Film Encanto z dílny Walt Disney Animation Studios vypráví příběh neobyčejné rodiny Madrigalových. Madrigalovi žijí ukryti v kouzelném domě v pulzujícím městečku v kolumbijských horách, na podivuhodném a očarovaném místě zvaném Encanto. Kouzlo Encanto způsobilo, že každé dítě v rodině má jedinečný dar, od nadlidské síly až po schopnost léčit. Obdařeno je každé dítě kromě jediné dívky jménem Mirabel. Magie obklopující Encanto se začne vytrácet a Mirabel zjistí, že právě ona by mohla být poslední nadějí své výjimečné rodiny. (Falcon)

Lukin413

Slabší disneyovka o toxické rodině, která nedojde k žádné katarzi ani poučení přes množství lekcí, které jim osud a klišé z pera scénáristů nachystá. ()

BOURQUE

Z trojici režisérov sa asi najviac spoliehalo na skúseného Byrona Howarda, ktorý už má za sebou niekoľko vydarených animákov. Teraz však ani on nedokáže spraviť zázrak. Encanto síce má slušnú kompozíciu a pevnejšie kompozíciu základov, nehovoriac o pestrých farbách a peknej grafike (tá v podstate nemá chybu). Avšak jeho scenár sa už v polovine príbehu vyprázdni a smerom ku konci zmiznú aj lepšie nápady od tvorcov, nehovoriac o mierne dôraznejšom a grandióznejšom vyvrcholení záveru. Potenciál jednotlivých postáv nie je dostatočne využitý. Pekne vymaľovaný animák od Disney s priemernými musicalovými prvkami, ale bez lepších (prípadne trochu vtipnejších) dialógoch (a scén). Osobné hodnotenie: 73% (***) ()

gumbo

Strašně generické. Příběh, postavy, zápletky, písničky... všechno tady vypadá jako rychle spíchnuté na objednávku a recyklované bez nějkého hlubšího smyslu. Samozřejmě je to myšákovká technická vytříbenost, ale jinak je to taková jednohubka, kterou si druhý den budete stěží pamatovat. 60% ()

helloween93

Disney na poli originálních animáků přešlapuje od Coco a marně čeká na opravdový megahit. V roce 2021 vyprodukovali Walt Disney Animation Studios nejprve Rayu a drak a v závěru roku Encanto. Pixar uvedl Luca a všechny 3 snímky byly průměrné. Nejlepším z nich byla Raya a nejhorší asi Encanto. Paradoxně právě Encanto získalo Oscara v kategorii nejlepší animovaný film. To mi přijde celkem úsměvně, protože Encanto kromě animace, pěveckých pasáží a tradičních motivů jako rodina na prvním místě nemá moc co nabídnout. Příběh není zlý, ale chybí záporák, gradace děje a napětí. Znova už si film určitě nepustím. 3* ()

Olík

Tak tomuhle se dámy a pánové říká příběh s nadstavbou, nebo chcete-li pohádka pro náročnějšího diváka, nebo chcete-li Jihoamerický Disney, nebo chcete-li Nezačínej s tím Brunem, nebo chcete-li vhodný pro celou rodinu, nebo chcete-li to prostě chceš. Tohle jsou za mne originální (ne zrovna příběhem) projekty, které zkrátka mají smysl. Kvalitní animace...jasný, to se dneska považuje za standard. Příběh….dejme tomu klasika. Humor….no, tak tady vidím jednu z mála slabin. Postavy….naprosto v pořádku, každá má své opodstatnění. Hudební doprovod….tady šlo taky ještě přitlačit. Ale, co je podstatné….celkové vyznění, poselství….prostě to…však vy víte. ()

lemonova

Dosť dobrá myšlienka ale naozaj veľmi nepodarená hudba.. a nie som si istá, ako by som na tento príbeh zareagovala ako malé decko. ()

