Auta, která snědla Paříž

Austrálie, 1974, 91 min

Peter Weir

Peter Weir

John R. McLean

Carmageddon není to pravé slovo, ale napadne vás jako první. To se ale týká až finále, jinak je tenhle film velmi „podivným“. Weir si vypůjčuje motivy kde se dá – od reklam, hororu až po western. Nejprve série podivných autonehod, při kterých svědci spatřili podivná světla, pak gang řidičů proti nimž stojí cizinec - komisař pro parkování. Takhle bych mohl pokračovat. Film ale není jen slepencem motivů a nápadů. To vše mu slouží jen jako rámec pro jednoduché poselství – že jsme ovládáni auty. Na dobu svého vzniku je možná lehce vizionářské upozorňování na vzrůstající počet autonehod a nebezpečí spojená s dopravou. Film ale místy působí dost nevyrovnaně – začátek slibuje tolik možností, které pak nebyly vůbec využity (třeba naznačení kritiky měšťácké pohodlnosti a povrchnosti). Každopádně se můžete na jakákoliv poselství vykašlat a jen se bavit, film funguje i bez toho.(17.12.2005)

• dobytek

Hodně divnej až bizarní film, kterej se snaží vypadat chvílema jako horor a chvílema jako nějaká parodie na westerny. Potěšilo mě tak akorát pár kaskadérskejch kousků s autama a pak dvě celkem morbidní scény na konci filmu. Jinak to bylo opravdu dost slabý. Za povšimnutí stojí ještě Bruce Spence alias Gyro kapitán ze Šílenýho Maxe.(3.6.2007)

• xxmartinxx

Peter Weir natočil jako svůj debut typický ejtýs film s nejroztomilejším product placementem už v roce 1974 - docela předstih...(5.1.2012)

• Bloody13

A ten horor byl kde?(4.3.2013)

Zvláštní film, který neustále střídá žánry - chvíli je to horor, chvíli komedie, chvíli drama, chvíli western, chvíli víc těch žánrů dohromady... Každopádně líbilo se mi to po stránce filmařské, především kamerou a tím závěrečným vzhledem aut, horšíto bylo u příběhu, který se podle mě na tu necelou hodinu a půl poněkud táhne a chybí mu nějaká silnější atmosféra (kterou Weir umí, akorát těžko říct, jestli se tady o ni vůbec snažil nebo ne), takže kromě pár scén mě to zrovna moc nebavilo. Ale i tak je to zajímavý film, to musím uznat. 3*(18.2.2020)

• - V roce 1992 byla zhotovena muzikálová adaptace od Chamber Made Opera. (Cheeker)

• - Když byl film dokončen, stále neměl distributora, který by ho vydal do kin. (Cheeker)

• - První australský film natočený v širokoúhlém anamorfním rozlišení. (Cheeker)