Star Wars: Vize

• USA Star Wars: Visions (více)
USA / Japonsko / Španělsko / Velká Británie / Indie / Irsko / Jihoafrická republika / Jižní Korea / Francie, (2021–2023), 5 h 3 min (Minutáž: 13–22 min)

Kamera:

Takaši Aoki

Alison Brie, Anna Cathcart, Kyle Chandler, Jamie Chung, Jordan Fisher, Karen Fukuhara, Kimiko Glenn, Henry Golding, Joseph Gordon-Levitt, David Harbour (více)

Série(2) / Epizody(18)

Tato antologie animovaných krátkých filmů z celého světa oslavuje bájesloví Star Wars jedinečným pohledem různých kultur. (Disney+)

Lexonka97

Star Wars Visions moc nedokážu hodnotit celkově jako seriál, jelikož je každá epizoda nezávisle na sobě odlišná a originální. Na to, že moc nemusím východní japonský styl animace, tak mi spousta z nich krásně zapadla do příběhu a nedokážu si představit, kdyby byl třeba hned první díl první série tvořen pod jiným studiem s jinou animací. Asi až na tři díly mi u obou sérií vyhovuje každý styl a jsem rád, že Star Wars dává šanci spoustě kreativním studiím, kteří dokážou samotnou animaci zahrnout do příběhu (krásným příkladem je první epizoda druhé série). Spousta dílů pracuje se zajímavými tématy a hezky vybočuje od toho, na co jsou fanoušci zvyklí. A u pár zajímavých příběhů bych si opravdu přál pokračování.  Jsem moc rád, že něco jako Visions vzniklo/vzniká a je to příjemné zpestření tohoto obrovského světa. ()

3DD!3

Vizuální laskomina. Krátké příběhy ze světa Hvězdných válek prodchnuté japonskou mentalitou. Fantastická animace, bohužel podporuje nevyrovnané povídky. Díky krátkému formátu, ale nikdy nezačnou nudit. ()

D.Moore

Anime pořád není úplně pro mě, ale tady jsem se až divil, jak se ta poetika do Star Wars světa hodí. A to byl teprve začátek, respektive první řada. Druhá řada je totiž co do druhů animace mnohem rozmanitější a líbila se mi ještě více. Jednu z nejlepších epizod vytvořilo - podle mých očekávání - studio Aardman. ()

DJ_bart

"Hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere" – tohle rčení si nejspíš uvědomili pohlaváři v Disney, když je někdo mrdnul cihlou po hlavě za to, jak moc zprznili Skywalker ságu. Poté sedmi renomovaným japonským animačním studiím poskytli nabídku, která se jen tak neodmítá – stvořit antologii devíti unikátních a zcela odlišných příběhů založených na mytologii Hvězdných válek, avšak výtvarně i dramaturgicky koncipovaných do japonský stylizace – a předaleká galaxie div se, tahle kombinace až překvapivě dobře funguje. 'Star Wars: Visions' totiž není pouze kompletní reinterpretací mýtu o rytířích Jedi – je to jako kdyby se univerza Hvězdných válek scenáristicky chopil Kurosawa, a režíroval to Miyazaki. Výsledkem je však mírně nekonzistentní, ale zato vizuálně rozmanitá experimentální mozaika, kterou slupnete jako písečný červ Boba Fetta. ()

