Pohádka o putování

Rozprávka o putovaní

The Story of the Voyages

Pohádka / Dobrodružný

Sovětský svaz / Československo / Rumunsko, 1982, 100 min

Tohle je pohádka, jak má být . Žádná selanka z cukrové vaty, ale drsný horor bez jednoznačného potrestání zla a odměnění dobra. Přes lehkou naději v závěru si dívka zároveň bolestně uvědomí, že během putování ztratila mnohem víc, než na konci pouti našla. ___ Pohádky vždy bývaly temný sen o našich utajených touhách a všudypřítomném zlu. A tahle je jedna z nejlepších, které to dokázaly i na filmovém plátně. A po několika ukázkách z youtube dodnes ---- bez ohledu na chatrné triky ---- mrazí hereckými výkony, líbezně smutnou hudbou a příběhem.___OBSAHUJE KOUSEK DĚJE. Scénu, kdy Orlando začne vesele tančit v lese, aby uklidnil divku poté, co unikli z morem zasaženého města a uprostřed legračního tance a smichu padne umírající k zemi - tak to je dodnes pro mě jedna z nejsilnějších filmových scén. Oddaná láska mezi ním a dívkou je o to drásavější, že je nenaplněná a vlastně i nenaplnitelná. Jediné, co je jim /ne/přáno je, když si dívka v lese lehne na místo vypálené po jeho těle. Už není kam snad výš nebo hlouběji jít. v lásce, která nedostala šanci na projevení se. ____A pro toho, kdo se nebojí ruštiny, je tu: http://victu.clan.su/news/2009-03-28-6424(17.7.2011)

Jsem ráda, že jako svůj 1100. jubilejní film jsem ohodnotila právě tenhle. Svůj první vánoční dárek roku 2014, protože jsem se po mnoha a mnoha letech konečně dozvěděla z magazínu mf-dnes název horečně hledaného filmu. Jestli bych se na to nechala podívat své děti, nevím, ale vzhledem k tomu, že každé dítě má být připraveno na to, že život není procházka růžovým sadem, tak asi ano. Neboť tahle pohádka, která je vlastně takovou alegorií života, je o tom rychle přesvědčí. Překonáš jednu překážku, aby se ti do cesty postavila jiná, ještě mnohem horší než předchozí, unikneš smrti ohněm a na moři, abys vzápětí mohl zemřít hladem a když unikneš z vysoké věže, čeká tě ještě něco mnohem horšího - morová epidemie... A když unikneš i té, zjistíš, že to všechno jsi vlastně podstoupil úplně zbytečně nebo aspoň téměř zbytečně... Nevím, proč jsem si před léty zafixovala, že ty křídla v závěru znovu použili. Když jsem večer zavřela oči viděla jsem babu morovou a opět jsem se ujistila, že od Dědy Mráze nelze nikdy čekat nic dobrého. Jinak skvěle depresivní podobenství, které jsem záměrně nesledovala potmě. ;-)(6.1.2015)

Název by se měl změnit na Horor o putování, neboť větší tragédii, byť s relativně dobrým koncem, jsem snad ještě neviděl. Upřímně, určitě se nepovažuju za příznivce našeho pana prezidenta, ale po zhlédnutí tohoto díla mu musím dát za pravdu, co se týče sankcí proti Rusku. Neboť národ vyrostlý na podobných pohádkách se určitě nezlomí kvůli nedostatku plesnivého sýra z Madety nebo paštik z Hamé. Možná ho to naopak zocelí, když jeho zdraví nebude podkopáváno podobnými jedovatinami. PS: Mnoho komentátorů tady si brousí svůj parůžek ostrovtipu na tom, že zatímco tu dívku hrála pořád stejná herečka, kluk nám v průběhu filmu vyrostl. Já bych si dovolil upozornit, že Taťjaně bylo v době natáčení 25 let, to jako měla být vystřídána za nějakou třicítku až čtyřicítku? PS II.: Zaujalo mě, jak má Děda Mráz stejný obleček i stejné zvyky jako Santa. Mnozí by řekli, že se Rusové opičili, nicméně je to přesně naopak. Kde jinde by mohl vzniknout zvyk lézt do domů komínem, než v zemi nespočetných zemljanek, kde se každá delší cesta mění v řadu neplánovaných návštěv? Mimochodem, na vynálezu zemljanky je také vidět, jaký pokrok lidstvo vykonalo na cestě od pravěkých lovců. Neboť ti když vykopali jámy, museli zvířata do nich chycená zabít, přenést jinam a tam upéct. Rusovi stačí napíchnout do komína rožeň a jen chvíli čekat.(31.12.2014)

• Alementina

Moje nocni mura detskych let. Bylo to tak sugestivni, ze jsem se toho jeste par let nemohla zbavit ve snech a to skutecne nepovazuju za dobre pro deti. Bylo mi 5, kdyz jsem to videla. Pak jsem o dost let pozdeji hledala, jak se ta ma nocni mura vlastne jmenovala, protoze to rozhodne nebyla popularni pohadka. Ale jednou treba najdu odvahu to shlednout znovu :)(15.3.2009)

Skvělá hororová pohádka, kterou jsem viděl asi 3 krát před 20 lety a byl jsem z ní hodně na větvi. I po tolika letech stále působí jako úžasná nenudící podívaná, s tenkrát ještě hodně dobrým českým dabingem. Orlando, namluvený Mirkem Moravcem, je prostě nezapomenutelný, stejně tak jako zpropadený vrah a lupič propůjčený hlasem Jiřího Holého. SPOILER!!! Scéna, která se mi navždy vryla do paměti, když Orlando umírá a přicházejí k němu lidé zabalení v různých kožešinách s velkými hrably v rukou a upalují ho, je prostě nezapomenutelná. Orlando je vůbec asi nejlepší postava ve filmu a jeho přirovnání lidského těla k Zeměkouli je prostě úžasný! A ten konec, to je nádhera sama o sobě! Kult kultů!!!(11.2.2011)

• - Tento sovětský fim se točil mimo jiné v Českém Krumlově a objevil se tu i hrad Kost a Trosky. (Mariin)

• - Z mladšího bratra hlavní hrdinky se stane během krátké chvíle zralý muž, sestra však zůstává stále stejná. (JARDAHONDA)