Pohádka o putování

Rozprávka o putovaní

The Story of the Voyages

Pohádka / Dobrodružný

Sovětský svaz / Československo / Rumunsko, 1982, 100 min

Obrovská škoda, že jsem tenhle kousek neviděl ještě jako malý, myslím, že bych na něj jen tak nezapomněl... Ne, že bych na něj zapomněl teď, přece jenom je snímek neuvěřitelně působivý, se skvělou hudbou, chvílemi lehce hororovou atmosférou a neuvěřitelně odhodlanou hlavní hrdinkou, ale přece jenom jako na pětiletého, by na mě snímek zapůsobil ještě víc...(3.11.2012)

Osobně musím přiznat ke své smůle, že jsem na tuto "pohádku" skoro zapomněl. Pamatuju si, že jsem ji naposled viděl kdysi o vánocích a po ní dávali Pyšnou princeznu.(20.12.2011)

Krásná výpravná pohádka, která by ve vás měla něco zanechat. Hlavní hrdinka se vydává hledat svého uneseného bratříčka, který umí "vycítit" zlato, ale tato vlastnost mu velmi ubližuje (bolesti hlavy). Na cestě potkává "bláznivého" filozofa, který se rozhodne s ji s hledáním pomoci. Do cesty se jim staví spousta nástrah, které jim hledání komplikují.(30.10.2016)

Tak tohle bych dala na Štědrý den místo těch volovin, co se posledních pár let točí. To by bylo dětí, co by strachy nespaly.(30.12.2017)

Moje velmi oblíbená ruská pohádka-nepohádka. Miluji ten film pro jeho jedinečnou atmosféru. Místy velmi temné až strašidelné, za což by se ani Herz nemusel stydět. Roznašečka moru a tajemná uklízecí četa s pařáty jsou nezapomenutelní. Má to emoce, nádherný hudební motiv a velmi povedený dabing.(20.11.2016)

Krásná pohádka, významná tím, že ji mnozí viděli, všem utkvěla v podvědomí, nebo o ní alespoň slyšeli... ale téměř nikdo si už nevzpomene jak se film jmenuje a o čem je... Jinými slovy, všichni si pamatují hlavně ten MOR, který je v dětství děsil k smrti a o kterém se druhý den vybavovali ve třídě bez možnosti omrzení a popisovali ho těm, kterým film unikl. Skazka stranstvij tedy vstoupila do kolektivního podvědomí jako "ta pohádka s morem", což je zhruba totéž jako tvrdit, že Císařův pekař je "ta pohádka s golemem". Jinými slovy, mor ve filmu vypadá dobře, nezabere však víc než pár minut a není pro děj nijak extra důležitý (jeden s hrdinů sice padne v souboji s morovou babou, ale kdyby ho místo toho zabili třeba loupežníci, vyšlo by to nastejno.) Málo kdo si však vzpomene na to, že působivý je i zbytek filmu, který sice spadá do pohádkového žánru, ale pro svoji pochmurnost a celkovou vyspělost není moc vhodný pro menší děti. Nejen že by je mohl moc deprimovat, ale ani by nedocenili jeho kvality, neboť témata jako renesanční uvažování kontra středověká zabedněnost by pro ně mohla být těžko stravitelná. Film u nás prozatím nevyšel na DVD, což je nesmírná škoda, je to skutečný skvost. Plných pět.(1.1.2009)

• rigby

Pohádka? Horor! Ztvárnění těch nejděsivějších představ. Bohužel film ničí silný ruský vliv, přehrávané scény, hysterická hlavní představitelka. Ale jinak chvála Českému ráji, je zde k vidění oblíbený mlýn na Střehomi, Kost, Trosky, skály a v době natáčení ještě stojící Semtinská lípa.(22.2.2011)