filmfanouch

1. série: Je to už téměř dekádu od doby, co Disney koupil Star Wars. Krom nové trilogie jsme se dočkali i sólových filmů, hraných seriálů, nových videoher, nových komiksů i nových animovaných seriálů. A nyní přichází Star Wars: Visions. Projekt, který spojil devět tvůrců anime a každému z nich umožnil realizovat svůj vlastní anime kraťas ze světa Star Wars. A vzhledem k tomu, že se George Lucas při vytváření Star Wars inspiroval i u Akiry Kurosawy a jeho filmů je zajímavé sledovat, že se kruh uzavírá a například právě první kraťas z Kurosawy vyloženě čerpá. První kraťas s názvem The Duel, který skutečně působí jako Star Wars v režii Akiry Kurosawy nastaví možná nastaví laťku až příliš vysoko. Je totiž prakticky dokonalý. Práce s černobílou barvou, budování atmosféry a stylový róninský příběh zasazený do světa Star Wars. To ovšem neznamená, že by dalších osm kraťasů za nic nestálo. Ať už se totiž bavíme o těch více či méně kvalitních, jednotlivé kraťasy ze Star Wars: Visions jsou rozhodně působivé a svět předaleké galaxie představují ve svěží formě. Průměrně jeden díl Star Wars: Visions trvá zhruba 15 minut, což z velké části znamená, že by si některé příběhy rozhodně zasloužili protáhnout. Žádnému z nich se ovšem nedá upřít vizuální působivost, každý z nich na to jde tak trochu jinak a krom vážnějších příběhů se dočkáme i pár odlehčených (Tatooine Rhapsody je skvost). Krom návratu Boby Fetta a Jabby Hutta nedojde k návratu žádné známé postavy, mnoho nových postav ovšem určitě stojí za pozornost a rozhodně by neuškodilo je někdy vidět znova. Kromě toho se ovšem pochopitelně odkazuje na široký svět Star Wars, kde se vracejí známé rasy, planety a dojde především na zástup postav bojující se světelným mečem. Star Wars: Visions oficiálně nejsou kánonický seriál, což mimo jiné znamená, že tvůrci měli kreativní svobodu a mohli v mnoha ohledech redefinovat používání světelných mečů. Jakmile se v první epizodě objeví světelný deštník, je jasné, že tvůrci měli v téhle kolekci devítí krátkých filmů opravdu dost. Každý díl navíc používá trochu jiný styl anime, jedná se v podstatě o průlet styly japonské animované tvorby a v jistých momentech můžou některé epizody Star Wars: Visions evokovat třeba Pokémony. Společně s The Duel je poté vizuálně nejpůsobivější filmeček rozhodně T0-B1, který má navíc i zajímavý příběh o droidovi, který touží po tom stát se Jediem. Tenhle styl animace nebude pro každého, každý díl je poté vlastně tak trochu jiný a komu se vyloženě líbí jeden díl, automaticky mu to nezaručuje, že se mu bude líbit i díl druhý. Po seriálech Klonové války či The Bad Batch jde ovšem o příjemnou změnu, která ukazuje, že na ploše anime mají Star Wars rozhodně potenciál. Očividná ukázka kreativních schopností nadaných lidí, kteří si se svým oblíbeným světem mohli hodně vyhrát a milovaný svět, který s námi je od roku 1977 rozšířit ještě o poznání více. Star Wars: Visions jsou ve finále solidním experimentem v rámci světa Star Wars, který ukazuje, že i v rámci anime mají dobrodružství z předaleké galaxie potenciál a snad se projekt Star Wars: Visions dočká nějakého pokračování. Nejen proto, že některé příběhy pro nějaké navázání vyloženě vybízí (příběh rockového Hutta potřebuje být dovyprávěn!), ale protože s tímhle konceptem ještě mohou Star Wars rozhodně předvést zajímavé věci. A minimálně zmíněná první epizoda musí sednout opravdu všem. I zbytek je ovšem velmi fajn a tahle kolekce devíti krátkých anime filmů si rozhodně zaslouží pozornost. 2. série: Star Wars: Vize byla v roce 2021 v rámci světa předaleké galaxie poměrně svěží voda, která v rámci devíti příběhů tvořených animací japonských tvůrců představila poměrně unikátní příběhy, kdy jeden zvládl atmosférou připomenout tvorbu Akiry Kurosawy, jiný zase představil příběh o hudební skupině existující ve světě Star Wars. Bylo to něco svěžího, kdy se klidně nabízel nášup. Ten také přišel v podobě 2. série a devíti nových příběhů, které ovšem nově nesází pouze na japonskou animaci. 2. série je totiž tvořena mezinárodní animací, kdy kromě japonské anime dochází i na animace z Indie, Velké Británie, Irska, Španělska, Chile, Francie, Jižní Afriky, Jižní Koreji i USA. Sami tvůrci označují 2. sérii za oslavu mezinárodní animace, příběh I Am Your Mother, poté dodá konečně 15 minut slávy známému Wedgi Antillesovi. A stejně jako před 2 lety jde o fajn svěží doplněk, který ukazuje, že jde se Star Wars pořád zacházet unikátně.    Dříve bylo známým faktem, že Vize není nutně kánonická, dle nových vyjádření ovšem Vize kánon nutně nějak nenabourávají a mohou být tak vnímané jako plnokrevná součást Star Wars. Stejně jako v případě 1. série Vizí je nicméně vidět, že za sérii kraťasů stojí lidé, kteří mají ke světu Star Wars úctu a daří se jim opět předvádět něco unikátního. Délka všech devíti snímků nepřesáhne 20 minut, přesto v nich funguje schopné vyprávění a daří se v nich prodat funkční příběhy, stejně jako v případě 1. série některé díly jasně otevírají prostor pro případná navázání.  První epizoda s názvem Sith dokáže strhnout kouzelnou animací i příběhem, který představuje titulního Sitha, pátá epizoda Journey to the Dark Head představí strhující souboj se světelnými meči, který ukazuje, že korejské studio Mir zvládá předvést strhující šermířskou akci, která se vyrovná těm nejlepším soubojům z filmových Star Wars. Epizoda od známého studia Aardman (která tím pádem musí pochopitelně schovávat odkaz na Wallace a Gromita) s názvem I Am Your Mother je poté ideální ukázkou toho, jak jde skutečně známý svět Star Wars představit v krapet odlišném světě a je to zábava. Je možná škoda, že se i Vize pořád příliš motají kolem období Impéria a neprozkoumávají jako jiná období, kdy například zmíněná první epizoda nebo druhá epizoda s názvem Screecher's Reach prozkoumávají období před zánikem Sithů, zároveň se ukazuje, že jsou někdy zápletky možná až zbytečně repetitivní. Za nejslabší článek 2. série by bylo snadné označit předposlední epizodu s názvem The Pit, která sice pracuje se zajímavým konceptem a to prozkoumáváním dolů obsahující kyber krystaly, vlastně z toho ovšem ve výsledku kdovíjak moc zajímavého nevyjde a je bohužel nejméně zajímavá z celé série. Indický kraťas s názvem The Bandit of Golak pracuje s krásným motivem, africký kraťas s názvem Aau’s Song má zase poměrně pěknou pohádkovou atmosféru. Některé epizody jsou veselejší a optimističtější, jiné naopak pracují výrazně s politickými motivy, především ty, které zobrazují Impérium. V součtu vlastně 2. série Vizí servíruje různé emoce, kdy to jde celé ruku v ruce s diverzitou animace, která může vyvolávat různé emoce. Jak by řekl Brad Bird - ,,animace není žánr, je to forma umění, do které jdou převádět různé žánry.´´ A 2. série Vize tomu dává za pravdu. I 2. série Star Wars: Vize je tak ve finále příjemným svěžím vítrem, který ukazuje, že se světem předaleké galaxie skutečně dá pracovat různými formami, kdy různé animace dokazují krásu diverzity různých animačních postupů. Zápletky možná někdy nejsou nejsilnější a někdy se už zbytečně opakují, přesto je to celé přehlídka pěkných animátorských schopností.... () (méně) (více)

