Pobřeží moskytů

• USA The Mosquito Coast (více)
TV spot

Chtěl vytvořit ráj. Stvořil peklo. Svérázný vynálezce a otec čtyř dětí Allie Fox nenávidí civilizaci, protože ta podle něj vede jen k úpadku a zániku. Jeho snem je odjet do džungle a tam žít podle zákonů přírody. Po večírku s námezdními dělníky odkudsi ze Střední Ameriky se Allie rozhodne, že odjede na Pobřeží moskytů v Hondurasu. Tamní džungle je totiž jedním z mála míst, kterých se ještě civilizace nedotkla. Allie přesvědčí svou ženu a všichni se opravdu vydají na dalekou cestu. Ze zchátralé divošské osady udělá Allie během několika měsíců idylické místo, ve kterém je - také díky jeho vynálezům - radost žít. Jednoho dne se tam však objeví tři bělošští ozbrojenci, jejichž úmyslem je vydírat Allieho lidi a žít si v pohodlí. Allie musí ochránit své životní dílo, svou rodinu i svůj sen o jediném správném způsobu života. Není však jisté, zda se přitom sám nezmění... Tak jako většina filmů režiséra Petera Weira, i Pobřeží moskytů je ukázkou dramatického konfliktu několika odlišných kultur. Ta vyspělejší tu však nepředstavuje tu "správnou". V hlavní roli filmu se objeví světoznámý herec Harrison Ford, který krátce předtím hrál ve Weirově kriminálním thrilleru Svědek. Postavu Allieho syna ztvárnila jedna z velkých hereckých nadějí amerického filmu River Phoenix, který však předčasně zemřel. (Česká televize)

TV spot

Faidra

Tepnami zkornatělými frustrací a vztekem si Allie Fox razí cestu protisměrem do vlastního srdce temnoty a potvrzuje, že absence řádu nejvíc zasáhne ty, kdo v sobě mají chaos. A jen tak mimochodem u toho Harrison Ford odvádí nejlepší hereckou práci, jakou jsem u něj kdy viděla, až mě díky původně zvažovanému obsazení role napadla svatokrádežná myšlenka, zda by v jeho podání nebyl usměvavý všeamerický chlapec Jack Torrance nakonec děsivější... ()

Anthony

Myšlenka zajímavá, Ford jako sobecký fanatik jdoucí přes mrtvoly za svým pokřiveným snem a neohlížející se na své blízké, byl výborný a já jsem ve druhé části měl sto chutí vrazit mu kudlu do zad. Výborní byli i další členové rodinky, především River Phoenix a Helen Mirren. Jenže - zajímavá myšlenka je zajímavými herci inscenována chvílemi nudným způsobem. Film by potřeboval kratší stopáž a svižnější tempo. ()

Renton

Scénář: Paul Schrader .. Při pohledu na režijní filmografii Peter Weir lze zahlédnout několik sice obecně nenápadných, ale velice kvalitních kousků. Bohužel je Pobřeží moskytů jen průměrnou a ničím poutavou podívanou s velice přesvědčivým Harrison Ford v roli muže, jenž se svoji rodinou utekl od civilizace do klidné přírody, protože „Amerika explodovala a byla zničena.“ Není to s tím zničením ale naopak? Amerika exp(an)lodovala a ničí nás? „Život je proti proudu!“ 50%. ()

T2

Rozpočet $25miliónovTržby USA $14,302,779Tržby Celosvetovo $14,630,000║ Peter Weir vie načať fakt originálne a vo svojej podstate silné témy, čo vo svojej hĺbke sú minimálne na zamyslenie, pokiaľ nie na ich praktizáciu ale to by sme museli byť cieľavedomí ako "fanatická" postava Harrisona Forda, ktorému som samozrejme po celý čas fandil aby sa mu jeho sny o slobode a voľnosti od rýchleho priemyselného sveta precpaného všetkým možným a zbytočným podarili. Miestami zachádzal dej až do možných extrémov a tým viac vťahuje sledujúceho do deju, doslova takého novodobého Robinsona Crusoe, kde výdobytky techniky slúžia pre ľudí a nie len na úžitok bohatých a celkovo biznisu. /80%/ ()

Matty

Můžeme uniknout civilizaci kolem nás, ale nikdy neunikneme civilizaci v sobě. Weir natočil podle Schraderova scénáře napínavé, vypravěčsky důmyslné podobenství, které spíš nastoluje určité otázky, než aby se snažilo vše logicky vysvětlit (např. ochotu, s jakou manželka přijme nápad odstěhovat se kamsi do džungle). Přestože od začátku vidíme, že Fordova bezohledná otcovská postava je spíš padouch než hrdina, jeho syn a zároveň vypravěč příběhu, si jej dlouho idealizuje, je podobně zaslepený jako otec. Postupně mu ale dochází, jak pokrytecky se jeho rodič chová, jak se stává zosobněním přesně těch hodnot, jimiž navenek pohrdá, a jeho mimoobrazový komentář se stává kritičtějším a osamostatňuje se. Proto lze Pobřeží moskytů sledovat jako příběh o zrání člověka, který se namísto následování dogmat učí používat vlastní kritický úsudek. Těch možností výkladu je ale díky nejednoznačnému scénáři a ambivalentním postavám víc. 80% Zajímavé komentáře: SeanLSD, Visáč, InJo, mosem ()

• Během castingu řekli Riverovi Phoenixovi, že je na roli Charlieho příliš starý (bylo mu 15). Avšak poté, co nemohl být nalezen správný herec, Phoenixův záznam z castingu byl znovu předložen. Na režiséra Petera Weira udělal takový dojem, že se rozhodl dát věkovou hranici stranou a Riverovi roli Charlieho přidělil. (Kacitr)
  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Paula Therouxe. (Terva)
  • Do hlavní role byl původně zamýšlen Jack Nicholson. Roli ale odmítl, protože v Belize nemohl sledovat své oblíbené LA Lakers. (agass)

Související novinky

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Americká Akademie filmového umění a věd (AMPAS) každoročně kromě známého a mediálně ostře sledovaného předávání Oscarů na přelomu zimy a jara organizuje o pár měsíců dřív i menší ceremoniál předávání…