Encanto

• Slovensko Encanto: Čarovný svet
Trailer 2

Film Encanto z dílny Walt Disney Animation Studios vypráví příběh neobyčejné rodiny Madrigalových. Madrigalovi žijí ukryti v kouzelném domě v pulzujícím městečku v kolumbijských horách, na podivuhodném a očarovaném místě zvaném Encanto. Kouzlo Encanto způsobilo, že každé dítě v rodině má jedinečný dar, od nadlidské síly až po schopnost léčit. Obdařeno je každé dítě kromě jediné dívky jménem Mirabel. Magie obklopující Encanto se začne vytrácet a Mirabel zjistí, že právě ona by mohla být poslední nadějí své výjimečné rodiny. (Falcon)

Trailer 2

MrHlad

Madrigalovi žijí už po generace v kouzelném domě uprostřed džungle. A každý z nich má díky magii nadlidské schopnosti, až na Mirabel. Jenže právě ona, úplně obyčejná holka, bude muset rodinu zachránit, protože magie slábne. Disney poslal do světa krásně vypadající pohádku s fajn latino atmosférou a sympatickou hrdinkou, které ale podráží nohy příběh, který je v některých momentech nečekaně dospěle temný. A nejsem si úplně jistý, jestli hlavní problém a jeho řešení jsou témata vhodná pro nejmenší diváky. Ale možná je jen podceňuji. ()

Stanislaus

Encanto v sobě mísí pohádkově disneyovskou atmosféru s aktuální tematikou a nazíráním na (nejen) filmový svět, v němž tvůrci cílí na korektnost a multi-kulti-charakter jejich produktů, což se nemusí každému líbit. Po zhlédnutí nejnovější disneyovky jsem měl trochu rozpačité pocity, co se výsledného hodnocení týká. Na jednu stranu mohlo být Encanto vtipnější, hravější a hlubší (V hlavě a kulturně blízké Coco nasadily holt laťku příliš moc vysoko), na druhou stranu nelze filmu upřít upřímný (byť lehce okatě moralizující a prvoplánový) příběh o důležitosti rodiny a rozhodování o svém osudu sebou samotným, přičemž se v tomto případě tvůrci zaměřili zejména na ženské postavy. Z audiovizuálního hlediska se jednalo o pastvu pro oči - ať už šlo o pestrobarevně vymazlenou animaci či líbivý soundtrack s pěknými tanečními čísly. V originále hudba jistě vynikla lépe. Tři a čtvrt hvězdy! ()

hroubek

Na Encanto jsem se nijak zvláště netěšil. Trailery mi přišly, takové nijaké a "obyčejné", a už vůbec nedokázaly prodat příběh. Jenže já mám rád animované filmy, tak jsem si řekl, že nejnovější kousek od Disneyho zkusím. Tvůrci filmu se rozhodli vsadit na dospělejší téma, na které přidali kouzelnější příběh pro děti. Ve výsledku dospělí dostanou animovaný film, jenž má nosné myšlenky, a děti dostanou zábavnou a hravou podívanou, ze které si odnesou, že největší síla je v rodině. A já jako divák jsem spokojený. Samozřejmě bych ocenil, kdyby se šlo více do hloubky, konec mohl být silnější a dojemnější, mohlo to mít taky méně písniček (i když jsou luxusní). Přesto tyhle výtky nemění nic na tom, že se film povedl a má co říci. Disney a tvůrci vsadili na trochu "jiný příběh než jaký mají klasické disneyovky", a z mého pohledu uspěli. Nedokážu říci, jestli to děti bude bavit tolik jako jiné disneyovky či jestli ocení pointu. Nicméně, já jsem odcházel z kina spokojený a jsem rád, že Disney zkusil udělat film, který není zas taková sázka na jistotu. ()