HAL

Hodně promarněná šance. Mám rád anime a tak jsem se těšil na to v čem se anime od západních animáků odlišuje nejvíc - originálnější příběhy a dospělejší přístup k nim. Ani jedno se ve Visions  příliš nepovedlo.Většina čtvrthodinových dílů je prostě jen o akci, tzn krátký set-up a pak už jen šermovačky na lightsabery, a ty díly které moc akční nejsou zase vynikají ve své dětinskosti (jako když mladý Jabba se svými vrstevníky založí J-Rockovou kapelu...). Až třeba poslední díl je povedený dost, ale u něj se zase Star Wars reálie projevují jen tím že meče těch samurajů svítí, jinak je to klasický Japonský příběh.I nějak vymazlený a unikátní vizuální styl tu má jen pár částí, většina vypadá dost genericky. Celkově je na tom vidět že budget byl o pár řádů níž než u Love, Death and Robots - téhle Netflixácké sérii se Visions rozhodně nevyrovnají, i když jsou z mého oblíbeného vesmíru. Nevyrovnají se bohužel ani četné amatérské tvorbě které je plný youtube. /// Druhá série je mnohem lepší, ta už plně dostojí onomu "Love, Death and Robots ze Star Wars světa", a skoro s každou částí nabídne zajímavý příběh a originální vizuální zpracování. 7/10 ()

