Tomáš (Igor Orozovič) s Terezou (Veronika Khek Kubařová) prožívali lásku jako z učebnice. Poznali se na střední, přeskočila mezi nimi jiskra a pak už to jen doutnalo a hořelo. Po vysoké spolu zůstali v Praze, meteorolog Tomáš získal skvělou práci televizního moderátora počasí, a Tereza se (zatím neúspěšně) snaží rozjet prodej a výrobu ručně šitých bot. Kdy se to zadrhlo? Na Štědrý den, když Tereza přistihla polosvlečeného Tomáše v domněle choulostivé situaci s populární televizní moderátorkou (Emma Smetana). Prekérní chvilku by sice Tomáš mohl celkem racionálně vysvětlit, kdyby k tomu ale dostal příležitost. „Usmiřovačku“ mu překazí neplánovaný pobyt na policejní stanici, a když se konečně dostane domů, narazí na prázdný byt a výzvu, aby se sbalil a odstěhoval.
Tomáš se nechce vzdát bez boje, rád by Terezu obměkčil nějakým velkým romantickým gestem, jenže už nějak vyšel ze cviku. Naštěstí má kamaráda Karla (Matouš Ruml), filmového fanatika, který má jednoduché řešení – proč se neinspirovat scénami ze slavných romantických filmů? Jenže Tomáš záhy pozná, že to, co stoprocentně funguje na filmové hrdinky, nemusí nutně fungovat i v šedivé realitě, zvlášť když provedení pokulhává, nebo když se do cesty připlete charismatický fotograf (David Matásek), který se o Terezu zajímá víc, než je zdrávo. Jedině Tereza je romantická komedie plná trapasů a omylů, která názorně dokládá, že boj o lásku může být někdy neuvěřitelná šichta, zvlášť když vám život dává jednu facku za druhou. (CinemArt)

Trailer

marhoul

Ústřední dvojice sympatická, dvě tři scény fajn, ale já čekala větší potěšení. Průhledné už od fotky aktu, Smetana, krom vizáže herecky tragická (a to ji pokládám za zajímavou osobnost, čili z averze mě nepodezírejte), řada scén kostrbatých, některé odkazy na filmy pobavily, většina byla ale mlácením prázdné slámy a spíše otravovala. Úsměv za film 2x. Přestože jde o žánr plný klišé, neznamená to, že to musí být blbé, což v tomto případě bylo. Veronika a Igor fajn, David Matásek sympatický, Lenka Vlasáková vzácně divná, chlastání samozřejmě neustále, Janžurka budiž, Matouš Ruml mě tentokrát nebavil. Jednoduchý příběh, z něhož se rozhodně dalo vyrazit víc. Chyběl jen pes Novák a prkenná Podlaha. Tři hvězdy jsou až moc, po týdnu snižuji hodnocení na dvě hvězdičky, protože toto byla kravina, absolutně nehodná košilatých pochval, natož přirovnání k Julii Roberts. ()

Pajky3

České Budějovice, 17.9.2021. Po dlouhé době jsem byl na dovolené v Čechách, rozhodl jsem se vzít rodiče do kina a vzhledem k tomu, že mají rádi české filmy, tak volba padla na romantickou komedii Jedině Tereza. A byl to takový český standart, který nabídl příběh o velkém nedorozumění. Člověk se pobavil a trapnost se tomu vcelku vyhýbala, jen to nebylo nic o čem budete vyprávět na potkání. Hlavní herečka je sympatická a obsazení okolo ní bylo slušně poskládané, i když Rumlova postava zbytečně tlačila na pilu s hláškováním. Ve výsledku slušná práce, která neurazí, pobaví, ale nenadchne. ()

