BenchPress

Truman Show je nádherné drama s originálním nápadem, které se ovšem nemusí zamlouvat každému. Pointa je ovšem nádherná a konec opravdu dojímavý. Doporučuji tento film všem závislákům na reality show. Ed Harris podává v tomto filmu opravdu famózní herecký výkon. 4/5. ()

Glukoza

Inspirativní film, na který je třeba pár kapesníčků. Hodně jsem ho prožívala a když se lidi dívali na Trumana v televizi, křičela jsem na ně v duchu "jak ho proboha můžete nechat žít takhle, chudáčka, copak jste lidi?". Film nenechá nikoho chladným. Jen doufám, že nikdy nenapadne nikoho jej zrealizovat. Když Truman stoupá po schodkách na okraji svého světa nahoru, to je síla! ()

Schmitke69

Ano jak spousta názorů říká tento film je geniální, ale těžko specifikovat přesně v čem, je prostě jinej, jsou v něm sceny opravdu silné, ale zároven i slabé, celkový dojem z filmu mám dobrý, bohužel závěr pro mě byl spíše než gradací tak jejím opakem, tempo se zpomalilo a chvilka mi při tom přišla až nuda, nadruhou stranu skryté reklamy, uměle vyvolané situace, a věci jako spadlý reflektor s popiskem hvězdy kterou představoval byli "geniální", každopádně palec hore....7/10 ()

elanista1

Drtivu vacsinu filmov co som kedy videl, som po dopozerani zabudol /ak to mam vyjadrit v percentach, mozno 80/. A len malokedy sa stane, ze chcem aby film trval vecne. Nerad pouzivam toto slovo, ale Truman Show je neskutocne dokonaly film. Jim Carrey prekvapivo vie zahrat aj vaznu vec, ked si spomenieme na slavnu trojicu komedii z 1994, tak mi to nejde do hlavy. S Trumanom som sucitil a prezival ako kazdy, kto to pozeral /teraz myslim divakov vo filme/ a na konci som mal cisty pocit oslobodenia. Emocionalny vrchol prisiel uz v polovici filmu /Trutalk/, ale nejako mi to nevadi. Hudobny podklad miestami tlacil slzy do oci, aj ked som sa len tak-tak ubranil, tak vravim ze som videl najlepsi film za posledne mesiace, mozno roky. ()

IZFNP

Do nápadu, remesla, pojatia a spracovania dokonalý film. Originálny, nápadito zrežírovaný snímok, ktorý so sebou nesie množstvo zaujímavých prvkov. Avšak čo do pocitu, priemer. Preto hviezda dole. ()

silak_xup

Včera jsem poprvé viděl tohle dílko a docela mě to šokovalo. Ten děj je prostě šílenej, když si člověk uvědomí, že by od narození žil vlastně v uměle vytvořeném městě a nic nebylo doopravdy, zcela upřímě to ve mě vyvolávalo ztísněné pocity a potřebu odněkud utéct. Vážně (po asi milionté zde v komentářích) originální nápad. Po dlouhé době film, který ve mě vyvolal spoustu myšlenek. Určitě doporučuji!!! ()

calculus

Už si snad ani nepamatuji, kdy mě některý film takto dokonale dostal. Co dělat, běžný smrtelníku? Všechno na čas zabal a zmiz někam do hor pást ovce:-) ()

Daggeron

"Vylezieme na vrchol hory, aj keby sme si mali pri tom polámať nohy..." Takéto diela sa už dnes nenosia. Truman Show je mimoriadne originálny film s perfektným nápadom. S prihliadnutím na dobu, v ktorej bol natočený a v ktorej ešte neboli reality show také populárne, je výrazne nadčasový a o to viac výnimočnejší. Počas celej dĺžky stopáže ťaží predovšetkým z ohromnej scenáristickej i režijnej kreativity. Príbeh muža žijúceho počas dlhých rokov v ilúzii skutočného sveta je divácky veľmi atraktívny a ponúka široký priestor pre myšlienkovú hĺbku, pričom z podobného konceptu neskôr vychádza napríklad aj slávny Matrix. Zároveň je pre novodobé publikum odchované na vyvolených veľkých bratoch či telenovelách mementom pred čoraz viac sa vyskytujúcou realitou nielen straty súkromia, ale často i vlastného názoru. Človek čoraz viac prijíma postoje prezentované mediálnym svetom bez akejkoľvek reflexie, v dôsledku čoho sa v minulosti neakceptovateľné skutočnosti stávajú akceptovateľnými a ľudia s veľkou radosťou reagujú ako ich vzory z Paneláku, Búrlivého vína či iných podobných hlúpostí. Všetko je pritom spracované tak úchvatným a podmanivým spôsobom, že aj bez trápnych patetických kecov či monštruóznych efektov spôsobuje v mnohých scénach zimomriavky. Za špeciálnu zmienku stojí predovšetkým dokonale fungujúca symbióza obrazu, dobre napísaných dialógov a jedného z najkrajších hudobných sprievodov. K tomu si tiež pripočítajte šialene dobrý výkon sympaťáka Carreyho, ktorý k svojej maskovo-aceventurovskej mimike pridáva aj charakter a vy mu jednoducho nemôžete nefandiť. Výsledkom je film, na ktorý sa dá len ťažko zabudnúť. Priznám sa, že v čase projekcie neprišiel taký výbuch emócií, aký by som čakal, ale tie doznievajú s odstupom času a Trumana nie a nie dostať z hlavy. Človeka až mrazí pri myšlienke na to, že toto všetko by mala byť ilúzia a každý náš krok sledujú milióny divákov na televíznych obrazovkách a život okolo nás je len hraný podľa toho, ako to chce boss. Brrr. Nič iné ako maximum nehrozí. Myslím si totiž, že Niccol a Weir zaťali do živého a ak niečoho podobného nebudeme svedkami my, naši potomkovia určite áno. Alebo snáď nimi sme už teraz? ()