AllShallFall odpad!

Absolutně debilní sračka nikam nezapadající. Tady si každý dělá co chce. Jakože Sithové používají jakési lightsaberové deštníky a katany. Jakýsi samuraj, co sbírá krystaly, umí používat Sílu, ale není ani Sith, ani Jedi, ani temný Jedi. Je to prostě kundovina. Pak si tu každý hopsá ve vesmíru po křižníku, bez masek, jako by se nechumelilo. K tomu absolutně debilní a trapná japonská animace. Úplné zprznění Star Wars a tohle se tu jako hodnotí kladně. Děláte si prdel? Nadáváte na Disneyho, že dojebal Star Wars, ale pak si tu chrochtáte v těhlech hovnech bez hlavy a paty. Úplné mimo mísu. ()

Scalpelexis

Když dva dělají totéž, není to totéž. Vůbec nemám nic proti úmyslu svěřit SW do rukou animátorů z Nipponu, jelikož oběma světům z celého srdce fandím, ale není úplně šťastný počin jej rozdat 7 různým studiím s nevyrovnanou pověstí a filosofií. Někteří náhled do světa v předaleké galaxii přijali s vhodným respektem a vznešeným údělem vytvořit důstojnou alegorii, někteří by si z toho dělali jen šprťouchlata, které tato značka nezaslouží, že, Science Saru (a Ti na potvoru mají 2 díly?)? Nevyváženost utěšuje krátká stopáž, sem tam dobré nápady, ale hodně zamrzí sotva minutové souboje, které k Hvězdným válkám patří jak písek k Anakinovi. Potěšily mě díly "The Duel" (surová černobílá kresba skvěle adresuje japonskou komornost), "Lop and Ocho" (ne, furry svět nežeru, ale konekce k rodinným hodnotám a nejlepší souboj série, to beru!), "The Ninth Jedi" (typická Starwarsárna se vším všudy) a hlavně krásně atmosférická "The Village Bride" (výborný audiovizuál doprovázený Penkinovou hudbou, s příjemnou dávkou emocí, lidskostí, Jedi aurou a jejich odměřeným přístupem). Spousta dílů by si zasloužila pokračování, většina ať klidně shoří, pár mě výsostně pobavilo, ale celkově se vším všudy je to průměrná jednohubka na propršené dopoledne. ()

JohnCZ

Experimentální Star Wars fanfikce stylizované do podoby krátkých anime příběhů. Kvalita jednotlivých epizod je ale brutálně kolísavá - od pětihvězdičkových záležitostí až podivnostem hraničícím s odpadem. Příběhově to vzhledem ke stopáži většinou nestojí moc za řeč a ve finále si tak trochu říkám, proč to vlastně vůbec vzniklo. ()

M.i.k.e

první epizoda mě nadchla a kdyby v tomhle duchu byl i zbytek,pak by tenhle SW experiment opravdu stál za to.Bohužel ale další díly už nejsou takové a pohybují se od dobrých,přes průměrné až k vyloženě slabým.A to jak příběhově,tak animací.Vzhledem k tomu,že jednotlivé epizody mají v průměru kolem patnácti minut,není to úplná ztráta času a dají se přežít i ty slabší kusy,ale případné pokračovaní bych si s klidem nechal utéct...60% ()

moviefreak

Ešte pred chvíľkou pre mňa svet SW zomrel a našťastie prišiel Mandalorian. Potom druhá séria a teraz Visions. A rozmýšľam čo majú spoločné, že nás to všetkých baví. Áno je to hlavne tým, že tvorcovia miluje samotný svet SW, rešpektujú ho a nenakrúcajú nič iba kvôli peniazom. Ak ste fanúšikom anime, tak si nebudete nič iné priať, ako aby sa Disney rozhodol dať týmto japonským tvorcom rovno celé série, nie iba jednotlivé príbehy. Svet SW nie je iba o Skywalkerovcoch, a preto som rád, že Disney dal šancu aj tomuto projektu. ()

