u Marty nepolevující odhodlání najít svého bratra, u Orlanda vůle dotáhnout své nápady do konce a chránit ty, kteří to potřebují), to vše v jedinečné ponuré atmosféře středověkého světa, výtvarně nádherně zpracovaného. P. S. Proč filmaři nejsou schopní pochopit, že dítě není blbec a nemusí ho zásobovat rozjuchanými vyprávěnkami, kde se tupě zpívá, padá na hlavu a nesrozumitelně brebentí...(9.12.2007)

Pohádka o putování nikdy nepatřila ke stálicím vysílání českých televizních stanic, dokonce ani v 80. letech, kdy mohli tvůrci programu ocenit pohádku jako výsledek československo - sovětské spolupráce. Svým temným pojetím navazuje na práce Hanse Christiana Andersena a připomíná, že pohádky kdysi hrály úlohu, kterou dnes má žánr fantasy - byly to dobrodružné a mravoučné příběhy určené často dospělému publiku. Nejen u nás, ale ani za hranicemi nebývá zvykem ukazovat v pohádkách utrpení a umírání - notabene jednoho z hlavních hrdinů. Scény morové epidemie vyvolávají u dospělého tíseň a dítě je může vnímat jako nefalšovaný horor. Snahu režiséra Mitty o filozofický přesah taky každý neocení. Na jednu stranu je nutné uznat, že snímek vyčnívá svou originalitou a vymezuje se vůči přesládlému disneyovskému světu, na druhou stranu ho těžce sráží přehnaná ruská lyričnost a emoční výlevy hlavní hrdinky, které působí rušivě. Film je zároveň podivně nedotažený: z chlapce se během putování stane dospělý muž, zatímco jeho sestra prochází příběhem, aniž by ji zub času jakkoli poznamenal... Celkový dojem: 55 %.(15.1.2014)

Pohádka, která nepředpokládá, že je divák - dítě naprosto retardovaný idiot. Zápletka se ztrátou sourozence, přes svou tragičnost, měla humorný rozměr, ten Děda Mráz, který vyskočil z krbu, byl opravdu nečekaný. Velká, hluboká a přesto humor nepostrádající poklona mistru Leonardovi v postavě Orlanda je něco, co člověk musí ocenit v každém věku. Jako dítě ty nápady a schopnost zásadní objevy podat srozumitelně, jako dospělý i tu nenásilnou formu učení. Ano, morová bába a drak byli děsiví. Není toho v životě dost děsivého? Mají se dětem ukazovat v pohádkách jenom chichotající se víly, čarodějnice buď hodné nebo neschopné a roztržití čerti? Navíc, pohádka není svým původem dětský žánr. A děti jsou malí lidé, být dítě neznamená být naprostý blbec. Poselství příběhů člověk, i malý člověk, intuitivně chápe, i když to nedokáže přetlumočit do slov. Pokud tedy se k němu soustavně jako k blbci nepřistupuje a jakákoliv intuice se v robátku neubije. Potom ovšem pozdě plakat, když dítka ten neskutečně dojemný a symbolický závěr nepochopí.(7.8.2011)

Kéž by všechny pohádky měly takový náboj a myšlenku jako tato.(31.1.2016)

Temně laděný příběh s krásnou hudbou Alfreda Šnitkeho a hudba je to opravdu skvostná. …Putování má sice v názvu „pohádka“, ale klasickou pohádkou se nazvat nedá. A protože jsou pohádky mezinárodní, lze poznat jisté znaky H. CH. Andersena i styl Jakubiskova a Herzova nekonvenční pojetí. Ovšem realizované sovětským režisérem Aleksandrem Mittou, který …putování vtiskl tradiční ruskou poetiku. A i když trikově možná neodpovídá době vzniku, tak drak stále vyvolává hrůzu a paní Mor děsí i dnes. Orlando si jako zneuznaný filosof a obstojný konkurent Leonarda da Vinciho sympatie zaslouží a křehká Marta udivuje svým odhodláním… i nalezený May nakonec dospěje. A proto znovu a znovu zatoužím letět na křídlech fantazie.(8.9.2011)

Veľmi dospelá a vážna "rozprávka", ktorá miesi fantastické motívy s krutou alegóriou, historickými motívmi a bezútešným fatalizmom s len minimálnou nádejou na zlepšenie. O to zaujímavejšou vnútornou premenou prechádzajú charaktery postáv s výnimkou Taťjany, ktorá zrejme zjedla jablko večnej mladosti. Chybička se vloudila... :-) Ale dynamický neustávajúci dej, zaujímavá vizuálna stránka a nejedna sugestívna scéna s mohutným duševným účinkom tých pár nelogizmov poľahky zatieni. Odporúčam však púšťať až deťom od 12 rokov vyššie. Tak či onak, lepšiu ruskú rozprávku som zatiaľ nevidel. 90%(3.12.2014)

Spíš Horor o putování. FIlm stejně deprsivní, temný a kvalitní jako Herzovo Deváté srdce či Panna a netvor, má trošku poetiky i z Jakubiskovy perinbaby a Pehavého Maxe. Rozhodně stojí za vidění i dnes (psáno 2010).(4.8.2010)

Pohádka? Vidět toto v dětství, měl bych z toho nejspíše těžké trauma. Velmi temné, ale i velkolepé, až epické.(3.8.2015)

