poster

Pohádka o putování

 • Sovětský svaz

  Skazka stranstvij

 • Sovětský svaz

  Сказка странствий

 • Sovětský svaz

  Skazka stranstviy

 • Rumunsko

  Povestea calatoriilor

 • Slovensko

  Rozprávka o putovaní

 • USA

  The Story of the Voyages

Pohádka / Dobrodružný

Sovětský svaz / Československo / Rumunsko, 1982, 100 min

Komentáře uživatelů k filmu (83)

 • Jezinka
  *

  Nikdy jsem nepochopila, proč tento „horor“ byl uváděn pod názvem pohádka. Když pominu hrůzný Mor, tak to byla nuda. Nešťastná děvenka hledá svého bratříčka, chodí přes hory a lesy, její přítel zemře a nakonec najde nevděčného sourozence. Ten na poslední chvíli zpytuje své svědomí a svým únoscům se pomstí (krásné rozmetání hradu Kost na kusy ; snad jediná zajímavost je, že se tato hrůza natáčela v Čechách a triky se dělaly na Barrandově).(1.4.2005)

 • Braddy
  ****

  Některé filmy, které člověk viděl v dětství a má na ně úžasné vzpomínky by skutečně už do smrti neměl znovu vidět. To co mě v dětství uchvátilo a zanechalo nesmazatelnou vzpomínku (zejména scéna s morem) už dnes vůbec tak hrůzně nepůsobí. V dětské vzpomínce ta pasáž s morovým průvodem zabírala dost velkou část filmu, ve skutečnosti je to velmi kraťoučká scéna. Ale i tak je natočena zajímavě a působivě. Celkově je film dost ponurý, rozhodně bych jej pohádkou nenazval.(29.8.2003)

 • ClimbVibe
  ****

  Film na pomezí pohádky a fantasy. Pro děti byl v 80.letech možná až příliš temný, ale já si z něj pamatoval hodně skvělých scén. Po letech jsem ho konečně viděl znovu a byl mile překvapený, že v něm ta zvláštní magie setrvala.(30.9.2014)

 • Maryinka
  ****

  Moc pěkný příběh, na který bych však děti koukat nenechala, především kvůli úmrtí jedné z postav a hororovému zobrazení moru. Pro dospělého však Pohádka o putování (tento název mi opravdu přijde hodně zcestný - vzhledem k tomu, že se jedná spíše o fantasy příběh) může představovat příjemně strávených 100 minut, obzvlášť díky zajímavým myšlenkám (nejvíce si mě získalo Orlandovo přirovnání lidského těla k planetě). Závěrečná scéna je sice poněkud nečekaná, její skvělý hudební doprovod z ní ovšem pro mě vytvořil silný emocionální zážitek.(30.9.2014)

 • DavidS.
  ****

  Ecce homo v jeho odvrácené podobě... Pro dětské oči několik nocí beze spánku... Dospělou optikou kříženec Jakubiskovy poetiky s Herzovým strachem a depresivností...(15.5.2011)

 • bo.rec
  **

  Hustá pohádka, ze které jsem měl jako dítě noční můry. ROZHODNĚ NEPOUŠTĚT DĚTEM!!!(15.12.2011)

 • Kri-kri
  *****

  Velmi ponurá, depresivní, přesto ale krásná dojemná pohádka. Zejména scéna s morovou ženou a Orlandova smrt zanechá u většiny diváků nesmazatelný dojem. Ovšem i další dějové linie, jako zazdění ve věži a následný útěk na plachtách je velmi emotivní. Nemluvě o předposlední scéně, kdy Marta úpí v žaláři, vzpomíná na Orlanda a vyčítá Majovi jeho zkažený charakter. A když Maj v závěru kreslí křídla, o nichž se mu nějakou zvláštní telepatií zdálo, jednomu by se málem chtělo brečet. Pouze dějová linie s drakem mě nijak zvlášť neoslovila, nějak mi do filmu nepasuje. Zřejmě proto, že v tomto takřka hororovém dramatu působila až moc pohádkově, i když co se triků týče musela dát tvůrcům největší práci. Po delším uvážení zvyšuji ze 4 * na 5 a přidávám mezi oblíbené filmy. 90%(16.8.2012)