Kwaichi

Japonský štýl vniesol do sveta Star Wars nový vietor. Každá epizóda má svojho špecifického ducha. Odlišujú sa vyuálom, spôsobom rozprávania príbehu aj hudbou. Za mňa najlepšie epizódy E01 - The Duel,  E04 - The Village Bride a E07 - The Elder. ()

filmmovier

Jak už to tak u antologií bývá, kvalita jednotlivých historek je velmi proměnlivá. Jsou tu výborné kusy (přičemž nejlepší je navíc hned ten první a pak pátý), kusy průměrné, překvapivě zábavné (Rhapsody), nudné, i takové, které by mohly patřit i do jakéhokoliv jiného libovolného univerza. Stejně pestré to je i co se animace týče, ovšem celý seriál je tak šíleně japonský, že to do Star Wars úplně nepatří. Naprosto zbytečný projekt, ale s celkem zajímavými výsledky. Jako celek je to nakonec lehce nadprůměrné. 65%. ()

VanTom

Na půdorysu samurajských (nebo třeba "gundam") příběhů vystavěné kraťasy, střípky z předaleké galaxie v japonském duchu a anime tvaru… Těžko říct, jestli mají co nabídnout největším fanouškům SW ságy, jelikož stojí mimo kánon. Těm průměrným (= mně) příliš ne, na to jsou moc krátké, moc roztříštěné, přitom paradoxně moc svázané zadáním. Málokterý nudí, zároveň málokterý nadchne – což platí i o různorodé animaci a vizuálním stylu. ()

LizianShaw

Moc oceňuji rozhodnutí, vytvářet krátké uzavřené Star Wars příběhy, přičemž jejich odlišné japonské styly tomu dávají opravdu zajímavý nádech (zajímalo by mě, jestli se jedná o canon). Ne všechny příběhy jsou si rovny, i tak mě ale dost bavily, a u těch, kterým se to nepodařilo, to také nebyl zásadní problém, kvůli krátké stopáži. Nejlepší epizoda jednoznačně Ninth Jedi, ale i epizody 4, 7, 1 a 9 měly dost dobrý příběh. 85% ()

Knowho

Jediné za mě kvalitní epizody byli 1. A 7., jinak zbytek mi přišel nesmyslný, a jsem rád, že se nejedná o canon do SW světa. Ne, jako vážně?? Podělanej super-anime droid nakope prdel (asi) inkvizitorovi!! Já osobně anime rád nemám (Nemám nic proti tomu, kdo ano), a nebráním se tomu se na nějaké jednou za X let podívat, ale tohle...tohle bylo moc. Takže za mě seriál dostává (možná že až moc.) 4/10 ()

TaanStari

Pár epizod je naprosto fantastických (zejména The Duel). Zbytek působí jako něco od Riana Johnsona - totální nepochopení a rozkurvení původního loru. ()

char_t

Já vím, tyhle mixy žánrů a stylů animace teď frčí (looking at you, LDR!)... Ale kombinace starého Japonska se Star Wars zamířila silně mimo. První pozvednutí obočí si vyžádal Ronin ve staré japonské vesnici, vytahující světelný meč z pochvy (!). Postavy, bojující bez masek ve vakuu bych ve jménu akční animace snad i odpustil. Ale kawaii králíček jedi, s vytesaným nápisem na čepeli světelného meče (sic!), to už bylo i na mě moc. Samotná stylizovaná animace mě prostě z křesla už nezvedne. Nebyl by třeba pořádnej příběh? Ne? Tak nic... ()

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023