Môj najväčší filmový zážitok z detstva. V telke to vtedy dávali možno tak 2-3 roky po vydaní a ja som pri nej ani nedýchal. Morová nákaza ma potom strašila ešte mesiac. Pravdepodobne aj tento film sa pričinil o to, že vo mne začala tlieť iskrička záujmu o drámu, horor, históriu a neskôr aj fantasy. Z každého je tu kúsok. Opätovne som sa k filmu dostal po takmer tridsiatich rokoch a aj keď na mňa už taký účinok nemal, stále ma dokázal zabaviť a udržať si vynikajúci filmový dojem.(13.5.2014)

Obrovská škoda, že jsem tenhle kousek neviděl ještě jako malý, myslím, že bych na něj jen tak nezapomněl... Ne, že bych na něj zapomněl teď, přece jenom je snímek neuvěřitelně působivý, se skvělou hudbou, chvílemi lehce hororovou atmosférou a neuvěřitelně odhodlanou hlavní hrdinkou, ale přece jenom jako na pětiletého, by na mě snímek zapůsobil ještě víc...(3.11.2012)

Bez tohoto filmu se snad žádný milovník hororů neobejde. Sice se mi líbí jen 6 scén, ale v jiných filmech třeba jen jedna či dvě, takže 6 je dobrý výkon. A díky osudu za ně.(4.6.2011)

Tradičně výtvarně velmi dobře zvládnutá ruská pohádka, též dobrá hudba. Zvláště působivé je znázornění morové epidemie. Ale Dunského a Fridův scénář a idea jsou naopak velmi slabé. Proto si také nikdo z dětství nepamatuje, o čem to vlastně je (viz komentář Madaxe).(4.1.2009)

Možná křivdím srovnatelnému Rážovu "Poslední propadne peklu", kterému jsem dal o hvězdičku míň, ač v některých ohledech jde o lepší film, ale tady je přinejmenším lépe vybalancováno pro děti - ne tak docela pro děti - pro dospělé a vůbec celý tvar je konzistentnější. Orlandův sovětský rádobyfilosofický vědecký materialismus mi dost lezl na nervy, ale oni tu velkolepou pozemskou všelidskost Rusáci prostě umějí a koho finální scéna nechytne za srdce, ten ho nemá, přestože jde jenom o konstrukci letadla (prostě Rusáci). Zkažený bráška je krásný jak Caligula a postava Marty je nádherná od začátku do konce. I dnes mimořádně aktuální (a divím se, že tehdy nezakázaná) je "těžba ohně" z útrob draka - země.(28.5.2018)

Pohádka s obrovksým emocionálním nábojem.(18.8.2007)

Viděl jsem to jako dítě. Líbilo se mi to, ale konktétně si vybavuju jenom morovou epidemii, která mou dětskou dušičku vyděsila k smrti.(4.9.2007)

Tohle je pohádka, jak má být . Žádná selanka z cukrové vaty, ale drsný horor bez jednoznačného potrestání zla a odměnění dobra. Přes lehkou naději v závěru si dívka zároveň bolestně uvědomí, že během putování ztratila mnohem víc, než na konci pouti našla. ___ Pohádky vždy bývaly temný sen o našich utajených touhách a všudypřítomném zlu. A tahle je jedna z nejlepších, které to dokázaly i na filmovém plátně. A po několika ukázkách z youtube dodnes ---- bez ohledu na chatrné triky ---- mrazí hereckými výkony, líbezně smutnou hudbou a příběhem.___OBSAHUJE KOUSEK DĚJE. Scénu, kdy Orlando začne vesele tančit v lese, aby uklidnil divku poté, co unikli z morem zasaženého města a uprostřed legračního tance a smichu padne umírající k zemi - tak to je dodnes pro mě jedna z nejsilnějších filmových scén. Oddaná láska mezi ním a dívkou je o to drásavější, že je nenaplněná a vlastně i nenaplnitelná. Jediné, co je jim /ne/přáno je, když si dívka v lese lehne na místo vypálené po jeho těle. Už není kam snad výš nebo hlouběji jít. v lásce, která nedostala šanci na projevení se. ____A pro toho, kdo se nebojí ruštiny, je tu: http://victu.clan.su/news/2009-03-28-6424(17.7.2011)

Pohádka, ale spíše pro dospělejší děti, třeba tak cca nad 12 let. Ti menší by mohli utrpět trvalý psychický šok.(3.2.2014)

• honajz

Takhle nějak si představuji film, natočený chovanci Bohnic, pokud by jim rozdali kamery, barvičky, rekvizity a kulisy. (Mimochodem, PROČ toho kluka vlastně unesli? A jak to, že ona nezestárla, a on jo? A tak...)(31.3.2012)

Jeden zo skvostov Moskvafilmu, ktorý sa hravo vyrovná známejším kúskom (Mrazik, Sadko, Vyi)... Keby som tento film videl v detstve a nie včera, určite by ma natrvalo poznačil. Žánrové zaradenie rozprávka vnímam len ako orientačné, pretože obsahuje prvky viacerých žánrov. Je to taká rozprávka pre deti bez rozdielu veku. Ale pre tých najmenších nie je práve najvhodnejšia, pretože obsahuje scény prekvapivo mrazivej hrôzy, za ktoré by sa dnes nemusel hanbiť ani renomovaný režisér hororov.(28.7.2010)

Vim ze jsem se hodne bal kdyz jsem to jako maly videl :-)(3.12.2009)

Děsivý a krutý, ale také dojemný a krásný pohádkový příběh, vystupující z hloubky mých dětských vzpomínek stejně, jako zlato ze země v této úžasné koprodukci. Další vzácný objev něčeho pěkného, co bylo dlouho téměř na hraně zapomnění. Už první chvilky, kdy oklamaní hladoví sirotci čekají s otevřenými ústy na koláček jsou předzvěstí smutného, ale výjimečného filmu.(2.6.2014)