 • Toclawer
  *

  hrozný(28.1.2012)

 • gumolit
  ****

  Tak konečne som objavil moju obľúbenú a zároveň na tú dobu strašideknú ruskú dobrodružnú rozprávku , ktorú si síce pamatám len trochu ale viem že v kine som na to bol aspon 5 krát však čo to vtedy bolo koruna alebo 0,50 halierov na detské predstavenie.Každopádne nezabudnutelné scény s morom alebo s drakom a zničenie zámku na konci poprípade dojímavý záver !!Tu sa proste sudruhovia riadne vytiahli !!Jedna z rozprávok môjho detstva !(11.8.2013)

 • arcticsky
  *****

  Nemohu si pomoci - je to skvělá i když poměrně drsná pohádka. Dětem - dejme tomu - pod 8 let by mohla způsobit i jisté trauma. Nádherný, působivý, emotivní film i přes zastaralé triky...(30.12.2013)

 • TomasKotlant
  ****

  Fajnový pohádkový horor, místy s čarovnou imaginací a místy s nedospělými scénami, jež atmosféře sekají nohy. Přesto se v závěru dostaví silná katarze, která film vynese do nebeských výšin. *** Ve zkratce: Ztráta bratra může mít mnoho podob, stejně jako nalezení spřízněné duše.(6.1.2012)

 • Erinien
  ****

  To bylo... to nebyla pohádka. Já bych to svému dítěti rozhodně jako pohádku nepouštěla. Nemůžu to popsat jinými slovy než To byla haluz. Zároveň ale velmi chytlavé a plné neuvěřitelných nápadů. Jako by v tom byla zakleta ruská duše. Chudí lidí, kteří zůstanou chudými ale mají svou hrdost. Ten strach ze zimy, touha po teple. Nevraživý a krutí lidé co mají moc, nikde žádná zázračná pomoc a žádné růžové konce. Když přežijete uječenou hlavní hrdinku a její naprosto nekonstruktivní řešení problémů a užijete si to jako jízdu plnou neuvěřitelných zvratů a podivností, užili jste si to jako já. Čtvrtou hvězdu dostává film, protože ho nemůžu dostat z hlavy.(3.1.2015)

 • bohemia_regent
  ****

  Že se jedná o přiznanou variaci na Sněhovou královnu, je i přes odlišný motiv únosu malého chlapce jasné už podle jmen hlavních představitelů (Marta a Máj ve filmu, Gerda a Káj u Andersena). Dobře namíchané prvky dobrodružství, tajemna až strašidelna, poetična a nenásilných morálních ponaučení, dále atraktivní výprava, na svoji dobu celkem slušné triky, výborná hudba... zkrátka moc pěkná pohádka.(18.11.2012)

 • Narciska
  ***

  Asi ta nejbizarnější pohádka. Hned za ní je Kočičí princ.(30.12.2014)

 • kkarx
  ***

  Rozhodně zajímavý počin s několika působivými momenty, pohádkovým vizuálem a pěkně vylíčeným otcovským vztahem mezi filozofem a opuštěnou dívenkou. Film má příznačný název, skutečně se celý věnuje putování a jeho nástrahám, hlavní úlohu při tom hraje ruská verze Garyho Oldmana. Po cestě dojde mimo jiné na bilancování o smyslu života, práce, či kritiku církve. Vychází z toho trochu všehochuť, jakoby režisér nevěděl jakým směrem se pořádně ubírat. Každopádně podobenství je tu požehnaně (např. čarodějnice jako morová nákaza či nihilistická požitkářská vesnice) a dialogy a monology jsou výborně napsané - "Je zbytečné zlobit se na zlé lidi. Víš proč je Bůh poslal na svět? Abychom se na ně dívali a snažili se být zcela jiní." Závěr jsem moc nepochopil. Jak věděl o těch vynálezech? Uniklo mi snad něco? Fantastický český dabing.(31.12.2017)

 • Psycho.R
  odpad!

