Night Stalker: Hon na sériového vraha (TV seriál)

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Dokumentární / Krimi

USA, 2021, 3 h 9 min (Minutáž: 46–48 min)

Tiller Russell

Nicola Marsh

Patricia Bobek

James Carroll

Netflix má tento typ minisérií zkrátka v ruce, jelikož i Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer je výborně podávanou záležitostí, u níž napětím nebudete téměř dýchat. Výslednému dojmu zde rovněž také pomáhají dobové záběry a detailní grafika místa činu či rozhovory s vyšetřovateli. Skvělá práce! (Netflix)(17.1.2021)

Trochu mi to připomnělo Fincherova Zodiaca. A nemyslím tím samozřejmě po formální stránce, spíše jde o pocit, který sledování obou děl evokuje - pocit opakovaného zmaru tváří v tvář nelidskému nepříteli, jenž nenásleduje žádný racionální vzorec a nenechává takřka žádná vodítka, která by jeho až mysticky děsivé konání umožnila včas zastavit. Ale zatímco Zodiac přinesl kompletní zpochybnění a rozklad procedurálního vyšetřování, v tomto případě se vraha polapit podařilo a celý proces tedy pochopitelně směřuje k tíženému zadostiučinění - tvůrcům se totiž podařilo odvyprávět poměrně osobní příběh dvou policistů, kteří v průběhu vyšetřování takřka nezamhouřili oka a báli se o životy svých rodin, a skrze často velmi brutální náturu jednotlivých zločinů a množství dobového materiálu je divák nevědomky nucen oživovat samotnou atmosféru zákulisí (na níž Zodiac z velké části stavěl) ve své vlastní hlavě. Aktéři navíc vypráví události chronologicky a k jednotlivým vraždám se vracíme podle toho, kdy byly motivačně propojeny s klíčovým podezřelým, tudíž dobře funguje i udržování zvědavosti ohledně toho, která stopa kriminalisty k neúnavnému maniakovi nakonec dovede. Motivační škála kolem celého případu je samozřejmě nesmírně komplexní a ne vždy se daří tnout vyloženě do živého - některé výpovědi pamětníků nemají tak konstruktivní základ jako jiné a občas škodí protahované fiktivní dramatizace (v tomto formátu by zkrátka mělo jít o nepřetržitou záplavu informací, které spojují tehdejší hypotézy se zpětnou reflexí v různých tematických kruzích), ale přesto je dokument velmi dobře strukturovaný a bez problému drží pozornost od první do poslední minuty (čemuž napomáhá i promyšlené dávkování klíčových zvratů i dalších otázek do závěrů epizod, přesně ve stylu seriálového vyprávění na pokračování). Nevadila mi ani vyšší míra názorové subjektivity a ani občasná oslavnost mužů zákona, která vytlačovala jakékoli hlubší emoce - stejně tu nešlo o psychologii, ale jen o popis vyčerpávající procedury. A na mě to dost zabralo. 85%(15.1.2021)

Richard Ramirez - Night Stalker. Pěkná svině a psychopatická bestie. Mordoval a znásilňoval staré i mladé ženy, muže i děti, vydloubával obětem oči, zabíjel čímkoliv nebo je střílel pistolí. Klidně si po vraždě v domě obětí otevřel lednici, nažral se aby to hned vyzvracel a nad zvratky masturboval. Zkrátka extraprasák a zmrd první třídy. Někdy po sobě nechával v domech na zdech znamení pentagramu a sám potom při dopadení vzdával Satanovi slávu. V jeho hnusném xichtě a v uhrančivých očích je skutečně cítit cosi hodně zlověstného. Vrah, který svoje oběti zabíjel nahodile a proto měla policie nemalou práci ho dopadnout. V dokumentu hovoří skuteční vyšetřovatelé Gill Carillo, který byl ve své době prohlašován za velkého mazáka a Frank Salerno, jehož si k sobě Carillo povolal, nebo vypovídají přeživší oběti, novináři a osoby, co měly s případem tenkrát co do činění. Dále uvidíme autentické fotografie z míst činů a dobové záběry a reportáže, které do dokumentu vnášejí velkou porci autentičnosti a sugesce. Spousty mravenčí práce, shánění důkazů, problémy s novináři a byrokracií, které vyústily v jednu obrovskou chybu policejního sboru, když si podezřelého Ramireze nechala policie uniknout a on mohl vraždit dál. Neskutečné! Jen je škoda, že se v posledním díle o samotném Ramirezovi a jeho životě dozvíme jen velmi povrchně a co ho k tomu bestiálnímu vraždění vedlo, není zde tak zcela objasněno. V celkovém výsledku je tento čtyřdílný dokument mimo vše zmíněné také odkazem doby, jak se žilo v L.A. v roce 1985. Netflix konečně vyplodil něco smysluplného.(23.2.2021)

Dokumentární krimi z Netflixu o honu na notorického sériového vraha, který terorizoval Los Angeles v letech 1985 a zabíjel ve jménu Satana. 3 hodiny dusného a nepříjemného materiálu o Richardu Ramirézovi, ze kterého čiší zlo na míle daleko. Je zajímavé, že ten chlap zabíjel bez žádného vzorce. Staří, mladí, ženy, muži a dokonce znásilňoval i děti a pár lidí jen napadnul. Nekouká se na to příjemně, fotky z místa činů jsou velmi brutální, dialogy působivé a sbírání důkazů sakra náročné. Zhlédnuto na jeden nádech. Je to opravdu velmi dobré a pro fanoušky sériových vrahů a drsných krimi rozhodně povinnost. 8/10.(7.2.2021)

Vynikajícně. Další precizní minisérie Netflixu o sériových vrazích. Tato si bere na mušku Ricarda Ramireze. Zpracování je opět prvotřídní. Všechny čtyři díly se věnují opravdu primárně vyšetřování od začátku do konce, s odhalením viníka na konci, samozřejmostí jsou mluvící hlavy vyšetřovatelů a příbuzných obětí a všechno je to prostě skvostné, včetně slušného brnkání na nervy a emoce a správně dávkovaného napětí, nejen ve formě skvělých cliffhangerů. Navíc je tato minisérie zpracována ještě o stupeň lépe, než nedávný Rozparovač. Za mě tedy absolutní spokojenost.(23.2.2021)

• - Night Stalker zomrel ako 53 ročný, 7. júna 2013. V cele smrti bol už viac ako 23 rokov. (Game90)

• - Členové skupiny Marilyn Manson původně používali pseudonymy složené ze jmen populárních osobností a sériových vrahů. Jméno Richarda Ramireze využil baskytarista Jeordie White alias Twiggy Ramirez. (Ruda.neck)