• Alementina

Moje nocni mura detskych let. Bylo to tak sugestivni, ze jsem se toho jeste par let nemohla zbavit ve snech a to skutecne nepovazuju za dobre pro deti. Bylo mi 5, kdyz jsem to videla. Pak jsem o dost let pozdeji hledala, jak se ta ma nocni mura vlastne jmenovala, protoze to rozhodne nebyla popularni pohadka. Ale jednou treba najdu odvahu to shlednout znovu :)(15.3.2009)

Další z nádherných ruských pohádek -i když je dost hororová :-) Malým dětem bych to určitě nepouštěla :-))(23.2.2009)

Jsem ráda, že jako svůj 1100. jubilejní film jsem ohodnotila právě tenhle. Svůj první vánoční dárek roku 2014, protože jsem se po mnoha a mnoha letech konečně dozvěděla z magazínu mf-dnes název horečně hledaného filmu. Jestli bych se na to nechala podívat své děti, nevím, ale vzhledem k tomu, že každé dítě má být připraveno na to, že život není procházka růžovým sadem, tak asi ano. Neboť tahle pohádka, která je vlastně takovou alegorií života, je o tom rychle přesvědčí. Překonáš jednu překážku, aby se ti do cesty postavila jiná, ještě mnohem horší než předchozí, unikneš smrti ohněm a na moři, abys vzápětí mohl zemřít hladem a když unikneš z vysoké věže, čeká tě ještě něco mnohem horšího - morová epidemie... A když unikneš i té, zjistíš, že to všechno jsi vlastně podstoupil úplně zbytečně nebo aspoň téměř zbytečně... Nevím, proč jsem si před léty zafixovala, že ty křídla v závěru znovu použili. Když jsem večer zavřela oči viděla jsem babu morovou a opět jsem se ujistila, že od Dědy Mráze nelze nikdy čekat nic dobrého. Jinak skvěle depresivní podobenství, které jsem záměrně nesledovala potmě. ;-)(6.1.2015)

Skvělá hororová pohádka, kterou jsem viděl asi 3 krát před 20 lety a byl jsem z ní hodně na větvi. I po tolika letech stále působí jako úžasná nenudící podívaná, s tenkrát ještě hodně dobrým českým dabingem. Orlando, namluvený Mirkem Moravcem, je prostě nezapomenutelný, stejně tak jako zpropadený vrah a lupič propůjčený hlasem Jiřího Holého. SPOILER!!! Scéna, která se mi navždy vryla do paměti, když Orlando umírá a přicházejí k němu lidé zabalení v různých kožešinách s velkými hrably v rukou a upalují ho, je prostě nezapomenutelná. Orlando je vůbec asi nejlepší postava ve filmu a jeho přirovnání lidského těla k Zeměkouli je prostě úžasný! A ten konec, to je nádhera sama o sobě! Kult kultů!!!(11.2.2011)

Rozprávka, ktorá rozhodne nieje pre deti a ja som to vtedy ako decko, pred mnohými rokmi, po prvom zhliadnutí, hneď pochopil. Temné a desivé. Kultová pecka, prosím vydať na DVD.(25.4.2011)

Skutečně zdařilý pohádkový příběh, odehrávající se většinou v temných středověkých kulisách, o síle odvahy, přátelství a nezlomné vytrvalosti dívky Marty na dramatické cestě za nalezením bratříčka. Skvělá výprava, hudba a tradiční ruská poetika dělají z Pohádky o putování nevšední a nádhernou podívanou. Natáčelo se zčásti i v Čechách: ke konci filmu, když Marta nalezne již dospělého Maye, jehož sídlem je východočeský hrad Kost. Dále "letecký pohled" na Český ráj a jeho dominantu - Trosky.(6.3.2012)

Musím říci, že sovětská pohádka o putování se mi velice líbila. Atmosférou, příběhem, prostě vším. Temnější ladění jí též velice sedlo a vesnice, která je vybudována na hřbetu obřího draka a domy si staví z dračích šupin je nápad, který je, jak originální, tak drakově boží. 75%(8.1.2014)

Cpát nám tohle do hlavy každý rok, tak bych k tomu možná měl nějaký silnější vztah. Jenže ono ne a tak jsem to viděl poprvé. Začátek byl teda pěkně drsný a docela mě namlsal. Jenže samotné putování je takové, takové místy hloupé, divné a někdy nezajímavé. Ke konci už jsem docela klimbal, ale mor a "hrátky" se zlatem asi jentak nezapomenu. Co bylo na filmu ale nejlepší je tu vícekrát zmiňovaná hudba. Ta byla hodně odvážná a jen ta tvořila atmosféru některých scén.(11.11.2014)

Hezka vypravna pohadka s dobrym pribehem, strasidelnou atmosferou a vybornou hudbou. Myslim, ze v tomto pripade je trochu skoda, ze se na tuto koprodukcni pohadku skoro zapomnelo...(20.11.2016)

• dr.fish

No já nevím....všechny aspekty kvalitního putování-movie to má, potkáváme zajímavé lidi, bojujeme proti zlu a je tam spousta podobenství, která mohou znamenat cokoliv. To vše je v pořádku. V nepořádku je to, že hlavní hrdinka pořád hystericky ječí a vyvolává tím u mne podobné záchvaty. Možná to je chyba českého dabingu, nevím. Celé mi to ta holka zkazila. Nepochybně silné momenty střídají momenty zcela banální, jakoby film byl točen v šedesátých a ne osmdesátých letech. Pro mě je tato pohádka lehounce pod hranicí sledovatelnosti. 45%(18.1.2015)

