Pobřeží moskytů

The Mosquito Coast

Pobrežie moskytov

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1986, 117 min

Zpocatku idilicky a temer s pohadkovym nadechem ztvarneny pribeh rodinky, ktera uz ma pokrk moderni civilizace a rozhodla se zacit novy zivot v dzungli. Avsak nekde v nasem pribehu se stane zvrat a idilka se meni temer v boj o holy zivot se spoustou moralnich dogmat a existencionalnich myslenek. Je to sice trochu divne, ale obsah je velmi dulezity a zajimavy. Nejlepe hodnotim vykon Harrisona Forda a autora skvele hudby.(1.10.2005)

Rozpočet $25miliónovTržby USA $14,302,779Tržby Celosvetovo $14,630,000║ Peter Weir vie načať fakt originálne a vo svojej podstate silné témy, čo vo svojej hĺbke sú minimálne na zamyslenie, pokiaľ nie na ich praktizáciu ale to by sme museli byť cieľavedomí ako "fanatická" postava Harrisona Forda, ktorému som samozrejme po celý čas fandil aby sa mu jeho sny o slobode a voľnosti od rýchleho priemyselného sveta precpaného všetkým možným a zbytočným podarili. Miestami zachádzal dej až do možných extrémov a tým viac vťahuje sledujúceho do deju, doslova takého novodobého Robinsona Crusoe, kde výdobytky techniky slúžia pre ľudí a nie len na úžitok bohatých a celkovo biznisu. /80%/(20.9.2009)

Příroda vs. technologie. Ford exceluje v roli fanatického vědce, který pro svou vizi obětuje vše. Jeho sociologické experimenty nedopadají tak uspokojivě jako jeho práce týkající se mechaniky. Dobrodružství rodiny Foxových (výborný River Phoenix jako nejstarší syn) vystřídá mnoho poloh a i ta idylická má své stiné stránky. Honduras Weir zobrazuje nádherně, jako panenskou přírodu, která trpí dotykem bílého muže jen sporadicky. Možná až příliš náderně. Kde jsou drobné hrozby? Temné poselství o lidské generaci a degeneraci člověka, které Ford stihne na konci snímku předat, má svou logiku. Člověku to vrtá v hlavě. Velmi podařené. Naschle u pobřeží Moskytů. Otec nás dal na vlečné lano za loď. Nenáviděl jsem jeho ramena, mastné vlasy a ohnutou páteř. Představoval jsem si jak mu bodám nůž mezi lopatky.(26.7.2013)

Peter Weir si nejspíš při natáčení Svědka uvědomil, že možnosti Harrisona Forda jsou větší, než je většina jeho filmů schopna využít a obsadil ho znovu – do role, která je nejzajímavější v celé Fordově filmografii. Postupná přeměna z chytrého ale tvrdohlavého člověka do neústupného a nebezpečného šílence je zajímavá i tím, že ani ke konci nevypadá jako monstrum, které by měl divák nenávidět. Pozornost zasluhuje i River Phoenix a hudba Maurice Jarreho.(2.10.2005)

Úžasná atmosféra a vynikající herci. Weirův tehdejší vrchol, i když jeho poslední filmy mám raději. A Ford si to dává... Tímto filmem se Weir nejvíc přibližuje Werneru Herzogovi a jeho rané tvorbě a za to srovnání se rozhodně nemusí stydět. Ten film navíc zraje jako víno a čím déle ho člověk má v hlavě, tím víc si uvědomuje jeho dosah.(10.1.2012)

• - Do hlavní role byl původně zamýšlen Jack Nicholson. Roli ale odmítl, protože v Belize nemohl sledovat své oblíbené LA Lakers. (agass)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Paula Therouxe. (Terva)

• - Při natáčení tohoto snímku, se River Phoenix (Charlie)během pauz potuloval po městě Belize. A právě tam se mu poprvé dostal do rukou volně dostupný kokain. (Kacitr)