  Prostě nemůžu se k tomu vyjadřovat, chci to mít jen u sebe ohodnocené, proto to neberte jako komentář, nebo jakoukoli porci recese, či něco podobnýho.(24.2.2011)

 • kratina
  ****

  Tak konečně vím, podle jakých plánů švec Jíra ve filmu O princezně Jasněnce a létajícím ševci sestrojil svoje pohádkové rogallo! Prototyp létajícího stroje z klacků a hadrů se vznášel už o 4 roky dřív v této Pohádce o putování. Při její repríze dnes v televizi jsem si také připomněl tu velice depresivní scénu z mrtvé krajiny a města zasaženého morem, kudy zvolna procházeli v podivných a strašidelných maskách jen „čističi“ s pochodněmi a zapalovali chýše i mrtvoly. Hnusně a morbidně vykreslená středověká morová epidemie, vstupenka do první řady, uff...(30.12.2013)

 • Yahey
  *****

  Podobenství o ryze používaném / zneužívaném talentu https://ografologii.blogspot.cz/2018/04/pohadka-o-putovani.html#more(20.4.2018)

 • Schlierkamp
  *****

  Sovětsko-československo-rumunská pohádka o mladé dívce Martě (T. Aksjuta), jež usilovně hledá svého bratra Máje, jenž byl kvůli své schopnosti cítit a vnímat zlato unesen. Nesmírně mile působící dílo však obsahuje děsivé prvky, při nichž jde vskutku mráz po zádech. V tomto ohledu by se pohádka dala přirovnat k Herzově Devátému srdci či podobným dílům. Pochopitelně nejvíce je v tomto směru výrazné zobrazení středověké morové apokalypsy, se vším, co k tomu patří, včetně jakýchsi obrovitých a bizarních spalovačů mrtvol opatřených dlouhými pařáty. Pohádka odehrávající se v temném středověku nabízí mnoho silných, drsných a ponurých scén, avšak ta s morem je naprosto výjimečně působící záležitost. Moudrý lékař Orlando (A. Mironov) představoval velice zajímavou postavu, jakéhosi ruského Leonarda da Vinci, jenž doprovázel Martu na všech cestách. Z českých herců jsem zaznamenal v nepatrných rolích M. Rosůlkovou a V. Kotvu. Pohádka o putování je zejména k závěru nesmírně emotivně nabitá a krásná moudrá pohádka a navíc cestování po nekonečné Rusi má své kouzlo, jednoznačně se přikláním k nejvyššímu hodnocení, už dlouho mě něco tak nedojalo.(18.12.2014)

 • Robbi
  *****

  Začnu netradičně - plným souhlasem s komentářem Bohuliba. Tenhle film, protože než pohádkou bych ho opravdu nazval příběhem, je o lidských vlastnostech, nadějích, obavách a především o naplňování toho, oč usilujeme. Zde tolikrát vzpomínaný mor a opravdu dost sugestivní scéna je jen jednou z epizod, a pokud já si mám vybrat něco skutečně působivého, tak je to Orlandovo stvoření onoho prehistorického letadla, kterým s Martou uniknou před smrtí po svém zazdění do věže. Proto má závěr filmu tak silný, emotivní náboj, když si uvědomíme, že Orlando a jeho vize budou žít dál v Mayově postavě. Tenhle film je pro mě i osobní záležitostí a o pěti hvězdičkách jsem vůbec nemusel přemýšlet. Pohádka o putování je klasickou ukázkou toho, že opravdu dobrý film lze natočit i bez milionového rozpočtu. A jen na závěr - to, že se něco jmenuje pohádka, ještě nutně nemusí znamenat, že to pohádka je. Můj názor je ten, že ono slovo v názvu spíš zdůrazňuje fakt, že pohádkou můžeme nazývat věci, které se nám zdají neproveditelné - dokud se je nepokusíme udělat.(31.5.2009)

 • pohodaman
  *****

  Dávám 5* a to z toho duvodu, ze mě paní Mor straší ve snech až dodnes :-))))(7.6.2009)