Hodně, hooodně, hooooodně, hooooooodně divná pohádka. Zvláštní hudba tam hrála, poděkud podivně se tam chovaly postavy, nemám z ní ale moc špatný pocit, protože přináší i mnohá moudra a ponaučení. Vidět ji jako dítě, asi tři dny nespím.(2.1.2012)

Když jsem byl malej, tak jsem tenhle ruskej nářez určitě neviděl, protože jsem si jistej, že bych na něj do smrti nezapomněl. Působivá, ponurá pohádka se zajímavými postavami, drsnou atmosférou a perfektním koncem. Pro děti ale...nevim nevim :)(18.3.2011)

Tohle má k pohádce daleko. Kromě draka/nedraka a Májovy schopnosti vycítit (a později přitáhnout) zlato zde není prakticky nic "nadpřirozeného". A i tenhle "čuch na prachy" lze považovat za jistou parafrázi. O to víc nutno zdůraznit žánry takříkajíc v druhém sledu: sociální drama, historická freska, postapo survival, psychologické podobenství. Vše s hmatatelným ruským rukopisem. Hloubku bezradnosti a beznaděje ze ztráty smyslu života po shledání sourozenců dokáže svou působivostí přebít jen morová epidemie. Hutné, působivé, strašidelné... Ke komentáři gudaulina nutno podotknout, že i Marta zestárne, jen to na ní není tak patrné.(26.10.2017)

Tato pohádka byla pro mě dlouhou dobu velkou neznámou - pamatoval jsem si jen útržky z dětství, ale nemohl jsem dlouho vypátrat co to bylo za pohádku. Po dlouhých letech jsem zjistil, že je to právě tato pohádka a měl jsem možnost ji opět shlédnout. Většina takových nostalgických znovushlédnutí končí zklamáním, avšak tato ponurá pohádka je pravým opakem. Má nádherný, dojemný konec (nikoliv happy end skotačení) a ze všech kladů filmu bych vybral tři nejvýraznější - herecké výkony, ponurost a hudba.(5.12.2010)

Nočná mora z detstva sa vrátila! Videl som to ako malý, psychikou to otriaslo vcelku kvalitne, len som si nevedel okrem Orlandovho mena, vynálezu krídel a morovej epidémie spomenúť na nič. Po rokoch som to videl znova a udrelo to presne takou istou silou! Neskutočne temná záležitosť, v tom najlepšom slova zmysle...(30.12.2014)

Rusové uměli točit krásné pohádky. Ty nejlepší z nich mají jeden rys shodný s našimi nejlepšími - nejsou infantilní a s klidem je může sledovat i dospělý člověk. Tahle je ještě k tomu hodně temná, skoro hororová. A stejně jako u Mrazíka, i tady dabing přidává alespoň hvězdičku. O zbylé tři se postarala poetická výprava a perfektně obsazené a zahrané postavy. Kouzelná výprava do fantazijní země, plná silných a nezapomenutelných scén.(22.4.2014)

Název by se měl změnit na Horor o putování, neboť větší tragédii, byť s relativně dobrým koncem, jsem snad ještě neviděl. Upřímně, určitě se nepovažuju za příznivce našeho pana prezidenta, ale po zhlédnutí tohoto díla mu musím dát za pravdu, co se týče sankcí proti Rusku. Neboť národ vyrostlý na podobných pohádkách se určitě nezlomí kvůli nedostatku plesnivého sýra z Madety nebo paštik z Hamé. Možná ho to naopak zocelí, když jeho zdraví nebude podkopáváno podobnými jedovatinami. PS: Mnoho komentátorů tady si brousí svůj parůžek ostrovtipu na tom, že zatímco tu dívku hrála pořád stejná herečka, kluk nám v průběhu filmu vyrostl. Já bych si dovolil upozornit, že Taťjaně bylo v době natáčení 25 let, to jako měla být vystřídána za nějakou třicítku až čtyřicítku? PS II.: Zaujalo mě, jak má Děda Mráz stejný obleček i stejné zvyky jako Santa. Mnozí by řekli, že se Rusové opičili, nicméně je to přesně naopak. Kde jinde by mohl vzniknout zvyk lézt do domů komínem, než v zemi nespočetných zemljanek, kde se každá delší cesta mění v řadu neplánovaných návštěv? Mimochodem, na vynálezu zemljanky je také vidět, jaký pokrok lidstvo vykonalo na cestě od pravěkých lovců. Neboť ti když vykopali jámy, museli zvířata do nich chycená zabít, přenést jinam a tam upéct. Rusovi stačí napíchnout do komína rožeň a jen chvíli čekat.(31.12.2014)

Sovětsko-rumunsko-československá bizarnost. Nezařaditelný mix emocionálních výlevu, temných podtónu a zvláštní výpravy. Český dabing je dost zprasený. Přehrávání a řvaní, to mi vadilo. 52%.(29.12.2012)

Některé filmy, které člověk viděl v dětství a má na ně úžasné vzpomínky by skutečně už do smrti neměl znovu vidět. To co mě v dětství uchvátilo a zanechalo nesmazatelnou vzpomínku (zejména scéna s morem) už dnes vůbec tak hrůzně nepůsobí. V dětské vzpomínce ta pasáž s morovým průvodem zabírala dost velkou část filmu, ve skutečnosti je to velmi kraťoučká scéna. Ale i tak je natočena zajímavě a působivě. Celkově je film dost ponurý, rozhodně bych jej pohádkou nenazval.(29.8.2003)