B.Wilde

Pěkný animovaný film ve velmi barevném prostředí, které prostě k latino zemím patří. Musím říct, že některé scény se mi tam zdály opravu vyloženě pro dětské publikum, třeba ty hudební scény se sestrami Mirabel mi přišly trochu jak když si někdo něco šlehnul... naopak třeba scéna s babičkou u té vody mi přišla vyloženě pro starší publikum... bylo to v některých momentech takové zvláštně nesourodé, ale spíše u mě převažuje to, že se mi většina scén líbila a bylo strašně příjemné slyšet aspoň několik španělských slov (byla jsem na verzi s dabingem) a určitě bych se ráda někdy mrkla v originále. No a co si budeme, Bruno byl prostě nejlepší postava. (We don't talk about Bruno!) ()

geek.ondra

Krásná animace, pěkný písničky ale tentokrát bez příběhu který by si mě získal a bez postav které by mě zajímaly. Taková standardní Disneyovská rutina což bych od Bushe a Howarda nečekal. 6/10 ()

AloeB

Kolumbijští X-meni se sice tváří jako lákavý dobrodružný animák, v závěru je to ale jen poměrně impotentní rodinné drama zabalené do překrásné animace a písniček na jedno brdo. Čímž nechci tvrdit, že je Encanto nutně špatné, ale jde o poměrně přesný popis toho, co divák dostane. Na jednu stranu je to geniální, přeci jenom které dítě se nedovede vcítit do Mirabel, nevýjimečné holčiny ve své perfektní rodině obdařené vzácnými dary. Navíc má brýle, což prý filmu nahnalo kredity. Navíc je ve filmu vidět jasná inspirace proudem magického realismu, kdybych měl konkrétně zmínit (asi to jediné, co si k tomuto tématu pamatuji) Márquezovo magnum opus Cien años de soledad, kde samotné Macondo je očividně předlohou pro Encanto nejen z morfologického hlediska; rodokmen Madrigaldů je možná méně obsáhlý, ale stejně extravagantní jako Buendíů a náznaky kolumbijské historie taky celkem pomáhají (vojáci ve flashbacích). Je tedy trochu škoda, že zápletka postrádá většího konfliktu a vyústění je poměrně sterilní a bohužel i předvídatelné. Vzhledem k hispanoamerickému zasazení jsem (poněkud nespravedlivě) počítal s druhou Coco, což je mi película numero uno, bohužel však Encanto na mexickou pohádku nesahá ani po stránce hudby, na kterou jsem se taktéž těšil a která si svoji slabost v konečném důsledku jen kompenzuje šílenými videoklipy (kde e. g. Kerberus byl zcela zbytečný, o to víc je hloupá jeho přítomnost v trailerech). edit: Ok, má averze vůči songům v tomto filmu je možná tím, že jsem to viděl se španělským dabingem, ale hej, Coco jsem viděl nejprve v češtině a pak se španělským dabingem a minimálně Recuerdame mě chytlo v obou jazycích. A angličtině nemám ani duda. ()

Epero

Nuda. Dej úplne o ničom. Pekná animácia, ale to je tak všetko. Nie je tam dosť naivnej zábavy pre malé deti, je tam nulová zápletka o prekonávaní nebezpečenstva, čo by zaujala starších a je tam nulový dej pre dospelých. Rozprávky mám rád, čiže nehodnotím niečo čo by bolo mimo mňa, ale tu sa nedeje nič. Posolstvo o tom, aby rodina držala pokope sme videli miliónkrát a vždy lepšie zobrazené. Tu sa celá zápletka, dejový zlom aj vyriešenie odohrá na záver filmu za desať minút bez čohokoľvek. Žiadny záporák čo im chce ublížiť a ktorého treba poraziť; žiadne prekážky, ktoré musia prekonať; žiadne skúšky, ktoré musia zvládnuť; žiadna púť, ktorú musia absolvovať – vôbec nič. Ani len chytľavé piesne, ako taký Tarzan, či Leví kráľ, z ktorých časti si pamätám ešte z detstva. Celé sa to dá zhrnúť do jednej vety: Všetci sú napätí, lebo nechcú sklamať prehnane ochranársku starkú, no keď si tá uvedomí, že to preháňa, tak sa upokojí a všetci sa objímu. ()

chrispe

Hezké to bylo, ne že ne. Ale hlavně ze začátku jsem se cítila kapku znuděná. Hodně mi tam chyběl vtip. Pětiletá u toho vydržela a prý se jí to líbilo. ()

