The Plumber (TV film)

Peter Weir

Peter Weir

Scénografie:

Wendy Stites

Tak už je to asi jisté, Weirovo australské období mi nesedí. Na Plumbera mě nalákalo žánrové zaškatulkování, které bohužel dost mate. Pořád jsem čekal, kdy titulní instalatér konečně někoho propíchne trubkou, ale ono nic ... Místy celkem sranda, místy jsem zívnul. Průměrný TV film.(15.8.2011)

• Campbell

Nebudu zapírat ale Weirovu režii a jeho styl jsem nikdy nežral a nenijak je tomu i tady, čekal jsem slasher ale dostal jsem divný pokus o psychologický horor který u mě skončil víceméně fiaskem. Nejenom že film nemá hlavu ani patu ale jakkákoliv postava jedná bez motivu a bez jediného uvážení. Celou dobu jsem si říkal "proč" "jak"? Nemužu říct že tu nebyla ani jedna dobrá scéna a začátek je celkem solidní ale prostě to je pro mě ne moc stravitelný.(16.12.2014)

Weirův málo známý televizní snímek, který se pohybuje na rozhraní psychothrilleru, hororu, velice černé komedie a psychologického dramatu. Ústřední motiv se opět pohybuje u Weirova často opakovaného tématu setkání odlišných kultur a v tomto případě i lidí ze stejné kultury, ale absolutně odlišného sociálního zázemí. Antropoložka Jill, pracující doma na své rigorozní práci se setkává s instalatérem Maxem, který v jejím domě několik dní opravuje koupelnu. Max v podání Ivara Kantse je naprosto úžasně zahraná postava, týpek, kterej bilancuje na rozhraní rezignovanýho vyvrhela, který společnosti vyčítá, že mu nedala šanci získat vzdělání, stydlivýho týpka kterýmu se Jill vlastně líbí a chce ji sbalit a vyšinutýho psychopata, kterej na Jill vyvíjí tlak a psychoteror. Situace se rozvíjí fakt zajímavě, Max neustále chodí po bytě, odkládá dokončení práce, dává si pořád kafe, složí pro Jill písničku (to je úlet scéna :-) ) a divák vůbec nemá tušení, zda je to opravdu psychopat anebo zda se jedná pouze o naprosté nepochopení dvou lidí, kteří žijí v úplně jiných světech. Film si rýpne i do Jill a jejího manžela, jelikož ti představují úplně opačný protipól Maxe - akademici, kterým jsou zase jiné části reality světa taktéž naprosto skryty. Jo a scéna, kdy Jill se svým manželem hostí u sebe doma profesory z Ženevy, to se fakt musí vidět, to je velice černej humor, přesně takovej mi fakt sedne :-) . Konec prozrazovat samozřejmě nebudu, ale je to fakt dokonalá tečka za již tak velice zajímavě rozvitým dějem. Jinak herecké výkony na víc než výbornou. Hodně originální film tohleto, fakt stojí za to.(20.12.2010)

Nočná mora mladých manželiek s ľahkosťou a šarmom pretlmočená do filmovej reži. Drobná oprava odkryje veľku poruchu, čas opráv sa neuveriteľne predĺži, zo stien trčia rôzne trubky, všade sa povaľuje náradie, postavené lešenie zavadzia natoľko, že majitelia bytu majú problém "spáchať" základnú hygiénu. The Plumber je psychothriller, ako horor by som ho neoznačil. Weir vyťažil z minuima maximum: jednoduchý príbeh, výborná kamera, Ivar Kants a Juddy Morris to zahrali presvedčivo. Zakomplexovaný vodoinštalatér a antropologička, ktorá študuje zvyky aborigincov. V závere sa mi zdalo, že využila svoje poznanie primitívov.(2.9.2011)