• Jezinka

Nikdy jsem nepochopila, proč tento „horor“ byl uváděn pod názvem pohádka. Když pominu hrůzný Mor, tak to byla nuda. Nešťastná děvenka hledá svého bratříčka, chodí přes hory a lesy, její přítel zemře a nakonec najde nevděčného sourozence. Ten na poslední chvíli zpytuje své svědomí a svým únoscům se pomstí (krásné rozmetání hradu Kost na kusy ; snad jediná zajímavost je, že se tato hrůza natáčela v Čechách a triky se dělaly na Barrandově).(1.4.2005)

Film na pomezí pohádky a fantasy. Pro děti byl v 80.letech možná až příliš temný, ale já si z něj pamatoval hodně skvělých scén. Po letech jsem ho konečně viděl znovu a byl mile překvapený, že v něm ta zvláštní magie setrvala.(30.9.2014)

Moc pěkný příběh, na který bych však děti koukat nenechala, především kvůli úmrtí jedné z postav a hororovému zobrazení moru. Pro dospělého však Pohádka o putování (tento název mi opravdu přijde hodně zcestný - vzhledem k tomu, že se jedná spíše o fantasy příběh) může představovat příjemně strávených 100 minut, obzvlášť díky zajímavým myšlenkám (nejvíce si mě získalo Orlandovo přirovnání lidského těla k planetě). Závěrečná scéna je sice poněkud nečekaná, její skvělý hudební doprovod z ní ovšem pro mě vytvořil silný emocionální zážitek.(30.9.2014)

Ecce homo v jeho odvrácené podobě... Pro dětské oči několik nocí beze spánku... Dospělou optikou kříženec Jakubiskovy poetiky s Herzovým strachem a depresivností...(15.5.2011)

• bo.rec

Hustá pohádka, ze které jsem měl jako dítě noční můry. ROZHODNĚ NEPOUŠTĚT DĚTEM!!!(15.12.2011)

Velmi ponurá, depresivní, přesto ale krásná dojemná pohádka. Zejména scéna s morovou ženou a Orlandova smrt zanechá u většiny diváků nesmazatelný dojem. Ovšem i další dějové linie, jako zazdění ve věži a následný útěk na plachtách je velmi emotivní. Nemluvě o předposlední scéně, kdy Marta úpí v žaláři, vzpomíná na Orlanda a vyčítá Majovi jeho zkažený charakter. A když Maj v závěru kreslí křídla, o nichž se mu nějakou zvláštní telepatií zdálo, jednomu by se málem chtělo brečet. Pouze dějová linie s drakem mě nijak zvlášť neoslovila, nějak mi do filmu nepasuje. Zřejmě proto, že v tomto takřka hororovém dramatu působila až moc pohádkově, i když co se triků týče musela dát tvůrcům největší práci. Po delším uvážení zvyšuji ze 4 * na 5 a přidávám mezi oblíbené filmy. 90%(16.8.2012)

• Toclawer

hrozný(28.1.2012)

Tak konečne som objavil moju obľúbenú a zároveň na tú dobu strašideknú ruskú dobrodružnú rozprávku , ktorú si síce pamatám len trochu ale viem že v kine som na to bol aspon 5 krát však čo to vtedy bolo koruna alebo 0,50 halierov na detské predstavenie.Každopádne nezabudnutelné scény s morom alebo s drakom a zničenie zámku na konci poprípade dojímavý záver !!Tu sa proste sudruhovia riadne vytiahli !!Jedna z rozprávok môjho detstva !(11.8.2013)

Nemohu si pomoci - je to skvělá i když poměrně drsná pohádka. Dětem - dejme tomu - pod 8 let by mohla způsobit i jisté trauma. Nádherný, působivý, emotivní film i přes zastaralé triky...(30.12.2013)

Fajnový pohádkový horor, místy s čarovnou imaginací a místy s nedospělými scénami, jež atmosféře sekají nohy. Přesto se v závěru dostaví silná katarze, která film vynese do nebeských výšin. *** Ve zkratce: Ztráta bratra může mít mnoho podob, stejně jako nalezení spřízněné duše.(6.1.2012)

To bylo... to nebyla pohádka. Já bych to svému dítěti rozhodně jako pohádku nepouštěla. Nemůžu to popsat jinými slovy než To byla haluz. Zároveň ale velmi chytlavé a plné neuvěřitelných nápadů. Jako by v tom byla zakleta ruská duše. Chudí lidí, kteří zůstanou chudými ale mají svou hrdost. Ten strach ze zimy, touha po teple. Nevraživý a krutí lidé co mají moc, nikde žádná zázračná pomoc a žádné růžové konce. Když přežijete uječenou hlavní hrdinku a její naprosto nekonstruktivní řešení problémů a užijete si to jako jízdu plnou neuvěřitelných zvratů a podivností, užili jste si to jako já. Čtvrtou hvězdu dostává film, protože ho nemůžu dostat z hlavy.(3.1.2015)

Že se jedná o přiznanou variaci na Sněhovou královnu, je i přes odlišný motiv únosu malého chlapce jasné už podle jmen hlavních představitelů (Marta a Máj ve filmu, Gerda a Káj u Andersena). Dobře namíchané prvky dobrodružství, tajemna až strašidelna, poetična a nenásilných morálních ponaučení, dále atraktivní výprava, na svoji dobu celkem slušné triky, výborná hudba... zkrátka moc pěkná pohádka.(18.11.2012)

Asi ta nejbizarnější pohádka. Hned za ní je Kočičí princ.(30.12.2014)