filmfanouch

Romantických komedií vzniká v Česku opravdu hodně a dává to smysl. Jde totiž o komerční jistoty, které diváci navštěvují ve velkém a především se dají pořídit levněji než taková historická dramata či žánrové lokální experimenty. Nová česká romantická komedie Jedině Tereza revoluční nebude. Přesto se jedná o další slušnou romantickou českou komedii, která má minimálně pár zajímavých aspektů. A i díky tomu zaujme i přes fakt, že něco zásadního tu přeci jen nevzniklo. Režie filmu se ujmul Jaroslav Fuit. Zkušený televizní režisér se na zakázku ujmul scénáře dvojice Kateřiny Gardner/Pavla Nováka, která se točí kolem rozchodu vyvolaného omylem a snahou ten vztah slepit zpět. Dle očekávání se Jedině Tereza nevyhýbá známým klišé a vývoj děje je dle očekávání tak trochu předvídatelný. Právě zapojení kamaráda hlavního hrdiny, který je filmovým fandou a snaha o to aplikovat romantické filmy na reálný svět jsou v tomhle ohledu zajímavým osvěžením. O tomhle sice ten film vyloženě není, přesto je těchto pár scén rozhodně zajímavým osvěžením. A konečně si někdo uvědomil, že by měl romantický film odkazovat na Matrix ;)   Film je ovšem především spíše právě o tom, že je láska boj. V tom ústředním boji dochází ke spousty omylným událostem a trapasů, které jsou v mnoha případech skutečně zábavné a divákovi nemusí být za tvůrce trapně. Celé je to natočené velmi slušně, přičemž by člověk neměl očekávat moc. Je to jen velmi zručně natočené a má to pár velmi pěkných záběrů, příliš by ovšem divák očekávat neměl. Film také táhne velmi povedené obsazení. Veronika Khek Kubařová a Igor Ozorovič jsou jako hlavní pár velmi fajn a chemie mezi nimi funguje. Matouš Ruml je též velmi fajn, stejně tak ve vedlejších rolí zaujmou i Anna Schmidtmajerová, Lenka Vlasáková, David Matásek i Emma Smetana, která po delší době dostala hereckou příležitost. V čestné roličce se též objevuje skvělá Iva Janžurová, která sice své scény natočila za jediný den, ve svých pár scénách ovšem ukáže, že i ve věku 80 let neztrácí svůj výjimečný herecký talent. Jedině Tereza je sympatická česká romantická komedie, která ze zajímavého nápadu aplikovat romantické filmy na skutečný svět sice nevytěží zase tak moc. Přesto je ovšem tento nápad v pár momentech uspokojivý. Jedině Tereza nepřepíše historii. Půjde jen o další vděčný divácký film, který alespoň neurazí slušnou technickou stránkou, velmi dobrými herci a skutečně sympatickými momenty ve scénáři. Film, který neurazí a dokáže v pár momentech skutečně pobavit..... ()

Stanislaus

(Možný výskyt spoilerů!) Vyzbrojen veskrz sympatickým hereckým obsazením a množstvím filmových odkazů se Fuit snaží - místy trochu na sílu - naservírovat českou romantickou komedii, která by se neztratila v žánrové přehršli podobných filmů, což se mu však ne vždy podařilo. Nicméně i tak Jedině Tereza nabízí mile napsaný a vesměs i zahraný příběh o strastech lásky, (temných) zákoutích nedorozumění a rodinných shledáních po letech (škoda, že "I'm your Father" vsuvka celkem vyšuměla). Ústřední dvojice byla kouzelná, Smetana alá "našpulená huba" se do role mrchy hodila, Vlasáková a Matásek byli spíše do počtu, Ruml místy až moc a nesmyslně hláškoval, což však vyvážily krátké, ale humorné výstupy "papouškovitě pestrobarevné Janžurky". Slibný námět měl rozhodně své rezervy, ale určitě nelituji návštěvy kina. Plusový bod za solidní soundtrack. Lepší a pohodové tři hvězdičky! ()

claudel

V poslední půlhodině mi už bylo stydno za tvůrce. Tohle se fakt nepovedlo aneb další důkaz o tom, že romantickou komedii v ČR jednoduše nenatočíte, i když máte k dispozici oblíbenou, sympatickou a výbornou herečku a doplníte ji herci z Národního divadla. Stejně z toho vznikne předvídatelná, trapná a slaboduchá hloupost, kterou zachraňuje jen ta hlavní herečka a výborná hudba. A to jsou ty moje dvě hvězdičky. ()

• Natáčení probíhalo 16 dní. Točilo se především v Praze. Natáčelo se také na nejvyšší hoře Českého ráje Kozákov. (Azurose)
  • Film je in memoriam věnován fotografovi Pavlu Váchovi (11. června 1940 Praha – 12. února 2021 Praha). (Marcos22)