Pobřeží moskytů

The Mosquito Coast

Pobrežie moskytov

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1986, 117 min

Rozpočet $25miliónovTržby USA $14,302,779Tržby Celosvetovo $14,630,000║ Peter Weir vie načať fakt originálne a vo svojej podstate silné témy, čo vo svojej hĺbke sú minimálne na zamyslenie, pokiaľ nie na ich praktizáciu ale to by sme museli byť cieľavedomí ako "fanatická" postava Harrisona Forda, ktorému som samozrejme po celý čas fandil aby sa mu jeho sny o slobode a voľnosti od rýchleho priemyselného sveta precpaného všetkým možným a zbytočným podarili. Miestami zachádzal dej až do možných extrémov a tým viac vťahuje sledujúceho do deju, doslova takého novodobého Robinsona Crusoe, kde výdobytky techniky slúžia pre ľudí a nie len na úžitok bohatých a celkovo biznisu. /80%/(20.9.2009)

Veľmi zaujímavý námet. Príroda naokolo vytvára hlbší nádych presne ako v iných režisérových dielach. Lenže ten neustály tvrdohlavý a radikálny postoj odmietavého otca už pomaličky prestával fungovať. To ako v Lincolnovi každá druhá veta obsahovala : "Zrušme otroctvo"! No nešľahne ma z toho??! ... Časom ma to však presvedčilo, je to zaujímavý a netypický dobrodružný film a rád naňho spomínam.(28.3.2013)

Zpocatku idilicky a temer s pohadkovym nadechem ztvarneny pribeh rodinky, ktera uz ma pokrk moderni civilizace a rozhodla se zacit novy zivot v dzungli. Avsak nekde v nasem pribehu se stane zvrat a idilka se meni temer v boj o holy zivot se spoustou moralnich dogmat a existencionalnich myslenek. Je to sice trochu divne, ale obsah je velmi dulezity a zajimavy. Nejlepe hodnotim vykon Harrisona Forda a autora skvele hudby.(1.10.2005)

Na papíře to vypadalo velmi slibně - Weira mám rád, exotická prostředí taky, filmy o naivních útěcích od civilizace taky... Přesto to nezafungovalo. "Pobřeží moskytů" má zajímavou atmosféru, ale zápletka je přitažená za vlasy, po celou dobu pořádně nenaskočí a nakonec dospěje do přemrštěného finále. Posledním hřebíkem do rakve bylo jako vždy ultrahnusné synťákové kvílení Maurice Jarre'a. No nic. Odškrtnuto, brzy (snad) zapomenuto.(15.3.2016)

Nestává se často, aby charakter hlavní postavy prošel tak obrovským vývojem během jednoho filmu. Ford je nejprve sympatickým snílkem, šílencem a až teprve hajzlem. Film zajímavý námětem i vyústěním zápletky, s fantastickými exteriéry (natáčelo se prý v Belize). Viděno s dabingem od Warner Home Video.(25.7.2013)

• - Natáčelo se v Cartersville a Rome v Georgii, v Baltimoru v Marylandu a v Belize. (michalkubat4)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Paula Therouxe. (Terva)

• - Během castingu řekli Riverovi Phoenixovi, že je na roli Charlieho příliš starý (bylo mu 15). Avšak poté, co nemohl být nalezen správný herec, Phoenixův záznam z castingu byl znovu předložen. Na režiséra Petera Weira udělal takový dojem, že se rozhodl dát věkovou hranici stranou a Riverovi roli Charlieho přidělil. (Kacitr)