Rozhodně zajímavý počin s několika působivými momenty, pohádkovým vizuálem a pěkně vylíčeným otcovským vztahem mezi filozofem a opuštěnou dívenkou. Film má příznačný název, skutečně se celý věnuje putování a jeho nástrahám, hlavní úlohu při tom hraje ruská verze Garyho Oldmana. Po cestě dojde mimo jiné na bilancování o smyslu života, práce, či kritiku církve. Vychází z toho trochu všehochuť, jakoby režisér nevěděl jakým směrem se pořádně ubírat. Každopádně podobenství je tu požehnaně (např. čarodějnice jako morová nákaza či nihilistická požitkářská vesnice) a dialogy a monology jsou výborně napsané - "Je zbytečné zlobit se na zlé lidi. Víš proč je Bůh poslal na svět? Abychom se na ně dívali a snažili se být zcela jiní." Závěr jsem moc nepochopil. Jak věděl o těch vynálezech? Uniklo mi snad něco? Fantastický český dabing.(31.12.2017)

• Psycho.R

Prostě nemůžu se k tomu vyjadřovat, chci to mít jen u sebe ohodnocené, proto to neberte jako komentář, nebo jakoukoli porci recese, či něco podobnýho.(24.2.2011)

Tak konečně vím, podle jakých plánů švec Jíra ve filmu O princezně Jasněnce a létajícím ševci sestrojil svoje pohádkové rogallo! Prototyp létajícího stroje z klacků a hadrů se vznášel už o 4 roky dřív v této Pohádce o putování. Při její repríze dnes v televizi jsem si také připomněl tu velice depresivní scénu z mrtvé krajiny a města zasaženého morem, kudy zvolna procházeli v podivných a strašidelných maskách jen „čističi“ s pochodněmi a zapalovali chýše i mrtvoly. Hnusně a morbidně vykreslená středověká morová epidemie, vstupenka do první řady, uff...(30.12.2013)

Podobenství o ryze používaném / zneužívaném talentu https://ografologii.blogspot.cz/2018/04/pohadka-o-putovani.html#more(20.4.2018)

Sovětsko-československo-rumunská pohádka o mladé dívce Martě (T. Aksjuta), jež usilovně hledá svého bratra Máje, jenž byl kvůli své schopnosti cítit a vnímat zlato unesen. Nesmírně mile působící dílo však obsahuje děsivé prvky, při nichž jde vskutku mráz po zádech. V tomto ohledu by se pohádka dala přirovnat k Herzově Devátému srdci či podobným dílům. Pochopitelně nejvíce je v tomto směru výrazné zobrazení středověké morové apokalypsy, se vším, co k tomu patří, včetně jakýchsi obrovitých a bizarních spalovačů mrtvol opatřených dlouhými pařáty. Pohádka odehrávající se v temném středověku nabízí mnoho silných, drsných a ponurých scén, avšak ta s morem je naprosto výjimečně působící záležitost. Moudrý lékař Orlando (A. Mironov) představoval velice zajímavou postavu, jakéhosi ruského Leonarda da Vinci, jenž doprovázel Martu na všech cestách. Z českých herců jsem zaznamenal v nepatrných rolích M. Rosůlkovou a V. Kotvu. Pohádka o putování je zejména k závěru nesmírně emotivně nabitá a krásná moudrá pohádka a navíc cestování po nekonečné Rusi má své kouzlo, jednoznačně se přikláním k nejvyššímu hodnocení, už dlouho mě něco tak nedojalo.(18.12.2014)

Začnu netradičně - plným souhlasem s komentářem Bohuliba. Tenhle film, protože než pohádkou bych ho opravdu nazval příběhem, je o lidských vlastnostech, nadějích, obavách a především o naplňování toho, oč usilujeme. Zde tolikrát vzpomínaný mor a opravdu dost sugestivní scéna je jen jednou z epizod, a pokud já si mám vybrat něco skutečně působivého, tak je to Orlandovo stvoření onoho prehistorického letadla, kterým s Martou uniknou před smrtí po svém zazdění do věže. Proto má závěr filmu tak silný, emotivní náboj, když si uvědomíme, že Orlando a jeho vize budou žít dál v Mayově postavě. Tenhle film je pro mě i osobní záležitostí a o pěti hvězdičkách jsem vůbec nemusel přemýšlet. Pohádka o putování je klasickou ukázkou toho, že opravdu dobrý film lze natočit i bez milionového rozpočtu. A jen na závěr - to, že se něco jmenuje pohádka, ještě nutně nemusí znamenat, že to pohádka je. Můj názor je ten, že ono slovo v názvu spíš zdůrazňuje fakt, že pohádkou můžeme nazývat věci, které se nám zdají neproveditelné - dokud se je nepokusíme udělat.(31.5.2009)

Dávám 5* a to z toho duvodu, ze mě paní Mor straší ve snech až dodnes :-))))(7.6.2009)

Osobně musím přiznat ke své smůle, že jsem na tuto "pohádku" skoro zapomněl. Pamatuju si, že jsem ji naposled viděl kdysi o vánocích a po ní dávali Pyšnou princeznu.(20.12.2011)

Krásná výpravná pohádka, která by ve vás měla něco zanechat. Hlavní hrdinka se vydává hledat svého uneseného bratříčka, který umí "vycítit" zlato, ale tato vlastnost mu velmi ubližuje (bolesti hlavy). Na cestě potkává "bláznivého" filozofa, který se rozhodne s ji s hledáním pomoci. Do cesty se jim staví spousta nástrah, které jim hledání komplikují.(30.10.2016)

Tak tohle bych dala na Štědrý den místo těch volovin, co se posledních pár let točí. To by bylo dětí, co by strachy nespaly.(30.12.2017)

Moje velmi oblíbená ruská pohádka-nepohádka. Miluji ten film pro jeho jedinečnou atmosféru. Místy velmi temné až strašidelné, za což by se ani Herz nemusel stydět. Roznašečka moru a tajemná uklízecí četa s pařáty jsou nezapomenutelní. Má to emoce, nádherný hudební motiv a velmi povedený dabing.(20.11.2016)

