Pobřeží moskytů

The Mosquito Coast

Pobrežie moskytov

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1986, 117 min

V Pobřeží moskytů má Ford jednu z mála opravdu charakterních rolí ve svý kariéře a podává fakt výjimečnej hereckej výkon, v podstatě on sám táhne celej film a i když je příběh sám o sobě celkem zajímavej a scénáristicky povedenej, tak Ford drtí i ten se svojí skvělou polozápornou postavou. Ovšem o horor se opravdu nejedná, spíš je to drama s thrillerovými prvky.(25.8.2008)

Myšlenka zajímavá, Ford jako sobecký fanatik jdoucí přes mrtvoly za svým pokřiveným snem a neohlížející se na své blízké, byl výborný a já jsem ve druhé části měl sto chutí vrazit mu kudlu do zad. Výborní byli i další členové rodinky, především River Phoenix a Helen Mirren. Jenže - zajímavá myšlenka je zajímavými herci inscenována chvílemi nudným způsobem. Film by potřeboval kratší stopáž a svižnější tempo.(6.10.2005)

Na film jsem se dívala především kvůli Riveru Phoenixovi. Opět skvělý a nádherný:) O to více mě naopak překvapil svým výkonem Harrison Ford. Jako zapálený a ambiciózní tatík přitáhne svou rodinu do míst mimo civilizaci a začne zde ihned pilně s pomocí místních stavět "domov snů." Především výborný je zde jeho postupný přerod z nevinného zápalu pro svou práci a vlastní genialitu, až po šílenou posedlost, kdy přestává rozumně uvažovat a stává se tak pro svou rodinu docela nebezpečným. Žena i děti jsou z jeho chování čím dál více zmatenější a vyděšenější a celá hrotící se situace v důsledku mnohých jeho činů, postupně vyústí do osudného závěru.(13.4.2012)

Neobvyklý, uhrančivě zajímavý, tempem vyprávění pomalý, ale výborný snímek o souznění člověka s přírodou. Krásná kamera, minimalistická hudba a atypický Harrison Ford v děsivě realistické roli cynického, cílevědomého otce, který udělá cokoliv aby se izoloval od civilizace, nedbaje na blaho své rodiny.(11.3.2010)

Vesměs trochu zvláštní film. Určitě mu nelze odepřít myšlenku (spokojené žití i mimo civilizaci, život se má prožít, ne přežít atd.) ale vyzařovalo z něj něco, z čeho jsem neměl dobrý pocit. Přišel mi pochmurný, místy až depresivní, což asi nebyl účel filmu a především se zřejmě jedná o první film, v němž jsem nemohl vystát H. Forda. Možná stojí za to zamyslet se nad jeho názory, to ale ještě neznamená, že je musí prezentovat způsobem hodným léčení. Pokaždé, když se projevil, mě film bavil čím dál míň. Za myšlenku a emoce zůstávám na 65% a ani o chlup víc.(19.4.2012)

• - Do hlavní role byl původně zamýšlen Jack Nicholson. Roli ale odmítl, protože v Belize nemohl sledovat své oblíbené LA Lakers. (agass)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Paula Therouxe. (Terva)

• - Během castingu řekli Riverovi Phoenixovi, že je na roli Charlieho příliš starý (bylo mu 15). Avšak poté, co nemohl být nalezen správný herec, Phoenixův záznam z castingu byl znovu předložen. Na režiséra Petera Weira udělal takový dojem, že se rozhodl dát věkovou hranici stranou a Riverovi roli Charlieho přidělil. (Kacitr)