Tak tento film včera nečekaně zaskočil a zcela uchvátil mě a mou šestiletou dceru. Zapnula jsem to sice až kus po začátku (obvykle se zásadně nedívám na filmy, které nechytnu od začátku!), a to ještě jen proto, že na jiných programech zrovna nic zajímavého nebylo, ale stačil okamžik a my jsme u toho zůstaly sedět jako přikované, což je zvlášť u dcery výjimečné, protože ji jen tak něco nezaujme. Tedy přesněji řečeno - nezaujmou ji obvyklé věci pro šestileté děti. A mně tenhle strhující snímek připomněl filmy, které se mi kdysi nesmazatelně vryly do paměti v dětství. Napínavé, děsivé, nedětské filmy s podivným, těžko uchopitelným "kouzlem," jež dítě, doposud zvyklé na roztomilé a laskavé postavičky a dobré konce, najednou plíživě seznamuje s rozličnými podobami zla a lidské krutosti. Dítě (myslím mou dceru i sebe coby dítě - či to dítě v mé duši) je fascinováno líčením morové epidemie (postava Černé smrti a jejích pomocníků) , odsouzení a uvěznění dvou hrdinů a středověkou zvířeckostí některých postav, která balancuje na hraně, kdy rodič váhá, jestli by dítě přecejen raději neměl od obrazovky vyhnat, ale nakonec se k sobě přitisknou pod dekou a fascinovaně zírají a hltají příběh dál. Dítě je konfrontováno s pocitem naprostého zmaru, kdy jsou hrdinové odsouzeni k mučivému čekání na smrt, a zkouší věřit, že naděje snad přecejen umírá poslední. A když umře i naděje, je zaskočeno a zavaleno emocemi, které ve svém útlém věku dosud nepoznalo. A pak naděje nečekaně zase zasvitne a dítě se zalyká dojetím. A pak zase děsem, zmatkem, lítostí či otázkami, které si dosud nikdy nekladlo... A když film končí pouhým náznakem happy-endu, dítěti najednou už pouhá naděje nestačí a pláče, že chce, aby to bylo ještě dál... A nad ránem se pak ještě vzbudí, běží za mámou do postele a všechny ty zneklidňující dojmy a obrazy, které se mu neustále honí hlavou, s ní musí znovu dopodrobna probrat. Není to po všech stránkách perfektní film (trochu mě rušil třeba dabing nebo moderně znějící hudba u prince na hradě), ale je to jeden z těch filmů, na které si vzpomenete ještě po letech a které se stanou neodmyslitelnou součástí vašich vzpomínek na dětství. Dávno zapomenete název i jména hrdinů, ale ty obrazy uvidíte před očima kdykoliv, jako by to bylo včera, co vám ten film pocuchal iluzi o světě plném lásky, míru a dobra. (V tom vytržení si těch technických či řemeslných nedostatků stejně nevšimnete.) Úžasně působivé bylo vězení na skále, půvabně nedokonalé triky, hrůzní kolohnáti, kteří "uklízeli" mrtvé, překvapivý zvrat ve scéně v lese u ohně, překvapivý zvrat při Martině shledání s bratrem... a dojemný závěr významně umocnila strhující hudba. Tenhle film je zkrátka nezapomenutelný.(31.12.2013)

zlo je opravdovým zlem, z bídy jde nekonečný strach, radost je štěstí, smrt je prostě smrt..... bez současného pitvoření. pohádka jak má být.(28.12.2014)

Obsah uvedený nahoře je mírně řečeno nepřesný. Na cestu se nevydávají sourozenci, ale sestra hledá svého bratra, kterého unesli, protože měl schopnost cítit a přitahovat zlato na dálku. Při pátraní pomáhá sestře Orlando, "vědec a vynálezce", který umírá na mor a všechny jeho objevy jsou spáleny. Film nekončí přímo happyendem ale nadějí: "Poletíme domů!", říká nalezený bratr a začne malovat křídla. Dodneška, když si na to vzpomenu, běhá mi mráz po zádech. Film byl hodně zaměřen na obrazovou stránku, pamatuji časté scény s ohněm. I zpětně myslím, že to byl skvělý film. Mimochodem, režisér této pohádky natočil i na svou dobu poměrně dobrý sovětský katastrofický film Posádka v ohrožení.(20.2.2009)

spíše než pohádka docela slušný horor. Vynikající vyobrazení morové epidemie, ponuré a děsivé, ale přitom tak dojemné. Určitě stojí za vidění!(26.12.2012)