Krásná pohádka, významná tím, že ji mnozí viděli, všem utkvěla v podvědomí, nebo o ní alespoň slyšeli... ale téměř nikdo si už nevzpomene jak se film jmenuje a o čem je... Jinými slovy, všichni si pamatují hlavně ten MOR, který je v dětství děsil k smrti a o kterém se druhý den vybavovali ve třídě bez možnosti omrzení a popisovali ho těm, kterým film unikl. Skazka stranstvij tedy vstoupila do kolektivního podvědomí jako "ta pohádka s morem", což je zhruba totéž jako tvrdit, že Císařův pekař je "ta pohádka s golemem". Jinými slovy, mor ve filmu vypadá dobře, nezabere však víc než pár minut a není pro děj nijak extra důležitý (jeden s hrdinů sice padne v souboji s morovou babou, ale kdyby ho místo toho zabili třeba loupežníci, vyšlo by to nastejno.) Málo kdo si však vzpomene na to, že působivý je i zbytek filmu, který sice spadá do pohádkového žánru, ale pro svoji pochmurnost a celkovou vyspělost není moc vhodný pro menší děti. Nejen že by je mohl moc deprimovat, ale ani by nedocenili jeho kvality, neboť témata jako renesanční uvažování kontra středověká zabedněnost by pro ně mohla být těžko stravitelná. Film u nás prozatím nevyšel na DVD, což je nesmírná škoda, je to skutečný skvost. Plných pět.(1.1.2009)

• rigby

Pohádka? Horor! Ztvárnění těch nejděsivějších představ. Bohužel film ničí silný ruský vliv, přehrávané scény, hysterická hlavní představitelka. Ale jinak chvála Českému ráji, je zde k vidění oblíbený mlýn na Střehomi, Kost, Trosky, skály a v době natáčení ještě stojící Semtinská lípa.(22.2.2011)

Tak tento film včera nečekaně zaskočil a zcela uchvátil mě a mou šestiletou dceru. Zapnula jsem to sice až kus po začátku (obvykle se zásadně nedívám na filmy, které nechytnu od začátku!), a to ještě jen proto, že na jiných programech zrovna nic zajímavého nebylo, ale stačil okamžik a my jsme u toho zůstaly sedět jako přikované, což je zvlášť u dcery výjimečné, protože ji jen tak něco nezaujme. Tedy přesněji řečeno - nezaujmou ji obvyklé věci pro šestileté děti. A mně tenhle strhující snímek připomněl filmy, které se mi kdysi nesmazatelně vryly do paměti v dětství. Napínavé, děsivé, nedětské filmy s podivným, těžko uchopitelným "kouzlem," jež dítě, doposud zvyklé na roztomilé a laskavé postavičky a dobré konce, najednou plíživě seznamuje s rozličnými podobami zla a lidské krutosti. Dítě (myslím mou dceru i sebe coby dítě - či to dítě v mé duši) je fascinováno líčením morové epidemie (postava Černé smrti a jejích pomocníků) , odsouzení a uvěznění dvou hrdinů a středověkou zvířeckostí některých postav, která balancuje na hraně, kdy rodič váhá, jestli by dítě přecejen raději neměl od obrazovky vyhnat, ale nakonec se k sobě přitisknou pod dekou a fascinovaně zírají a hltají příběh dál. Dítě je konfrontováno s pocitem naprostého zmaru, kdy jsou hrdinové odsouzeni k mučivému čekání na smrt, a zkouší věřit, že naděje snad přecejen umírá poslední. A když umře i naděje, je zaskočeno a zavaleno emocemi, které ve svém útlém věku dosud nepoznalo. A pak naděje nečekaně zase zasvitne a dítě se zalyká dojetím. A pak zase děsem, zmatkem, lítostí či otázkami, které si dosud nikdy nekladlo... A když film končí pouhým náznakem happy-endu, dítěti najednou už pouhá naděje nestačí a pláče, že chce, aby to bylo ještě dál... A nad ránem se pak ještě vzbudí, běží za mámou do postele a všechny ty zneklidňující dojmy a obrazy, které se mu neustále honí hlavou, s ní musí znovu dopodrobna probrat. Není to po všech stránkách perfektní film (trochu mě rušil třeba dabing nebo moderně znějící hudba u prince na hradě), ale je to jeden z těch filmů, na které si vzpomenete ještě po letech a které se stanou neodmyslitelnou součástí vašich vzpomínek na dětství. Dávno zapomenete název i jména hrdinů, ale ty obrazy uvidíte před očima kdykoliv, jako by to bylo včera, co vám ten film pocuchal iluzi o světě plném lásky, míru a dobra. (V tom vytržení si těch technických či řemeslných nedostatků stejně nevšimnete.) Úžasně působivé bylo vězení na skále, půvabně nedokonalé triky, hrůzní kolohnáti, kteří "uklízeli" mrtvé, překvapivý zvrat ve scéně v lese u ohně, překvapivý zvrat při Martině shledání s bratrem... a dojemný závěr významně umocnila strhující hudba. Tenhle film je zkrátka nezapomenutelný.(31.12.2013)

zlo je opravdovým zlem, z bídy jde nekonečný strach, radost je štěstí, smrt je prostě smrt..... bez současného pitvoření. pohádka jak má být.(28.12.2014)