Cruchot

Roztančená nuda. Tenhle animák se snaží být hravý, zábavný a strašně cool, ale je v podstatě o ničem. Přemrštěnou stopáž (určitě pro cílové dětské publikum) ještě natahuje spousta písníček. Ty jsou paradoxně tím nejlepším, co film nabízí. Dějově je to jinak nezajímavé. Navíc menší děti některé pasáže úplně nepoberou. Pěkný vizuál + hudba a písničky + pár zajímavých scén = ***. ()

salamandrr

Dobrá pohádka pro holky o mladé holce, podobně jako Moana, Brave či třeba Raya - naplňuje vzor "nejsem princezna co čeká záchranu, postarám se o sebe sama" ()

haWranka

Nápad velmi originální, přesto ne úplně dotažený. Myslím, že se z toho dalo vytěžit víc. Po vizuální stránce už velmi tradiční (vzhled postav ala Ledové království), což ale nijak nevadí. Co mi překáželo, to byly písničky - ukřičené, některé až protivné, vesměs zbytečné. Dětem se asi ten přehršel barev bude líbit, já už to znovu vidět nemusím. Ale nenudila jsem se a párkrát jsem se i zasmála. ()

Maximilianus

Keby nebol taký povyk okolo soundtracku, asi by som tento film vypol po dvoch minútach,  pretože mi to pripadalo ako úplná hlúposť a hlavná hrdinka mi nebola sympatická. To sa samozrejme zmenilo hneď počas prvej piesne. Co sa týka hudby, tam je sila tohto filmu. Je moderná a nerozprávková. Ani by som netvrdil, že je chytľavá a ani vo filme mi neprišlo,  že by jej bolo nejako veľa. Ale je skvelá, postavy sa hýbu,  že s nimi chce tancovať aj divák,  všetci členovia (možno aj na starú pani) sú veľmi sympatickí a rôznorodí. Nápad veľmi zaujímavý,  ale v konečnom dôsledku to nebolo nič výnimočné. 7,1/10 ()

balcazar

Nemyslím si, že to je film, ktorý by mal byť v mojom hodnotení zaradený do trojhviezdičkových, ale zase som trochu sklamaný na to, aby som pridal štvrtú. Encanto mal zaujímavý potenciál v príbehu, v postavách, v ich schopnostiach, v čarovnom dome, atď. Kým Coco, s ktorým animák pre podobnosť porovnávam, pesničkami bavil, do príbehu ich zasadil tak, aby ma neiritovali a, naopak, posúvali príbeh, Encanto pôsobilo v tomto trošku neohrabane a neskúsene. V Coco som si pesničky užíval, v Encanto ich pretáčal. Škoda, podľa mňa sa z toho dalo vytĺcť viac. ()

Likan7

Dokonalej vizuál, chytlavý songy a často až překvapivě dospělejší a temný příběh. Taková ta poctivá podívaná pro celou rodinu, skoro bych řekl hlavně pro dospělý, protože tady nějak nevnímám co by děti mohlo nějak bavit. ()

dustur

Encanto je krásny animovaný film od spoločnosti Disney, má to krásne chytľavé španielske pesničky, sympatické postavy ktorým nemám čo vyčítať , čo som mal v pláne že animáku dám plný počet bodov ktoré som mal v pláne. Ale potom, po takej hodinke mi Encanto začalo upadať kde to už až tak nemalo ten šmrnc , ale zas si udržalo tú svoju nádheru. Ale zas je to animák od štúdia Disney ktorý ma po dlhšej dobe prekvapil, zaujal a ja hodnotím Encanto: 4 / 5. ()

Disney chystá hranou Moanu

Disney chystá hranou Moanu

03.04.2023

Herec Dwayne Johnson (Red Notice, Black Adam) v poslední době neměl zrovna nejšťastnější ruku na projekty, přesto v Hollywoodu stále platí za velkou hvězdu s hned celou řadou úspěšných filmů a… (více)

Disney100: Koncert

25.04.2022

79. Zlaté glóby - výsledky

79. Zlaté glóby - výsledky

10.01.2022

Dnes v noci byly v kalifornském Los Angeles uděleny Asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) Zlaté glóby za uplynulý rok 2021. Kvůli stále neutuchající kontroverzi kolem asociace a bojkotu… (více)