Vynikající hudba, hezký příběh a ruská poetičnost dělají z této pohádky nadstandartně povedené dílko. Mně osobně se líbí i režie, která není nepodobna Jakubiskovu stylu. Scénář trochu pokulhává, ale to nic nemění na tom, že výsledek je velmi působivý. Pro mě byla pohádka "utajena" až do loňských Vánoc.(22.1.2014)

Tak tuhle pohádku jsem viděl u babičky v 7 letech, a pak jsem celou noc nemohl usnout, mor a hlavně ty křídla na kterých létal si pamatuju dodnes. Ale jinak super.(30.9.2014)

Skvostnej filmeček(28.10.2014)

• Amazonas

Hysterická pinda, uřvanej kluk, nesouvislá časová linie... Scena s morem? Hahahaha, ty jo... A jedinej sympaťák tam skape. Pecka. Fakt nechápu zdejší hodnocení.(15.5.2015)

Morová žena mi naháněla strach ještě hodně dlouho po zhlédnutí.(10.3.2006)

Tak konečne môžem aj ja ohodnotiť túto rozprávku. Poslednýkrát som ju videl, keď som mal asi päť rokov. Dnes mám dvadsaťpäť. Bolo to dávno, čo som ju videl po prvý krát, ale zanechala vo mne hlboký dojem dodnes. Moja prvá močná mora sa týkala draka z tejto rozprávky, druhá morovej ženy. Nahnala mi viac strachu ako akýkoľvek horror, čo som videl potom. Nebyť nepodareného efektu, čo sa týka letu z veže, dal by som spokojne tejto rozprávke kľudne aj 5 hviezdičiek. Môžem iba odporučiť.:-)(5.6.2009)

Právě jsem to zhlédl na CS filmu asi po 18 letech. Jako dítko v deseti letech bych tomu určitě dal *****, ale je vidět, že né jen z oblečení jsem vyrostl. Ale koukatelné to bylo, narozdíl od jiného, co jsem v těchto letech žral :)(5.12.2010)

Neprávem opomíjená pohádka se silně horrorovým nádechem, na kterou se - coby sovětský film - chodilo povinně se školou. K nejpamátnějším scénám patří samozřejmě vesnice plná mrtvol nebo personifikace moru, nicméně celý film je prodchnutý zvláštní depresivní atmosférou, která je v podobných dílem vzácností, ba dokonce vyjímkou. V žádném případě se nejdená o "dětský film", spíše o ryze "dospělé" podobenství o současném stavu světa. U některých narážek (např. předem rozhodnutý soud) udiví, že vůbec prošly předpierestrojkovou cenzurou. 80%(14.10.2011)

Tady se soudruzi ze Sovětského svazu opravdu vyznamenali. Naprosto skvělá výpravná pohádka,,,,,,,,,,,,, zároven nejděsivější. Jako malý kluk jsem se u ní chvílema třásl, nic méně úžasné zpracvání, výborná hudba. Tím pádem odpouštím malý " renonc ", jak se z mladšího bratra hlavní hrdinky stane během krátké chvíle zralý muž, sestra při tom zůstává stále stejná. V žádném případě to neovlivní mé závěrečné hodnocení *****(14.1.2012)

• mizz13

Tuto "pohádku" jsem viděla asi před dvaceti lety jako dítě a musím říct, že to byla síla. Překvapilo mě, kolik spolukomentujících má na film stejné vzpomínky jako já. Pamatuji si zejména ten Mor, který mě strašil ve snech jestě několik následujících let. Jako malé dítě jsem se díky tomu třásla každý večer v posteli hrůzou. Rozhodně bych to neoznačila za pohádku a už vůbec bych film nedoporučila dětem.(25.9.2012)