Obsah uvedený nahoře je mírně řečeno nepřesný. Na cestu se nevydávají sourozenci, ale sestra hledá svého bratra, kterého unesli, protože měl schopnost cítit a přitahovat zlato na dálku. Při pátraní pomáhá sestře Orlando, "vědec a vynálezce", který umírá na mor a všechny jeho objevy jsou spáleny. Film nekončí přímo happyendem ale nadějí: "Poletíme domů!", říká nalezený bratr a začne malovat křídla. Dodneška, když si na to vzpomenu, běhá mi mráz po zádech. Film byl hodně zaměřen na obrazovou stránku, pamatuji časté scény s ohněm. I zpětně myslím, že to byl skvělý film. Mimochodem, režisér této pohádky natočil i na svou dobu poměrně dobrý sovětský katastrofický film Posádka v ohrožení.(20.2.2009)

spíše než pohádka docela slušný horor. Vynikající vyobrazení morové epidemie, ponuré a děsivé, ale přitom tak dojemné. Určitě stojí za vidění!(26.12.2012)

Vynikající hudba, hezký příběh a ruská poetičnost dělají z této pohádky nadstandartně povedené dílko. Mně osobně se líbí i režie, která není nepodobna Jakubiskovu stylu. Scénář trochu pokulhává, ale to nic nemění na tom, že výsledek je velmi působivý. Pro mě byla pohádka "utajena" až do loňských Vánoc.(22.1.2014)

Tak tuhle pohádku jsem viděl u babičky v 7 letech, a pak jsem celou noc nemohl usnout, mor a hlavně ty křídla na kterých létal si pamatuju dodnes. Ale jinak super.(30.9.2014)

Skvostnej filmeček(28.10.2014)

• Amazonas

Hysterická pinda, uřvanej kluk, nesouvislá časová linie... Scena s morem? Hahahaha, ty jo... A jedinej sympaťák tam skape. Pecka. Fakt nechápu zdejší hodnocení.(15.5.2015)

Morová žena mi naháněla strach ještě hodně dlouho po zhlédnutí.(10.3.2006)

Tak konečne môžem aj ja ohodnotiť túto rozprávku. Poslednýkrát som ju videl, keď som mal asi päť rokov. Dnes mám dvadsaťpäť. Bolo to dávno, čo som ju videl po prvý krát, ale zanechala vo mne hlboký dojem dodnes. Moja prvá močná mora sa týkala draka z tejto rozprávky, druhá morovej ženy. Nahnala mi viac strachu ako akýkoľvek horror, čo som videl potom. Nebyť nepodareného efektu, čo sa týka letu z veže, dal by som spokojne tejto rozprávke kľudne aj 5 hviezdičiek. Môžem iba odporučiť.:-)(5.6.2009)

Právě jsem to zhlédl na CS filmu asi po 18 letech. Jako dítko v deseti letech bych tomu určitě dal *****, ale je vidět, že né jen z oblečení jsem vyrostl. Ale koukatelné to bylo, narozdíl od jiného, co jsem v těchto letech žral :)(5.12.2010)

Neprávem opomíjená pohádka se silně horrorovým nádechem, na kterou se - coby sovětský film - chodilo povinně se školou. K nejpamátnějším scénám patří samozřejmě vesnice plná mrtvol nebo personifikace moru, nicméně celý film je prodchnutý zvláštní depresivní atmosférou, která je v podobných dílem vzácností, ba dokonce vyjímkou. V žádném případě se nejdená o "dětský film", spíše o ryze "dospělé" podobenství o současném stavu světa. U některých narážek (např. předem rozhodnutý soud) udiví, že vůbec prošly předpierestrojkovou cenzurou. 80%(14.10.2011)

Tady se soudruzi ze Sovětského svazu opravdu vyznamenali. Naprosto skvělá výpravná pohádka,,,,,,,,,,,,, zároven nejděsivější. Jako malý kluk jsem se u ní chvílema třásl, nic méně úžasné zpracvání, výborná hudba. Tím pádem odpouštím malý " renonc ", jak se z mladšího bratra hlavní hrdinky stane během krátké chvíle zralý muž, sestra při tom zůstává stále stejná. V žádném případě to neovlivní mé závěrečné hodnocení *****(14.1.2012)

• mizz13

Tuto "pohádku" jsem viděla asi před dvaceti lety jako dítě a musím říct, že to byla síla. Překvapilo mě, kolik spolukomentujících má na film stejné vzpomínky jako já. Pamatuji si zejména ten Mor, který mě strašil ve snech jestě několik následujících let. Jako malé dítě jsem se díky tomu třásla každý večer v posteli hrůzou. Rozhodně bych to neoznačila za pohádku a už vůbec bych film nedoporučila dětem.(25.9.2012)

Už od raného mládí jsem to chtěl vidět. Teď se mi to splnilo a jsem na rozpacích. Mor dobrej, to jo, ale morová bába, tady tolik vychvalovaná, vypadala jak z muzikálu Cats. Marta střídala momenty, kdy byla docela sympatická s chvílema, kdy by jí člověk nakopal ("Ne, nebudeš jíst, hledáme bratříčka, bééé!"). Orlando byl v pohodě, ale na jeho místě bych se na ní dávno vybodnul. Dobrý bylo, jak ty vesničani bufetili na drakovi, aby jim bylo teplo, a vrtali do něj díru, to jsem fakt nemoh. Takže horor ani ne. Pokud jde o správně temnou pohádku, doporučuji Poslední propadne peklu, to je teprve síla!(3.8.2015)

Pro účely pionýrského shromáždění v kině Grand chtěly soudružky učitelky vybrat něco jak pro mladší (Pohádka...), tak i pro starší děti (... o putování). Výsledkem bylo, že jsme se všichni začali v noci pomočovat.(8.1.2016)