filmfanouch

Animáky od Walt Disney Animation Studios se již dávno stali zárukou půvabně animovaných snímků pro celou rodinu. Vždy se ovšem přichází s nějakou změnou. Nejnovější jubilejní 60. disneyovka se točí kolem latinoamerické rodiny, kde má téměř každý člen speciální schopnosti. Režie Encanto se chopili Byron Howard a Jared Bush, kteří jako režisér respektive scenárista stáli za animákem Zootropolis: Město zvířat, který patří mezi to nejlepší, co studio Walt Disney Animation Studios za uplynulou dekádu nabídlo. I proto se dali od Encanto čekat velké věci a zamrzí, že jde ve finále dost možná o nejslabší animovanou disneyovku uplynulé dekády. Encanto má půvabnou a kreativní animaci, zajímavé stěžejní i vedlejší postavy a ze samotné zápletky rozhodně mohli vzejít zajímavé věci. I proto zamrzí, že ve finále ústřední konflikt v Encanto působí příliš jednoduše, v průběhu se ukáže, že tentokrát zas tak dvakrát zajímavý svět vytvořen nebyl a že to celé je tentokrát pouze fajn. Což je právě po uplynulé dekádě plné Raubíře Ralfa, dvojici Ledových království, zmíněného Zootropolis či Odvážné Vainy strašně málo. Onen problém v tom, že se zde neprozkoumává nový zajímavý svět tkví v tom, že se tu vlastně žádný svět neprozkoumává a děj se tak odehrává skutečně pouze v prostředí Encanta. I v rámci samotného domu rodinu Modrigalových se zde dokázalo přijít se zajímavými kreativními nápady, přesto se v průběhu divák prostě těžko zbaví pocitu, že je to celé na Disneyho příliš málo. Z Encanta se sice v průběhu opět stane příběh o síle rodinných pout, takové lehce zajímavé vyvrcholení ovšem zkazí jeden lehký dodatek, který vlastně finální poselství filmu tak trochu shazuje. Pořád je to dost kreativní. Encanto je muzikál a hudební čísla jsou sama o sobě živá a nápaditá (v dabingu jsou poté fajn, originální znění písní od Lin-Manuela Mirandy jsou ovšem pochopitelně chytlavější). Každý člen rodiny Modrigalových dostane příležitost se alespoň trochu nějak projevit a vybarvit, přesto jich ovšem ve finále moc stěžejní úlohu v příběhu nemá. Samotný příběh o kouzelném domě, který začíná ztrácet svou moc ve finále vlastně nemá kdovíjakou váhu. Celé to vlastně po stránce emocí dvakrát nefunguje, vykreslené vztahy v rodině působí až příliš podivně a celé to v pár momentech vyloženě působí dojmem, že si dramaturgové ve Walt Disney Animation Studios zrovna vzali dovolenou. Zrovna od tvůrců Zootropolis přitom mohlo dorazit výrazně komplexnějšího, ve finále ovšem dorazila jen slušná animovaná podívaná, která ovšem je skutečně v rámci tvorby Walt Disney Animation tím nejslabším za posledních 10 let.... PS: Český dabing je jako u většiny disneyovek naprosto v pohodě, hudební režie písní je též velmi slušná. Přesto ovšem lépe fungují původní verze od Lin-Manuela Mirandy. ()

Nevka

Encanto je na jednu stranu nádherným animákem. Je barevné, veselé a sází na spoustu zajímavých postav, které mají něco do sebe. Zoufale však postrádá výraznější příběhovou gradaci (kterou má například Coco absolutně dokonalou) a hlavně chytlavé písničky. Lin-Manuel Miranda dělá co může, hudba je v základu moc pěkná, ale kromě úvodního songu o rodině Madrigal si člověk po prvním zhlédnutí není schopný zapamatovat jedinou melodii. Což je u disneyovky docela problém. Na druhou stranu musím říct, že jsem se víceméně celou dobu bavil a některé scény si moc rád pustím znovu. To však nemění nic na tom, že jako celek musím Encanto hodnotit spíše jako zklamání. Pokud ale máte děti, moc rád vám tenhle film doporučím. Pořád se nejedná o nic hloupého (Ledová sezóna, Vilík: Rychle a vesele) a příjemné poselství tam je. ()