Nikitoss95

Nápad koncepce filmu mě ohromil, když se divák na konci dozví, co se vlastně celej film dělo; skvěle zahrané, Jim Carrey výbornej jako vždy ()

Marty_cz

Dobrý nápad, pěkné obsazení a zajímavě zpracovaný film. Jediná nevýhoda byla, že film se mi často vlekl a docela jsem se u něj chvílemi nudil. Nejspíš jsem měl dle hodnocení příliš velká očekáváním a ve výsledku jsem byl celkem zklamaný. ()

Juuroo

Geniálna myšlienka, ale samotný film, hoci len 100 minútový, celkom nudí...Po prvom pozretí 5*, po roku som to pozeral znova a zaspal som...3* ()

McMurphy

Velký film, který skvěle mapuje snahu jednotlivce rozlišit realitu a svět, který je uměle vytvořen a kontrolován. Myšlenkově na podobné bázi jako první Matrix, neboť cílem jedince je probudit se a uvědomit si, co se vlastně kolem děje. To vše zpracované v takové formě (reality show), která zaručí zábavu i těm, co nehodnotí filmy podle myšlenky a snahy něco sdělit. Jim Carrey může být hrdý, že má tento skvost ve své filmografii právě on. ()

Mr.Hlodavec

Chytré, logicky vypilované, dojemné, vizuálně dokonalé a herecky úchvatné - z Harrisova závěrečného monologu (zvlášť když se rozesměje nad prvním vypadlým zubem) běhá mráz po zádech. ()

matolos1

Nemali ste pri sledovaní tohto filmu malý okamih, mohla to byť sekunda, keď ste sa pristihli pri tom, že zúfalo držíte palce "hlavnej postave" ako tí ostatní diváci, pri čom viete, že ona sama neverí tejto naservírovanej realite? Neskutočne geniálne filmové dielo, ktoré v podstate nepôsobí ani komplikovane a zároveň ho možno obdivovať v každej jeho scéne. Neuveriteľne originálne spracovaný myšlienkový odkaz, ktorý na konci dokáže aj dojať ( svojím spôsobom) a zároveň úplne fascinovať diváka. Kamera a herci na vysokej úrovni. ()

pollstro

The Truman Show se jednoznačně řadí mezi nejoriginálnější filmy s ohledem na příběh, jelikož ona představa, že celý život jednoho člověka je po celou jeho dobu živě vysílán v televizi, je na jednu stranu nepředstavitelné, šokující a děsivé, ale na druhou stranu, způsobem provedení filmu, náramně zábavné a vtahující. Od samotného začátku je přitom celá zápletka lehce tajemná a nepřesná, i když nám dává Peter Weir určité náznaky, nikdy si nejsme zcela jistí jejich skutečností, ale o to víc si film lehce získává pozornost diváka a klidně mohl, onoho tajemství, využít daleko více. S postupem času dochází k postupnému odhalování, přičemž v samotném závěru se bohužel dostává pocit, že by se z takhle geniálního námětu dalo vytěžit mnohem více. Hlavním problémem The Truman Show je, že nedokáže plně fungovat jako kritická satira na televizní pořady podobného typu, ale spíše jako zábavný, vtipný a originální film, vyprávějící bizarní příběh člověka, jehož celý svět kolem něj je pouhá fikce a za vším, co se mu v životě stalo, stojí výmysly jiných, kteří transformují jeho život ve prospěch televizní zábavy. Kritika sice s blížícím se závěrem dostává více a více prostoru, ale nikdy není schopna úplně šokovat, jelikož na prvním místě neustále stojí zábava. Jim Carrey je skutečně skvělý a je obdivuhodné, že sám zatoužil po tom se vymanit komických rolí a vrhl se tak po vážnější roli, která mu náramně sedí. "Good morning, and in case I don't see ya, good afternoon, good evening, and good night!" ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall